Консултативен съвет към кмета реши да има обществено допитване в Казанлък

Фестивалът на Проект „Бузлуджа“ събира все повече съмишленици

Предстои местен референдум за съдбата на паметника „Бузлуджа“

Близо 50000 души на година посещават паметника

Местен референдум ще реши съдбата на паметника „Бузлуджа“ и дали общината в Казанлък да поеме управлението над него. Решението е взето на заседание на Консултативния съвет към кмета Галина Стоянова, съобщиха от местната администрация.

Консултативният съвет е обществена структура, която подпомага местната власт за открито управление. В него участват граждани, излъчени от събранията на кварталите в града и на малките населени места. Темата за паметника е влязла в последното му заседание по предложение на кмета Галина Стоянова заради противоречивите мнения в обществото за бъдещето му. Общественото допитване ще се проведе най-рано през ноември. Преди това обаче трябва да бъде избран инициативен комитет за провеждането му.

Монументът е построен през 1981 година като Дом на Българската комунистическа партия. Обектът е със статут на историческо и архитектурно наследство. Част е от парк-музей „Шипка – Бузлуджа“. В момента се руши, а интересът към него продължава да расте, посочват от администрацията. Той привлича туристи и изследователи от цял свят, които се интересуват от архитектурните и историческите аспекти на социалистическото наследство в страната ни, съобщават още от местната администрация. Общината в Казанлък е готова да поиска управлението му от държавата, като разработи маркетингова стратегия за самоиздръжка на монумента. Има и готова концепция за кандидатстване за европейско финансиране, с което да бъдат възстановени покрива, прозорците на мащабната конструкция и да бъде осигурен достъп, уточняват още от там.

Дебатът за паметника „Бузлуджа“ се води през последните три десетилетия, макар и с различен интензитет. Едната гледна точка е, че е недопустимо инвестирането на пари за възстановяване на партиен паметник - символ на комунизма и на тоталитарната държава. Другата е, че той е европейски архитектурен образец на модернизма, със сложно и впечатляващо проектно решение и в него има бъдеще. А бъдещето му, според създадената през 2015 година обществената организация Проект „Бузлуджа“, е да се превърне във високотехнологичен дом на съвременното изкуство, в място за форуми, изложби, за дебати и диалог. Стига да се намерят средства за това.

Днес жестоко разграбеният монумент с внушителни размери /само централната му зала е с диаметър 42 метра – б.р./, оприличаван на НЛО заради специфичната форма на конструкцията си, привлича любопитството и на обикновени хора, и на специалисти. И това лято Проект „Бузлуджа“ отново ще е домакин на фестивал край паметника, от 8 до 11 август. Основателката на Проекта арх. Дора Иванова ще разкаже истории за миналото и бъдещето на монумента. А лектори от Германия, Румъния и Италия ще говорят за противоречивото наследство в Европа.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони