Най-сериозен е проблемът в моловете
Ръст от над 100 процента, в обем и стойност, регистрират т.нар. "дребни" кражби у нас. Това показва неформално проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС) сред 100 магазина за строителни материали, мебели и декорация, спортни стоки и от типа "направи си сам", съобщи адвокат Галин Попов, изпълнителен директор на асоциацията, цитиран от БТА.
Според проучването ръстът в стойността на откраднатите стоки през първото полугодие на 2024 г. спрямо първото полугодие на 2023 г. е 194 на сто при магазините за мебели и декорация и над 100% при спортните стоки. Със 129% е нараснал броят на откраднатите стоки в строителния сектор. Загубите се покриват изцяло от работодателите (при 55,6% от фирмите), разпределят се между фирмата и отговорните служители (33,3%) или се поемат от охраната (11,1%).
Най-много са кражбите в търговски центрове, а най-малко - в малки населени места, защото там хората се познават, посочи Галин Попов. Най-много в магазините за строителни материали и "направи си сам" се крадат машини и инструменти, ВиК части, както и дребни, но скъпи аксесоари. В спортните обекти най-привлекателни са дрехите и аксесоарите, а при обзавеждането и декорацията - скъпи свещи, ароматизатори, тигани, спално бельо, прибори за хранене.
Между 70 000 и 600 000 лева инвестира за година една фирма за справяне с кражбите, като тези суми непрекъснато се актуализират. Използваните методи за предотвратяване на кражби са видеонаблюдението (40%), охрана на място (26,7%), алармени системи (20%), изкуствен интелект (6,7%) и проверки на различни сектори от служители (6,7 на сто). Въпреки това над 83% от фирмите засичат едва около 20% от кражбите на място, а останалите - около половината. Една от причините е, че крадците стават все по-изобретателни, разполагат с все по-модерни технически средства и са организирани в групи. Все по-често в кражбите участват непълнолетни.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш