Котки и камили помагат на Русия да спечели Втората световна война

Във Великата отечествена война, както наричат в Съветския съюз Втората световна,  животните също дават своя принос. За своите заслуги някои участват в парадите на победата, а други дори получават паметник. Порталът Russia Beyond припомня онези славни дни и специално подчертава ролята на конете, кучетата, котките и камилите.

Танковете не заменят напълно конете

Конете традиционно са част от военните формирования, а в някои минали времена те донасят превъзходство в битките. Втората световна война обаче е танкова. Но когато няма друго и кавалерията се активизира. Въпреки, че кавалерията на Червената армия се бори предимно като пехота, в една атака особено се откроява. Случва се през 1941 г. в защитата на Москва, когато кавалерията съставлява една четвърт от цялата дивизия.

Също така, конете имат задачата да прехвърлят товари, което е от решаващо значение за терени, където камионите пропадат в сняг и кал. Когато руската армия е под обсада, войниците използват конете и като храна.

Кучетата също играят не малка роля, дори в битки и в гореспоменатата защита на Москва. А именно, когато германските танкове се приближават до руската столица, са използвани обучени кучета за прихващане. Според Russia Beyond, войниците поставят експлозиви върху кучетата и ги изпращат към вражеските бронирани превозни средства.

Кучетата помагат и за разминирането на терена, както и за спасяването на бойците. На парада на победата, проведен през 1945 г., най-добрите приятели на човека дефилират, а специално място - върху шинела на Сталин! - има кучето Джулбарс, което според легендата открива 75 000 мини. Между другото, Джулбарс не марширува по площада, защото е ранен.

Тъй като котките не са особено послушни, те не се появяват във военните операции. Но в Ленинград (днешен Санкт Петербург) се сдобиват с паметник, защото спасяват града от плъхове. Градът е обсаден 872 дни, през които 650 000 души загиват, главно от глад.

Мяукаща дивизия

„В такива условия, почти няма котки, затова градът е наводнен от плъхове, пренасящи зарази. Когато през 1943 г. блокадата е окончателно прекъсната, в града пристигат вагони, пълни с котки. „Мяукащата дивизия“ бързо решава проблема с плъховете“, разкрива Russia Beyond.

А камилите? Въпреки че ги свързваме с арабите, на територията на СССР има достатъчно, за да бъдат „мобилизирани“. Според данните на RB, Червената армия разполагала с около 350 камили. Те изиграват своята роля в битката при Сталинград и както конете ги използват за доставка на военна техника и храна. Те следват войниците дори след битката, когато Червената армия тръгва към Берлин. Твърди се, че някои се "пенсионират" в източноевропейските зоопаркове. Най-легендарна е камилата, наречена Кузнечик. Водена от руски войници до стъпалата на Райхстага, към който тя - като истинска камила - плюе.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии