Кралете на Севера

В четвъртък ЦСКА ще направи ново географско откритие в славната си европейска история-. Съперник е "Бодо Глимт". Клуб от полярния кръг, който в миналия сезон за първи път стана шампион на Норвегия. На стадион "Васил Левски" ще акостира изключително интересна команда, която очарова полярния кръг. Стадионът на "БодоГлимт" е "само" на 16 ч път с кола от столицата Осло.
Германското списание "11 приятели" направи любопитен репортаж за шампионския сезот на най-странния първенец на Норвегия.


Ако погледнете в някой норвежки речник какво означава думата „Глимт“, ще види две опции. Едната е „страховит поглед“, а другата – „светкавица“. За футболния клуб „Бодо Глимт“ няма как да намерите по-подходящи значения. Само преди три години отборът беше във втора дивизия, а от уикенда е шампион на Норвегия. Едва в 21-ия от общо 30 кръга „Бодо Глимт“ загуби мач, имаше 18 победи. Конкуренцията получаваше „светкавици“ – 6:0, 7:0, 6:1…
Най-доброто място да гледаш мач на стадиона е върху покрива му. Единственият път дотам е по външна стълба. И то ако си седнал от дясната страна. На един от летните двубои изобретателни фенове наеха вишка, паркираха я до стадиона, издигнаха хидравличната ръка и от нея гледаха. Постъпката доведе до малка глоба за клуба. Ръководителите се оправдаха, че никой в града, разположен в арктичния кръг, не е виждал подобно нещо. В Бодо живеят 50 000 души – почти откъснати на света. Столицата Осло е на 16 часа път с кола, а за първи път толкова много хора искат да гледат своята футболна гордост.
2020-а е златната година за клуба, който има с пъти по-малък бюджет от повечето конкуренти. Отборът спечели 21 от 24-те двубоя и вкара 83 гола. „Бодо Глимт“ обаче спечели сърцата не само на региона. Фроде Томасен, изпълнителният директор, каза, че вече продават клубни артикули по всички краища на Норвегия. А и в Европа! Телевизията, която предава първенството, вече не изпуска нито един двубой. Улрик Салтнес пък признава, че не минава ден, без до него да достигне запитване за интервю.
„Всички вече сме от „Бодо Глимт“! Това чувал непрекъснато по време на лятната си почивка Ориян Берг, бивш играч на тима и сега треньор в академията. По-рано през годината неговият син Патрик (22 г.) за първи път бе повикан в националния отбор на Норвегия. „Момчета като Ерлинг Холанд и Мартин Йодегар се обадиха да ни поздравят – каза гордият татко. – Те не гледат норвежкото първенство с изключение на нашите мачове.“
Горчивата реалност е, че заради пандемията от коронавирус почти всички двубои на най-силния тим в историята на „Бодо Глимт“ са почти  пред празни трибуни. На повечето бяха допуснати само 200 души на стадион „Аспмира“, а само веднъж бяха 600.
Всеки спорт разказва истории за аутсайдери. "Лестър" спечели Висшата лига. Исландия се класира на световно първентство. Джо Намат изведе „Джетс“ до Супербоул. Тези приказки са редки и това ги прави специални. Всяка е уникална, но между тях има много общи белези.
Винаги на лице е харизматичен треньор. Състезателите са местни момчета, които са готови „да умрат“ за родния клуб. Неизвестни са за съперниците и това ги прави особено опасни. Историята на „Бодо Глимт“ има всички тези елементи, а и още някои. Треньор е 52-годишният Киетил Кнутсен, който вдъхновява футболистите си. Салтнес казвна: „Обичаме го!“ Патрик Берг добавя: „Той ни слуша!“
Ядрото на отбора са Салтнес, Берг, защитникът Бреде Мое и крилото Йенс Петер Хауге – всички местни момчета. Развили са се в академията на клуба. „Повече от половината сме родени в райота – обяснява Берг. – Това е част от идентичността ни. Феновете искат да гледат как играят футболистите от северна Норвегия.“
Едва ли има сила, която да накара Берг да напусне. Баща му Ориян е играл в тима. Същото се отнася за чичовците му Рунар и Арилд. Дядо му Харалд е известен като най-добрия футболист в историята на „Бодо Глимт“. Участвал е при най-големия успех на отбора досега – купата на Норвегия през 1975 година.
Дори тази северна приказка е имала своите вътрешни ядове. Патрик Берг искал да напусне, защото рядко играел. Капитанът Салтнес пък излъгал по време на мач, че го боли корема, за да го сменят. Случи се преди 3 години. А преди няколко седмици изведе с лентата „Бодо Глимт“ на „Сан Сиро“ срещу „Милан“ в Лига Европа. „Ако погледнете футболистите този ден в Милано, всеки може да разкаже своя уникална история как е преживял края на мача – твърди Салтнес. – Всички имахме чувството, че сме контузени тежко.“
„Ние сме аутсайдерите, но кой не обича аутсайдери“, попита с усмивка шефът Томасен.
През пролетта на 2019 година „Бодо Глимт“ отида на лагер в Испания. Основната цел бе да… се определят целите за следващите 12 месеца. „Ние нямаме никакви амбиции. Само искаме да се представяме добре“, каза Салтнес пред медиите след тежкия разговор. Едва ли някой от „Бодо Глимт“ е вярвал, че доскоро втородивизионният отбор ще се превърне в един от най-силните тимове в историята на норвежкия футбол.
„Хората постоянно ни питат каква е тайната ни – продължава капитанът. – Няма тайна. Всичко се случва наистина природно. Нямаме визия, не вървим по план.“
Няма тайна ли? Може би Сантнес послъгва. Успехите на „Бодо Глимт“ зависят от боен пилот! Бьорн Марсверк два пъти е служил в Афганистан, има мисии и в Либия. През 2017 година клубът го нае за кондиционен треньор. Пилотът въобще не се интересувал от футбол. „Първите мачове ми бяха скучни“, признава Марсверк. Като офицер от норвежките военно-въздушни сили е минал през всевъзможни ментални и физически упражнения. И започна да прилага наученото на отбора.
„Аз имах само две правила – казва Марсверк. – Всичко трябва да става доброволно. Нямам намерение да съм шпионин в отбора. Няма да казвам на футболистите да са по-щастливи или да работят по-здраво.“
В методиката на бившия военен са индивидуални занимания по 30 минути, както и групови тренировки. След всяка дава на футболистите „домашни“. Преди всяко занимание целият отбор медитира заедно. И сега, когато „Бодо Глимт“ допусне гол, всички се събират и започват да го обсъждат бързо на терена. „Понякога е въпрос на лош късмет или нещо друго, но те трябва да го правят“, продължава лекцията на Марсверк. 
Резултатите бързо започваха да се редят. През 2018-а като новак „Бодо Глимт“ завърши 11-и в класирането. На следващия сезон стана втори, като крах в края на сезона попречи за титлата. Тази година грешка нямаше. „Нашият стил е тип „камикадзе“ – смее се Салтенс. – Невъзможно е да го постигнем без Бьорн и неговата работа.“
До къде ще стигне проектът? „Продажбата на играчи е част от футболния бизнес – коментира Томасен. – Имаме спонсори, но най-много пари идват от трансфери. Надявам се в нашия отбор да дойдат нови и гладни за успех момчета, които вече имат вдъхновение.“
Това са Кралете на Севера. Една млада луда банда наследници на викингите, които са най-добри, защото нямат амбиции, а ги води пилот на изстребител.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят