КНСБ предлага линията на бедност да е 646 лева

Под прага на бедност у нас живеят над 1,5 милиона българи или всеки пети човек.

Кабинетът прие тя да е 526 лв. от 1 януари 2024 г.

Правителството я определя на база на неактуална статистика от преди 3 години, твърдят синдикатите

Всеки пети българин живее под прага

Линията на бедност от следващата година да е 646 лева, а не 526 лева както прие кабинетът, настояват от КНСБ на базата на направени от синдикалните експерти анализи. Тя е изключително важна за десетки хиляди хора, защото от нея се определя размерът на социалните плащания. От КНСБ посочват, че в методиката за определяне на линията на бедността за 2024-та година се използват данните от изследването на “Евростат” - статистика на доходите и условията на живот за 2022 година. Данните в него обаче се отнасят за 2021 г. и, според синдикалистите, в линията ще се отразява състояние от преди три години.

Според синдикатите е необходимо методиката за определянето на линията на бедността да се прецизира, за да се гарантира определен социален минимум на човек от домакинство. Според експертите на КНСБ трябва да се разработи специална потребителска кошница за покриване на минимални потребности при потреблението.

В условията на ускорена инфлация в периода 2021- 2022 година общият доход средно на лице от домакинството нараства близо 17 на сто спрямо 2021 г., а разходите - с малко над 19 на сто, посочват от КНСБ. Затова, за да се постигне адекватност при определяне на линията на бедност, според синдикатите трябва да се промени методиката и в нея да се включи коригиране на линията с инфлацията, базирана на малката потребителска кошница. Така експертните разчети на синдикалистите сочат, че официалната линия на бедност за догодина трябва да бъде 646 лева.

В настоящата година линията на бедност е 504 лв. И ако за следващата остане 526 лв., каквито са намеренията на кабинета предвиденото увеличение ще е едва с 22 лв. или с по-малко от 4,4 на сто. Същевременно планираната средногодишна инфлация за 2023 г. според проекта на бюджет на Министерство на финансите е 8,7 на сто или двойно. Оказва се, че линията на бедност и съответно социалните помощи за деца в нужда, помощите за отопление и другите социални помощи, ще нараснат два пъти по-малко от инфлацията.

Според данни на НСИ линията на бедност за 2022 г., измерена като 60 на сто средния медианен доход в страната е 525,92 лв. Средният медианен доход се определя като всички хора се подредят по размер на доходите и се вземе доходът на този, който е в средата на редицата. При този размер на линията под прага на бедност са били 1,571 млн. души, или всеки 5-ти човек в България. Спрямо предходната година делът на бедното население нараства с 0,8 процентни пункта или с 39,5 хил. души. Линията на бедност за 2022 г., измерена от НСИ, ще бъде използвана за определяне на социалните помощи две години по-късно - през 2024 г. А инфлацията през този период е много голяма.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари