Кметът на Община Асеновград д-р Емил Караиванов покани в понеделник представители на правителството, депутати от 44-ото Народно събрание, омбудсмана на републиката Мая Манолово и Националното сдружение на общините на национална кръгла маса за реална политика по проблемите с ромския етнос и неговата интеграция по ефективен начин.
„Останалите участници, както и формата и продължителността на въпросната национална кръгла маса, подлежат на открит дебат и консенсус. Община Асеновград е готова да предостави домакинство и нужната логистика за работа на такъв форум с категоричната надежда, че от него ще има ефект, оценен от обществото. В този смисъл като кмет на един прекрасен български град, придобил заслужено през десетилетията етикета на общество с етническа и верска толерантност, си позволявам да инициирам подобна кръгла маса”, декларира кметът д-р Емил Караиванов часове след големия протест по улиците на Асеновград срещу ромските безчинства у нас, събрал над 5000 души от цяла България.
„Часове след този протест искам да кажа, че съм удовлетворен от факта, че моите съграждани не допуснаха моментите на провокации към безредици или насилие да ескалират. А опити за това не липсваха, най-вече от външни групи хора. Не трябва да омаловажаваме приноса на полиция, жандармерия и огромна част от протестиращите, които се държаха отговорно и устояха на опитите Асеновград да бъде опасно дестабилизиран. За всички асеновградчани, а вероятно и за цялата страна, стана ясно, че огромна част от исканията на протеста от неделя вечерта, а и в дните преди това, са изключително въпрос и проблем на национална политика. Категоричен съм, че и решенията като реална ефективна политика също трябва да бъдат национални. Само тогава протести като неделния в Асеновград няма да се повтарят в такъв мащаб и в други български градове”, допълни градоначалникът под Асеновата крепост.
Д-р Емил Караиванов допълни, че що се отнася до претенциите на протестиращите, насочени към община, вече са направени първите реални действия - от средата на миналата седмица с негова заповед е формирана и работи комисия по оглед на незаконното застрояване, особено зоната, извън регулацията на града. Законовата процедура срещу незаконните къщи не е толкова бърза, но ангажиментът на градската управа е да я доведе докрай. Органите на МВР вече обявиха, че са извършили експедитивна проверка на адресните регистрации на всички в ромския квартал „Лозница”.
„И за Асеновград, и за цялото ни общество, предстои всички власти и граждани да решаваме проблемите с ромския етнос, така че да не се допуска омраза у едни и страх от саморазправа у други. Живеем в трудно време и провокациите за дестабилизация могат да дойдат отвсякъде, но ние не трябва да ги допускаме”, призова кметът д-р Караиванов, който продължава да вярва, че добрите решения са възможни и изпълними.
Протестиращи асеновградчани пък поискаха тотална промяна в социалната система на държавата, която на практика в момента обслужва ромското население у нас. Станимаклии дадоха конкретни примери как ромите умишлено не сключват брак, за да се водят всички жени самотни майки и да получават по-големи социални помощи.
„Ромът направи 6 деца, получава по 1200 лв. социални помощи за тях и по цял ден щрака с пръсти, върти гюбеци и си прави пикници край язовир „40-те извора” или река Чая, докато ние, българите, се чудим как да вържем двата края с мизерните си заплати, да си плащаме данъци и да отглеждаме максимум по едно дете”, не криеше възмущението си от неправдите в милата ни татковина протестращ асеновградчанин.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш