Западните столици трябва да дадат краен срок на Белград да приеме санкции срещу Русия. Това каза в интервю за Financial Times премиерът на Косово Албин Курти.
„Сръбският президент Александър Вучич поддържа тесни връзки с Кремъл и Пекин, докато се стреми към членство в ЕС и конструктивни отношения с Вашингтон. Вучич отказа да наложи санкции срещу Русия, но позволи на Украйна да бъдат доставени произведени в Сърбия боеприпаси. След като Сърбия наложи санкции на Руската федерация, това ще е моментът, в който те ще покажат, че искат да се интегрират в ЕС, а Сърбия без Русия не може да застраши сигурността на континента. Така че мога да вярвам, че те основно искат мир. И САЩ и ЕС няма да се опитват повече да ги успокояват. Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г. и отношенията остават напрегнати. Регионът все още се смята от дипломати и анализатори за буре с барут. Преговарящите от ЕС, с подкрепата на САЩ, миналата година сключиха предварителна сделка, според която Сърбия неофициално ще признае държавността на Косово, докато Прищина ще осигури известна степен на самоуправление за 10 общини със сръбско мнозинство. Споразумението така и не беше приложено и напрежението избухна заради опитите на косовските власти да наложат пълна власт над районите със сръбско мнозинство в Северно Косово”, заяви Курти.
Отношенията на Курти с Брюксел и Вашингтон бяха силно обтегнати от това, което западните служители смятат за негови груби и контрапродуктивни опити да затегне хватката на Прищина върху райони със сръбско мнозинство, пише изданието.
След като сърбите бойкотираха местните избори миналата година, Прищина назначи кметове етнически албанци, които спечелиха по подразбиране в райони със сръбско мнозинство, понякога само с шепа гласове. Косово също е разположило тежко въоръжена специална полиция на север.
Миналата седмица косовската полиция нахлу в няколко клона на сръбска банка в северната част на страната и конфискува сръбска валута. Динарът беше забранен като разменно средство в Косово по-рано тази година, въпреки че много от косовските сърби получават заплати или пенсии във валутата. Косово използва еврото.
Курти, който е премиер от три години и му предстоят избори догодина, каза, че ограниченията произтичат от конституцията на страната му, която предвижда само едно платежно средство. Той каза, че две трети от сърбите са получили помощи от Косово в евро.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш