Командващият британските военни сили: Светът навлиза в трета ядрена епоха

Снимка: Уикипедия

Светът е по-опасен, предизвикателствата са по-големи

Ръководителят на британските военни сили предупреди, че светът е на прага на трета ядрена епоха с "почти пълна липса“ на гаранции, които биха защитили човечеството от подобна катастрофа. Адмирал сър Тони Радакин заяви, че тази нова ера, която следва първата ядрена епоха на Студената война и последвалите я усилия за разоръжаване, е „по-неясна и по-опасна, отколкото сме познавали“, цитира думите му Financial Times.

Основният въпрос, каза Радакин, е дали западните държави са „в състояние да признаят, че една ера е приключила и друга е започнала“.

Радакин заяви по време на лекцията, която изнесе в мозъчния тръст Royal United Services Institute в Лондон: „Намираме се в зората на трета ядрена епоха..., която се определя от... разпространението на ядрени и разрушителни технологии.”

Мрачната оценка на Радакин дойде в момент, когато по-рано в сряда генералният секретар на НАТО Марк Рюте обвини Русия, че подпомага ядрената програма на Северна Корея в замяна на това, че Пхенян изпраща войски за борба с Украйна.

Радакин определи разполагането на хиляди севернокорейски войници на границата с Украйна като „най-необичайното развитие на годината“ и предупреди, че може да последват още десетки хиляди такива.

Той добави, че отбранителният пакт на Москва с Пхенян „може да включва обмен на най-чувствителни технологии и опит“ между двете страни.

През последните години Русия и САЩ се оттеглиха от няколко ключови договора за контрол на въоръженията и само един от тях - договорът „Ново начало“ - е в сила.

Срокът на действие на договора през 2026 г. ще изтече в средата на втория мандат на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп.

Миналата година Русия преустанови участието си в „Нов старт“, който ограничава броя на ядрените бойни глави, пусковите установки и бомбардировачите, които двете подписали страни могат да разполагат, но също така заяви, че засега ще спазва ограниченията му.

Радакин също така посочи като причини за безпокойство ядреното строителство на Китай и ядрените програми на Иран и Северна Корея.

Въпреки мрачните си забележки Радакин заяви, че Обединеното кралство и неговите съюзници от НАТО са в безопасност от пряко нападение от страна на Русия.

Москва не би предприела такава атака, защото „знае, че отговорът ще бъде съкрушителен, независимо дали конвенционален или ядрен, защото стратегията за възпиране от страна на НАТО работи“, каза той.

Радакин подчерта, че НАТО „трябва да бъде запазено силно и укрепено срещу една по-опасна Русия“.

Той добави, че международният ядрен ред се поддържа от държави като Обединеното кралство и САЩ, които са разширили ядрения си чадър към съюзниците, за да гарантират тяхната сигурност.

„Това трябва да продължи“, каза Радакин.

Според него рисковете от разпространението на ядрени оръжия са само най-очевидният симптом на това, което той нарече „все по-несигурен свят“.

Радакин каза: „В момента се наблюдава тенденция към намаляване на броя на ядрените оръжия. Трябва да усещаме риска от трагедия, за да сме сигурни, че ще я избегнем, а този риск от трагедия нараства. Светът е по-опасен, предизвикателствата са по-големи. Но ние разполагаме с капацитета, структурите и времето, за да посрещнем тези предизвикателства. Това е нашият избор.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа