Американският милиардер и предприемач Илон Мъск съобщи, че САЩ прекратяват известните „специалните отношения” с Великобритания. Този ход показва, че новата администрация на президента Тръмп ще води външна политика коренно различна от тази на досегашния президент Байдън. Очевидно това ще бъде и първият удар срещу „Дълбоката държава”.
Историята на „специалните отношения” Вашингтон – Лондон датира от средата на 60-те години на ХХ век. Колониалната система се разпада, с което рязко спада потока от евтини суровини и стоки. Лондон получава и първия отказ за член на Европейския съюз, тогава ЕИО (Европейска Икономическа Общност). Великобритания губи статута на велика сила, факт, който тя приема твърде болезнено, но все още има външни интереси, включително и поддържане на контакти със страните от Британската общност. Великобритания вече не представлява икономическа и военна сила, но ръководството ѝ има амбицията да съхрани влиянието ѝ на световната сцена. Това може да стане само в тесни контакти и сътрудничество със САЩ. Така макар и с по-ограничени военно-икономически възможности с помощта на Вашингтон ще успее да запази в значителна степен влиянието си на международната сцена.
За САЩ идеята за изграждането на „специалните отношения” дава възможност да имат до себе си един обигран, опитен и с огромна управленско-държавническа практика партньор, с което би се повишило нивото на американските външнополитически изяви. Така вече шест десетилетия двете държави партнират като единен тандем при всички случващи се важни събития на световната сцена.
Очевидно излизането на Великобритания от ЕС е свързано с големите ѝ амбиции и тя да се включи в мащабната неолиберална политика на „Дълбоката държава” за световно господство.
Това ѝ намерение особено силно се мотивира с изключително пълната и безусловна подкрепа, която оказва на Вашингтон в мащабната му военно-финансова подкрепа на Киев. Дори при първата реална възможност за спиране на военните действия в Украйна още през 2022 г., за Киев спешно лети премиерът Джонсън, който категорично нарежда войната да продължи „до последния украинец”.
Несъмнено екипът на Тръмп отчита ролята на Лондон в провеждания агресивен външнополитически курс на „Дълбоката държава”, поради което един от първите му външнополитически ходове е да се освободи от „услугите” на такъв зловреден партньор, каквито са лондонските глобалисти.
Тази първа външнополитическа проява е и първото свидетелство за решимостта на новия стопанин на Белия дом и неговия екип за решителен разгром на една крайно опасна и вредна за международната общност политика.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш