Бързо развиващата се криза в Сирия ще заеме централно място на Съвета по външни работи на Европейския съюз в понеделник, като гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис ще представлява Атина, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.
Разпокъсаната ситуация в Сирия след падането на режима на Асад остава непостоянна, както подчертават последните събития.
Шефът на турското разузнаване Ибрахим Калин посети Дамаск в четвъртък, докато сблъсъците между подкрепяните от Турция сунитски бунтовници и кюрдските сили по поречието на Ефрат се засилиха.
Атина има за цел да затвърди позицията си относно развиващата се динамика в Сирия, която също ще бъде обсъдена в петък на насрочено заседание на Правителствения съвет за национална сигурност (KYSEA).
Въпреки че е съсредоточена основно върху одобряването на новата отбранителна структура на Гърция и политиките за реакция при бедствия, срещата неизбежно ще разгледа регионални въпроси.
Значението на Сирия доминира дискусиите в Националния съвет за външна политика в четвъртък, председателстван от Герапетритис.
Освен обсъждането на нарастващото влияние на Турция в Сирия, разговорите разгледаха бежанската криза и нейните вътрешни и европейски последици.
Гръцко-турските отношения обаче бяха изключени след предварителни брифинги на Герапетритис пред партийните лидери.
На конференция по-късно същия ден външният министър подчерта необходимостта от продуктивен диалог с Турция, като заяви: „Диалогът не е просто претекст; това е пътят към разрешаването. Никой проблем не може да бъде решен без смислени, основани на принципи дискусии.“
Отхвърляйки идеята, че диалогът предполага отстъпки, той подчерта: „Можем да изградим добросъседски отношения, ако подходим към напредъка с взаимна добра воля“.
С нестабилната динамика на Сирия и стратегическите маневри на Турция, Гърция се стреми да балансира регионалната стабилност с националните интереси.
Докато Герапетритис се подготвя за дискусиите в ЕС следващата седмица, Атина е изправена пред критични решения при навигирането на ролята си в по-широкия геополитически пейзаж.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш