Кокаиновите производители, потребители и крале

Колумбия е отговорна за почти две трети от общата площ за отглеждане на кока

Що се отнася до нашенските „кокаинови крале“, за тях службите и дружбите дължат много отговори

Огромна част от приходите от кокаин са препрани чрез „инвестиции“

След като България има „кокаинов крал“, редно е да се запитаме как в Европейския съюз пристигат тези забранени вещества, кой ги произвежда и колко печелят босовете им? Основни източници на информация: ООНи Statista.

Къде се произвежда кокаинът и къде се консумира

Въпреки че кокаинът се консумира във всяка част на света, неговата основа, растението кока, се отглежда главно в три страни от Латинска Америка: Перу, Боливия и Колумбия. Позицията на Колумбия е като най-големият производител на кока в света. Според данни на UNODC, Колумбия е отговорна за почти две трети от общата площ за отглеждане на кока през 2022 г.; Перу е на второ място с 95 000 хектара, докато Боливия е на трето място с 30 000 хектара.

Когато се разглежда пазарът на кокаин от гледна точка на потребителите, Северна Америка има водещ дял на хората, които твърдят, че са консумирали кокаин през 2022 г., с 6,5 милиона потребител или 28% от общия брой потребители на наркотика в света. Като цяло Северна и Южна Америка съставлява около половината от предполагаемите употребяващи кокаин в световен мащаб според Световния доклад за наркотиците на UNODC, докато в Европа и Азия приблизителният брой на употребяващите кокаин е съответно 5,7 милиона и 2,9 милиона.

Уличната цена на грам кокаин

Според последното издание на Световния доклад на ООН за наркотиците, 296 милиона души са употребявали незаконни наркотици през последната година, докато около 22 милиона от тях са употребявали кокаин. С глобалното производство на кокаин, достигащо нови върхове, веригите за доставка на кокаин в Европа се диверсифицираха, което води до намаляване на цените и повишаване на качеството, като потенциално увеличава нивото на вредите, причинени от употребата на наркотика в региона. Все пак цените на наркотиците са се повишили спрямо 2020 г.

В Обединеното кралство, например, цените на кокаина паднаха от еквивалента на 178 долара на 110 долара между 2019 г. и 2021 г. В развитите икономики извън Европа обикновено се начислява по-висока премия за кокаин, като в Хонконг (152 долара на грам), Япония (183 долара на грам) или Австралия (263 долара на грам). За Съединените щати няма данни за 2021 г., но през 2020 г. цената на грам кокаин беше 120 долара за грам. Докато цените в арабските страни, които имат строги закони, забраняващи употребата и търговията с наркотици, скочиха през 2020 г., наскоро те паднаха до нива, сравними с гореспоменатите Австралия или Нова Зеландия.

Един грам кокаин може да се намери за малка част от цената му в Персийския залив в някои части на Европа, като например в Холандия и Португалия, където UNODC заявява, че уличната цена на дребно е съответно от 62 и 40 долара за грам. Последната страна наскоро радикално декриминализира употребата дори на наркотици и лекарства от клас А.

Индия е включена в доклада за втори път тази година. През 2021 г. цената на кокаина беше определена на средно 81 долара за грам, което е увеличение с 14 долара в сравнение с предходната година. Въпреки че това е доста ниско според международните стандарти, постижимостта вероятно е по-ниска, отколкото в Европа, поради разликите в покупателната способност в страната.

Приходите и разходите на кокаиновите крале

Най-известните кокаинови крале в света са добре познати фигури в криминалната история и тяхното богатство и влияние са били огромни. Ето някои от най-забележителните:

1. Пабло Ескобар

Държава: Колумбия

Картел: Меделински картел

Богатство: Приблизително 30 милиарда долара в пика на кариерата му

Детайли: Пабло Ескобар е може би най-известният наркобарон в историята. През 1980-те и началото на 1990-те години той контролира около 80% от кокаина, който влизаше в Съединените щати. Неговото богатство беше толкова огромно, че той е известен с истории за изгаряне на пари, за да държи децата си на топло, и за използване на гумени ленти, за да държи парите си на купчини.

2. Ел Чапо (Хоакин Гусман)

Държава: Мексико

Картел: Синалоански картел

Богатство: Над 1 милиард долара

Детайли: Хоакин „Ел Чапо“ Гусман е друг известен наркобарон, който успя да избяга два пъти от мексикански затвори с висока сигурност. Той е лидер на Синалоанския картел, един от най-мощните и насилствени наркокартели в света. Гусман беше арестуван и екстрадиран в Съединените щати, където беше осъден на доживотен затвор.

3. Гризелда Бланко

Държава: Колумбия

Картел: Меделински картел

Богатство: Около 2 милиарда долара

Детайли: Гризелда Бланко, известна като „Черната вдовица“ или „Кръстницата на кокаина“, е една от най-опасните и влиятелни жени в наркобизнеса. Тя играе ключова роля в кокаиновата търговия в Маями през 1970-те и 1980-те години. Бланко е известна с насилието и безмилостността си.

4. Амадо Карийо Фуентес

Държава: Мексико

Картел: Хуаресски картел

Богатство: Около 25 милиарда долара

Детайли: Амадо Карийо Фуентес, известен като „Властелинът на небесата“, е водил Хуаресския картел и е транспортирал огромни количества кокаин с помощта на флота от частни самолети. Той умира през 1997 г. при неуспешна пластична операция.

5. Карлос Ледер

Държава: Колумбия

Картел: Меделински картел

Богатство: Около 2.7 милиарда долара

Детайли: Карлос Ледер е един от основателите на Меделинския картел. Той е известен с иновативните си методи за контрабанда на кокаин в Съединените щати, включително използването на частни самолети и острови като транзитни точки.

Ескобарите на новото време

Нови фигури също се издигат в наркобизнеса, като новите лидери на различни картели в Мексико и Южна Америка продължават да генерират огромни приходи и да упражняват значително влияние.

Тези наркобосове са оставили значителен отпечатък върху глобалната история на организираната престъпност, като техните богатства и методи продължават да бъдат източник на изучаване и интерес за много хора по света. Естествено, „търговията“ с кокаин се насочва от кралете на наркотиците или там, където цената му е сравнително най-висока (но тази цена ограничава масовата употреба, продуктът е лукс), или там, където е т. нар. „масов пазар“ (печели се от оборота, а не от маржа).

За разлика от страните, в които потреблението на кокаин е декриминализирано, в останалите страни към производствената цена се добавя и „премия за риска“. Тази премия начислява и допълнителните разходи, които се правят към корумпирани хора от полицията, прокуратурата, съдебната система, политиците и влиятелни личности, за да се подсигурява „защитен чадър“; тук се включват и разходите за постоянна и временна охрана на кокаиновите крале и обслужващия ги персонал - от мулета чак до уличните продавачи.

И понеже кокаиновите крале не са един или двама, между тях се води скъпа открита и прикрита война. Непрекъснато се дават жертви в жива сила, играят се номера от един на друг (част от кралете са се регистрирали „полезно“ в официалните служби и подават информация за конкурентите си), част от пратките дават фира.

Огромна част от приходите от кокаин са препрани чрез „инвестиции“ в недвижимости, акции, облигации и законни бизнеси, които също печелят, някои от тях - като перални на мръсни пари.

Що се отнася до нашенските „кокаинови крале“, за тях службите и дружбите дължат много отговори.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения