Костадин Паскалев, председател на коалиционния съвет на „Левицата!“, пред „Труд news”: От поведението на лидерите в коалицията зависи успехът на обединената левица

Станишев е проблем за БСП, не виждам как ще го подкрепим

Корнелия Нинова мина всички морални граници

Дългоочакваното ляво обединение „БСП-обединена левица“ най-накрая е факт, в него се обединиха 15 партии. Какви пречки би имало пред него, дали реденото на листите за изборите ще стане препъни камък? Според председателя на коалиционния съвет на една от партиите в обединението - „Левицата!“ Костадин Паскалев партийните лидери не трябва да участват в листите, а трябва да се даде  посока и път  на млади хора, които имат качества, но още нямат достатъчен политически опит. Паскалев смята, че Корнелия Нинова ще продължи досегашната си линия да пречи на обединението. Той е категоричен, че няма такова нещо като „председател в оставка“ и „надпартиен министър-председател“.

- Докъде докарахте нещата в голямата коалиция „БСП-обединена левица“, господин Паскалев – програма, листи?
- На етап сме подписано коалиционно споразумение, водят се разговори за съставяне на листите, защото най-късно до пет дни трябва да има решение  на съответните органи на политическите партии. Искам да поясня – ние, партиите от „Левицата!“  съвсем категорично сме заявили, че нито един от лидерите на партиите в нея няма да участва в листите. Призовали сме и другите лидери да осмислят своето участие в листите на обединението. 

- Но между тези лидери има доста ревниви и ако не са в листите, ще се обидят, ако пък са в листите, избирателите едва ли ще гласуват за хора, напуснали БСП и работили дълги години срещу нея?
- Ние просто сме ги призовали и сме казали, че имаме няколко изисквания за участници в листите. Първо, смятаме, че те трябва да са професионално доказани в областите, в които работят. Второ – трябва да имат доказан обществен морал. Трето – трябва да са категорично свободни от зависимости. И четвърто – че разделителната линия за нас е отношението към лицето Делян Пеевски. Той е символ на унищожение на държавността.

- Бойко Борисов спомена БСП-обединена левица като евентуален партньор в следващия парламент?
- В последните мандати на Народното събрание той беше инструмент в ръцете на Делян Пеевски.  Борисов е майстор на заврънтулките и това беше доста дървен опит да представи себе си като обединител на обществото и смятам, че дължи доста отговори на това общество. Когато ги даде тези отговори, може да си говорим.

- Как гласоподавателите на БСП ще бъдат убедени да гласуват за хора като Александър Томов, Татяна Дончева...
- Тя няма да участва в листите и се надявам, че и други няма. Нека да го кажа директно – Движение 21, чийто лидер е Дончева,  са представили за водачи на листи Даниел Георгиев и Лидия Чорбанова, които са изключително авторитетни хора. Първият е експерт по националната сигурност и международното право, втората е лекар с доста сериозен опит включително и като заместник-министър на здравеопазването. По същия начин сме предложили Валери Жаблянов, който е публично известен със своите позиции, също така и Цветеслава Гълъбова. От АБВ сме предложили Петър Първанов, Владо Маринов, които също са млади и доказали се професионално хора, високо образовани. Без да настояваме по никакъв начин пред БСП за места, ние смятаме, че може да имаме своя конкретен принос с предложенията си за доказани  професионалисти с доказан висок обществен морал.   И силно се надяваме, че такова ще е и поведението на ръководството на БСП по отношение на издигането на кандидати за народни представители. 

- Любопитно ми е как ще се вместят в обединението хора, които са били години наред извън БСП?
- Нека да дам един пример. Корнелия Нинова след местните избори се тупаше по гърдите, че има осем кмета в Пловдив-област. Не знам дали си спомня обаче, че всичките тези осем бяха подкрепени от нас.  Кампанията в София в подкрепа на Ваня Григорова беше проведена с участието на „Левицата!“. И то на много широка основа, всички наши представители участваха много активно, за разлика от Изпълнителното бюро на БСП, което пречеше на Григорова. Така че трябва много внимателно да се коментират такива внушения на Нинова.

- А защо сега Ваня Григорова не е в листите на обединената левица?
- Този въпрос – само към нея. Това си е неин избор.

- Повечето партии от „БСП - обединена левица“ са произлезли от БСП...
- Има политически партии, които не са имали общо с БСП, има и такива партии, на които лидерите са имали нещо общо с БСП. Това са хора, които имат самостоятелно мислене и смятам, че са изключително полезни с оглед ляво поведение, което е свободно от всякакви зависимости и клишета. 

- Още докато беше лидер на БСП, Георги Първанов създаде „Коалиция за България“, в която влизаха социалисти и социалдемократите на д-р Петър Дертлиев. Корнелия Нинова разтури това обединение...
- В кампанията ми през 1999 година един от най-скъпите ми гости беше Петър Дертлиев. Дълбоко уважавам този човек и смятам, че неговото поведение беше достойно за уважение и съжалявам, че той не стана президент на България. Той беше изключително стойностен човек, както и д-р Атанас Москов. Искам да кажа и още нещо на вниманието на всички тези, които злоупотребяват със старите муцуни. Последният път, когато съм се явявал на избори, беше през 2007 година и още тогава казах, че никога повече няма да се кандидатирам.  Имал съм много номинации за какво ли не, но никога повече не съм участвал в избори. И смятам, че решението на ръководството на „Левицата“ никой от лидерите да не участва в листите е категорично и се надявам и лидерите на другите партии да последват този пример. Хора, които имат изключително тежък политически и професионален опит могат да бъдат много полезни не само като кандидати за народни представители, особено когато става въпрос за даване на посока и път  на хора, които имат качества, но още нямат достатъчен политически опит. 

- Нещо не мога да си представя Мая Манолова да не е кандидат за депутат, господин Паскалев?
- Силно се надявам, че тези дни ще станем свидетели на нейна пресконференция, на която ще обяви, че няма да бъде водач на листа и ще направи обръщение към политическите лидери в лявото политическо пространство да не участват в листите. (Б.р. вчера Манолова обяви, че няма да бъде водач на листа, нито ще участва в листите на лявото обединение).

- В тези листи ще има ли място за изключени или напуснали БСП нейни бивши лидери?
- Работа на БСП е да прецени дали да включва Сергей Станишев в листите. Ние категорично смятаме, че бихме застанали зад Михаил Миков като кандидат за народен представител. Колкото до Сергей Станишев – посочих, че разделителната линия е Делян Пеевски. А точно Станишев го посочи за председател на ДАНС и не виждам как бихме го подкрепили.

- Според вас Корнелия Нинова ще продължи ли да мъти водата пред обединението на лявото или въпросът с нея е решен?
- Категорично смятам, че тя ще продължи да работи в същата посока. Днес станахме свидетели на един сигнал от Калоян Методиев, който е подаден срещу Цветеслава Гълъбова не заради нещо друго, а просто защото изрази мнение за Корнелия Нинова. Корнелия Нинова мина всички морални граници.

- Само Нинова ли бе пречката за обединението на левицата? То се отпуши веднага след като тя бе свалена от председателския пост на „Позитано“ 20?
- Никога няма само един човек, който да е пречка. Аз твърдя, че и сегашните лидери могат да станат пречка, ако променят поведението си.

Що за термин е това „председател в оставка“, която тя си измисли? Оставката се подава и изчезваш, няма какво да чакаш да бъде одобрена от някой си, тя е личен акт, както направи Жан Виденов, примерно. 

Аз съм подавал два пъти оставка. Първият път като министър, като информирах премиера, че назначавам за свой заместник еди кой си. И вторият път – когато напуснах Изпълнителното бюро на  БСП, когато председател беше Корнелия Нинова. Оставката беше на три страници, написана подробно и ясно и приключих участието си на часа. А Корнелия Нинова ме самоизключи. Не можа да констатира собствената си оставка, но мен ме самоизключи!

- А тя три пъти си подава оставката и се връщаше – хората я искали, имаше вопли „На кого ни оставяш“...
- Ако аз съм разсъждавал така, сигурно още щях да си кметувам в Благоевград, че хората ме искат...Ако ме изберат, разбира се, а не ме изгонят с камъни...

- Каква ще е целта на „БСП-обединена левица“ на изборите?
- Смятам, че смислената цел е удвояването на резултата на БСП от изборите през юни. И пак повтарям – ако личностите, които предложи БСП и съответните коалиционни партньори са професионално доказани и с обществен морал. В противен случай „БСП-обединена левица“ не можем да разчитаме на нищо добро. Това е ключовият въпрос, изключително съществен и аз се надявам, че БСП до дни ще обяви и предизборната си платформа,  която е една детайлна програма във всички сфери на обществено - икономическия и социален живот. Надявам се да прозвучи много ясно и категорично.

- През юни БСП получи на изборите малко над 150 хиляди гласа. Сега ще гоните два пъти повече. Откъде ще ги вземете?
- Отвсякъде, предимно от негласувалите. Също така и от отдръпнали се от БСП хора заради политиката на старото ръководство. Разбира се, и всяка една от партиите в коалицията има свой електорат. 

- Ваш пример сигурно е обединението на левицата във Франция „Нов народен фронт“, което бе голямата изненада на изборите през юни?
- Силно се надявам, че ще се различаваме съществено от обединената левица във Франция, защото тези партии се обединиха от доста идеологии и програми, които нямат нищо общо с френската действителност.

- Как ще взимате решения в обединението? Двайсет партии не са ли много?
- Партиите са точно 15. Има коалиционен съвет, който се казва политически съвет на коалицията. В него участват всички лидери на партии, като БСП има двама представители, защото влиза и председателят на парламентарната ѝ група. Този съвет по съответния ред ще взима решения с обикновено мнозинство с изключение на случаите, когато става въпрос за напускане или изключване на коалиционен партньор. Нещата са ясно описани, редът е ясен, това е нормална процедурна дейност. 

- Вашата позиция за войната в Украйна е различна от доста от парламентарните партии...
- Да, ние сме категорично за мир. Първо трябва да има прекратяване на огъня и незабавно да започне мирен процес. Всякакви други философии като въоръжаване и т.н. са безумие. Всеки човешки живот е ценен и аз съжалявам, че поведението на повечето лидери в Европа и не само тук, са далеч от християнските ценности.

- Нинова въобще не стъпи в Брюксел, тя бе скарана с Партията на европейските социалисти може би защото неин президент бе Станишев. Ще търсите ли размразяване на тези отношения?
- Ние смятаме, че първо трябва да имаме добри отношения с Балканските страни. Второ - в ЕС задължително трябва да отстояваме българския национален интерес и той категорично трябва да бъде водещ в поведението на българските представители на отделните партии в ЕП. Така че ПЕС е, така да се каже, подточка на такова поведение. 

- Нинова каза онзи ден, че съжалява, че е издигнала Румен Радев за президент...
- Мисля, че това е единственото нещо, за което не е сгрешила. И ще го кажа по следния начин. Едно време, когато тя издигаше Радев за президент, аз зададох въпроса – какъв е цветът на очите на генерал Радев? Никой в Изпълнителното бюро не можа да ми отговори и аз казах какво съм научил за него – положително, разбира се. Сега съм изумен от поведението и оценките на Нинова.

- Временният председател на БСП Атанас Зафиров говори за надпартиен министър-председател, който БСП-обединена левица“ би подкрепила в следващия парламент, същото казват и от ППДБ... Откъде ще го вземете този човек?
- Ами сигурно трябва да е над всички партии, нещо като Христос... Не мисля, че има такива хора. Можем да нарочим някой, но такъв няма.

Нашият гост
Костадин Паскалев е роден през 1961 г. Завършва математика в Пловдивския университет. В периода 1995-2001 е кмет на община Благоевград. През 1997 специализира в Мюнхен в Академията по мениджмънт, а през 1998 и в местното самоуправление на Университета в Северна Каролина. От 2000 година е председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. В периода 2001-2002 е вицепремиер и министър на регионалното развитие и благоустройството. Народен представител в 39-то НС. От 2002 до 2007 е част от кабинета на президента Георги Първанов. От 2007 до 2011 година отново е кмет на Благоевград. Член на НС на БСП, но подава оставка. В момента е председател на Коалиционния съвет на „Левицата!“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта