Швеция и Финландия бяха официално поканени за членове на Алианса
Постоянен команден щаб идва в Полша
Срещата на върха на НАТО в Мадрид демонстрира агресивността на Алианса към Русия, каза руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков в сряда, като също така квалифицира разширяването към Финландия и Швеция като “дълбоко дестабилизиращо”, предаде АФП. Позицията му дойде малко преди началото на заседанието на държавните лидери в испанската столица и броени часове след като Турция обяви, че сваля ветото си върху приемането на Хелзинки и Стокхолм в Алианса, след подписването на тристранен меморандум за разбирателство и сътрудничество.
“Считаме разширяването на алианса за дълбоко дестабилизиращо за международните дела. Това не засилва сигурността на тези, които се разширяват, нито на тези, които се присъединяват, нито на тези, които смятат алианса за заплаха”, каза Сергей Рябков.
Изявлението му бе последвано от първото официално комюнике от срещата в Мадрид в сряда, в което бе обявено, че Лидерите на НАТО са дали официално старт на процеса на присъединяване на Швеция и Финландия.
По-рано същия ден президентът на САЩ Джо Байдън обяви в Мадрид още преди началото на срещата, че САЩ ще “укрепят военните си позиции на цялата територия на Европа”.
Той припомни, че Съединените щати вече са разположили тази година “20 000 допълнителни войници в Европа, за да укрепят нашите позиции в отговор на агресивните инициативи на Русия”. Джо Байдън потвърди също така, че Вашингтон ще увеличи броя на своите крайцери във военноморската база Рота в Испания от 4 на 6. САЩ ще създадат в Полша и “постоянен щаб на 5-ти американски армейски корпус”.
“Ние ще поддържаме допълнителна бригада”, съставена от общо 5000 души, която ще бъде базирана в Румъния, заяви също Джо Байдън, и ще “разположим допълнителни сили в балтийските държави”. Ще изпратим две допълнителни ескадрили от изтребители F-35 в Обединеното кралство и разположим допълнителни способности за противовъздушна отбрана в Германия и Италия, уточни президентът на САЩ.
Руският президент Владимир Путин искаше “финландизация на Европа”, тоест еволюция на страните членки на Алианса към позицията на неутралитет, но напротив, получава “НАТО-низация” на Европа”, заяви още Джо Байдън.
Русия не е “сплашена” от изявлението на президента на САЩ Джо Байдън, заяви в отговор по-късно заместник-външният министър Сергей Рябков.
“Мисля, че тези, които предлагат такива решения, имат илюзията, че Русия може да бъде сплашена, по и някакъв начин подчинена: няма да успеят”, настоя Рябков, цитиран от руските агенции.
На хиляда километра от Северния полюс, Свалбард се смята за “ахилесовата пета на НАТО в Арктика”.
Доставките не достигат до руския анклав в Свалбард
Москва обвини Норвегия в сряда, 29 юни, че блокира транзита на стоки за руснаци, настанени на норвежкия арктически архипелаг Свалбард, и заплаши Осло с ответни мерки, предаде АФП. “Помолихме норвежката страна да разреши този въпрос възможно най-скоро”, се казва в изявление на руската дипломация, в което се съобщава, че норвежкият шарже д`афер в Москва е бил привикан на консултации в министерството. “Ние подчертахме, че неприятелските действия спрямо Русия водят до ответни мерки”, се казва още в съобщението.
Според Русия Норвегия блокира на сухопътния граничен пункт на Сторскуг доставките на оборудване и храна, които трябва да бъдат натоварени на борда на кораб, за да достигнат до Шпицберген за руските миньори в архипелага. Според Сергей Гуччин, руски консул на Арктическия архипелаг, това става въпрос за 20 тона стоки, включително седем тона хранителни продукти и останалите резервни части и необходимо оборудване за подготовка за зимата. Според дипломата Норвегия блокира стоките в изпълнение на европейските санкции, приети срещу Русия заради офанзивата є срещу Украйна.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш