Кирил Петков чел „Капитал“ и действал

Към читателите

Въпреки строгите правила за интелектуална и словесна хигиена, които действат в редакцията на “Труд”, публикуваме с известни съкращения долното интервю. Причината е, че изказаните в него мисли и съждения показват в пълна мяра кашата в главата на господин Петков, пълната му политическа импотентност и очевидно тежките зависимости, с които е обвързан.

Съзнанието му е обсебено от тезисите и опорките на кръга “Капитал” и той папагалски повтаря лъжите относно ГЕРБ, ДПС, Делян Пеевски и т.н.

Интересно защо услужливият репортер не попита почтения Петков, кога ще отиде до Букурещ да вземе документа за канадското си гражданство?

И още един въпрос. Петков става ли кандидат-депутат, за да избегне съдебно преследване за използване на документ с невярно съдържание при назначаването си за министър?

Хитро, нали!

Кирил Петков, лидер на “Продължаваме промяната” (ПП), пред БНР:

Данъците не трябва да бъдат пипани

Поредното рекламно интервю с “Харвардския” възпитаник

Кой плаща на обществената медия за политическата реклама

- Г-н Петков, критиките срещу Вас не са малко. Една от тях е, че сте президентска партия. Преди малко г-н Цонев от ДПС каза, че сте продукт на кръга “Капитал”, както той нарича хората около бизнесмена Иво Прокопиев и анализатора Иван Кръстев.
- Аз с г-н Прокопиев може би съм се виждал три пъти в живота си. Не знам точно какво означава кръга “Капитал”. Единственото, което харесвам, е тяхната медия. В нея чета много интересни журналистически разкрития. Когато влязох в Българската банка за развитие и казах, че четири от заемите, които бяха дадени, по 150 милиона от нашите пари, имат някаква връзка с г-н Пеевски, идваше от техни разкрития. Много интересни тези чувам от г-н Цонев. Това не ни притеснява. Колкото повече се говори срещу нас, толкова повече сме сигурни, че вървим на правия път. Но той каза и една теза, която ме учуди. Той каза “Вашингтон се е объркал за г-н Пеевски”. Представяте ли си г-н Байдън се е объркал, на базата, че някой го е заблудил. И предполагам, че тезата, ако трябва да я продължа, означава, че тайният кръг “Капитал” е успял да влезе и във Вашингтон, объркал е президента Байдън и по някаква случайност са сложили най-почтения човек Пеевски в листата Магнитски. Така че чуваме най-различни интересни тези.

- В интерес на истината тук трябва да кажем, че г-н Пеевски обжалва този списък.
- Аз съм сигурен, че българите, които са клеветили г-н Пеевски във Вашингтон, са успели да минат техните тайни служби, Министерството на финансите, президентската администрация и са успели да го сложат в листа Магнитски. Наистина тези хора са някакви невероятно силни и могъщи българи, които успяват да минат през всичките тези системи на американската администрация и по погрешка г-н Пеевски е сложен там. Не, ние не сме президентска партия. Ние подкрепяме президента. Но с дела и с факти ще оспорваме всяка една от тези залитания в клевети. Нашите листи в голяма част са от млади хора, професионалисти, които никога не са се занимавали с политика, които нямат нищо общо с президента, и повечето са с много успешни битиета извън политиката и са независими хора. Когато видите нашите листи в края на идващата седмица, ще се види колко изчистен проект е този и как няма нищо общо с президента като структура. Така че, президентска партия - не, но ние си го подкрепяме, защото го харесваме. Всички хора, които ще бъдат в нашите листи, са личен наш избор на Асен и на мен заедно. Нито един от двамата нямаме право индивидуално да кажем кои ще бъдат. Така сме сложили една проверка “четири очи”, за да сме сигурни, че не правим грешка с нито един човек.

- Не прибързвате ли с тези покани за разговори с “Демократична България” и “Изправи се БГ! Ние идваме” още следващата седмица да говорите са следизборно споразумение. Дали хората, които искат да гласуват за Вас не биха го направили, защото търсят нещо различно?
- За нас крайната цел е 121 депутата, които общо мислят в една и съща посока. Като казвам в една и съща посока, това означава да спрем кражбите, да сменим главния прокурор, да сменим КПКОНПИ, да отворим българската икономика за инвестиции, да махнем тежестта от малкия и среден бизнес. Искаме да покажем на всички избиратели, че ние не сме тясно партийни. За нас не е от чак такава важност откъде са тези 121 депутати. Да, радваме се ние да сме водещата партия и ние очакваме, че това ще стане, но това няма толкова значение. Много важно за нас обаче, е да стигнем до 121 депутати.
Вярваме, че тези 53 дни, които остават, ще бъдат използвани не само за кампания, ами и за започване на разговорите. Нещото, което не ми харесваше миналия парламент, е че нищо не се случваше до изборите. Дойдоха изборите, всеки искаше да види какви проценти ще има и тогава започваше преговори. Тук ние искаме да направим с “Изправи се БГ! Ние идваме” и “Демократична България” принципни позиции и принципи на бъдещо управление за една обща коалиция, колкото се може по-рано, за да знаят избирателите, че те имат пълния избор да гласуват, ние не се явяваме с една лист. Но да са сигурни, че техният глас ще отиде към едно бъдещо мнозинство, което ще донесе промяната.

- А защо изключвате от тези разговори “Има такъв народ”? Бихте ли разговаряли и с БСП? Какво е отношението Ви към ГЕРБ и ДПС?
- Ами да. Ние сме отворени да разговаряме и с “Има такъм народ”. Там трябва да видим една различна позиция отпреди. Имахме доста различна визия за икономиката на България в посоката, че ние не вярваме толкова на “бюджетните ястреби”, а вярваме, че не трябва да има хора под прага на бедност. Ние сме отворени да говорим с тях. Това, че изхвърляха всякакви клевети по нас не го приемаме лично. В БСП, също има хора, с които бихме говорили. И двете формации са с една стъпка малко по-отдалечени от това, което бихме били съвсем комфортни, докато с другите две партии сме по-близо като общи виждания. Но разговорите ще бъдат отворени и с тях. За ГЕРБ и за ДПС. Имаше теза, че “Продължаваме промяната” са готови да направят коалиция с всеки. Не, въобще не е така. Ние сме сложили едни ужасно тежки изисквания за тях, които не знам дали някой въобще може да си мисли, че такова нещо може да се случи. Те трябва да се отрекат от всичките огромни кражби, които са се случвали в минали години под тяхното ръководство.

- Имате предвид ГЕРБ...
- Да. Те трябва да кажат, че това с “инхаус” поръчките беше не само грешка, а беше метод за отклоняване и за кражба на парите на данъкоплатците. Те трябва да кажат, за Българската банка за развитие не само “сгрешихме, че не давахме на малките и средни предприятия, ами раздадохме на едни наши хора едни огромни суми, които по структура на заемите са едва ли не дългосрочен подарък”. Тези неща трябва да ги чуем първо, за да седнем да говорим за коалиция с тях. Защо го казваме по този начин, а не казваме “не с ГЕРБ”? Защото искаме да вкараме нова култура в политиката, където се говори на принципи, на действия, а не се говори на маркетинг и брандове на партии. За ДПС докато не кажат “Пеевски не случайно е сложен от Вашингтон в този лист, защото той реално е бил част от най-корумпираната система в България, както са го преценили службите на Вашингтон”, докато не кажат “това не е случайно, че е избран за един от тримата човека в държавата като най-корумпирани, и ние не само, че не можем да продължим да го подкрепяме, а ние се отричаме от всичко, което той е направил”. Това са първи стъпки, преди въобще да започнем разговор.

- Разясните тезата си отпреди няколко дни, че Вие с десни мерки ще постигате леви цели.
- Данъците не трябва да бъдат пипани. Тези данъци са абсолютно достатъчни да съберем достатъчно приходи. Ако тези приходи не се крадат и не изтичат в нечии джобове, те са достатъчни да вкараме много силни политики в посока здравеопазване, образование и да продължим с този критерий, че е не трябва да има пенсионер, нито който и да е, под линията на бедност. Така че, да, десни мерки, чужди, инвестиции, данъците да си стоят където са си, да махнем тежестта от малкия и среден бизнес, както го направихме с НАП, да не ходят да търсят малки суми от цветарски магазини и от фризьорски салони, а да ходят да проверяват големите получатели на държавни поръчки. Това ще бъде и бъдещият ни подход. Ние вярваме, че през десни мерки постигаме икономически растеж и достатъчно средства, така че да фокусираме тези средства в едно справедливо разпределяне към най-уязвимите групи. И двете неща, които за нас са много важни, здравеопазването - да не трябва българин да ходи да се лекува в чужбина, и да не трябва родителите да вкарват много пари в частни уроци, та детето им да се образова на някакво европейско ниво. Това са ни двете цели.

(Със съкращения)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта