Нова порция мъгли се очакват в началото на новата седмица
1 см сняг в столицата
Ледени игли и зърна покриха части от София заради продължителната зимна мъгла, която души града от 30 декември. В квартали като “Дружба” се наблюдаваше и валеж, който се дължи на издигащите се във височина топли въздушни маси от топлоцентралата там, обясни пред “Труд news” метеорологът Петър Янков.
“Индустриален сняг” е понятие, което не е термин в метеорологията, а е добило гражданственост за по-широко разбиране. Всъщност това са ледени игли. Обикновено се появяват при преохладените зимни мъгли. Инверсионният слой, който се образува при земята, е с продължително съществуване. Неслучайно тези игли се появиха на третия ден от мъглите в Софийското поле, а допълнително по-интензивно изваляване се получава в такива райони като “Дружба”, където има издигане на топли и влажни въздушни маси, които се задържат. Но такива игли се наблюдаваха на друга места - в подножието на Витоша, булевард “България”“, обясни ученият локалното явление, което бе заснето над “Дружба” и наречено “индустриален сняг”.
Понятие “индустриален сняг” в метеорологията няма, но наистина в райони като “Дружба”, където има топлоцентрала, освен ледени игли, се е наблюдавал и валеж.
И докато през следващите часове от запад хладна вълна застига България със значителна облачна ивица, то в началото на работната седмица се очаква отново да има условия за мъгли. Те ще бъдат при по-високи температури обаче и ще продължат до сряда, прогнозира Янков.
“Идва ред на захлаждане с валежи - още от петък вечер в северозападните райони, където ще има и условия за поледици. След това ще обхващат и Западна България. Още в събота следобед облаците ще се разкъсват и намаляват, така че в неделя валежи вече няма да има. 1 см сняг може да се образува в София, в планините до 4-5 см. В неделя отново ще започне пренос на по-топъл въздух и ще се появяват мъгли в по-ниските места. От понеделник-вторник ще има условия за тях в София. В сряда ще има по-динамично време мъглите ще се разрушават”, посочи метеорологът.
По думите му декември-януари са месеците с най-чести зимни мъгли, особено в Софийското поле. Като релеф то представлява котел, заобиколен от високи планини и това е причината за често да има условия за инверсии.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш