Визитка
Д-р Красимир Милев е роден през 1971 г. Завършва медицина през 1996 г. във Варна и решава да продължи развитието си в областта на холистичната медицина. През 1998 г. започва работа в клиниката (тогава Център за лечение с плодове на д-р Емилова). От 2002 г. е главен лекар на клиниката, наблюдавал е и активно участвал в лечението на голяма част от десетките хиляди пациенти, преминали през лечебното заведение. Д-р Милев има докторска степен по алтернативна медицина към университета в Калкута, завършил е курсове по ароматерапия и е член на международното общество по холистична медицина. Автор е на множество публикации на тема природосъобразно хранене и здравословен начин на живот.
- Д-р Милев, защо се смята, че хората, които се хранят вегански - само с растителна храна, са застрашени от дефицит на витамин В12? Какво всъщност представлява този витамин?
- Витамин B12 представлява група биологично активни субстанции, обединени под общото име кобаламини, тъй като съдържат елемента кобалт. Най-често под името на B12 се подразбира веществото цианкобаламин, защото в тази форма се произвежда и предлага като добавка. Натуралният B12 e метилкобаламин, който има същия механизъм на действие, но се усвоява по-лесно.
В природата единствено някои микроорганизми в почвата могат да синтезират витамин B12, след което той се усвоява и натрупва в тъканите на животните. Оттам хората, които се хранят с животински храни си набавят този витамин. В растенията кобаламините се срещат рядко, в малки количества – например в някои гъби и водорасли. Затова веганите трябва да проверяват дали не страдат от дефицит на витамин В12 и да го приемат като добавка, когато се налага. Добрата чревна флора също е в състояние да произвежда този важен за биохимията витамин.
- Защо е толкова важно да си го набавяме? Каква е ролята на витамина в организма на човек?
- В клетките на тялото B12 поддържа функцията на ензими, разграждащи някои вредни продукти на обмяната. Недостигът му води до натрупване на аминокиселината хомоцистеин и други токсични вещества.
Витаминът е абсолютно необходим за правилната работа на нервната система, както и за производството на червени кръвни клетки. Липсата на витамин B12 предизвиква ускорена остеопороза и увеличава рисковете от преждевременно раждане. Някои изследвания показват, че недостигът на кобаламини води до по-често развитие на дегенерация на ретината в напреднала възраст и проблеми с кожата, косата и ноктите.
Смята се, че витамин B12 спомага за производството на невромедиатора серотонин, от който зависи доброто настроение и който намалява вероятността да отключим депресия.
- Освен веганите, кои други групи хора са изложени на риска от дефицит на този витамин?
- Много са факторите, които могат да доведат до дефицит на B12. Това се дължи отчасти на сложния процес на усвояване и последваща трансформация в тялото. Фините биохимични процеси, свързани с това могат да бъдат нарушени на всеки един етап.
На риск от недоимък са подложени бременните, особено ако дълго време преди това са яли предимно веганска или сурова растителна храна. Атрофичните промени в стомашната лигавица и всички възпалителни заболявания на храносмилателната система също могат да доведат до дефицит на B12. Особено застрашени са възрастни, хранещи се оскъдно и еднообразно. Заслужава си да споменем и модните напоследък, но много опасни операции на стомаха с цел отслабване. Те също нарушават нормалното усвояване на кобаламините от храната и често налагат доживотното им изкуствено въвеждане в тялото.
- Какви са симптомите на недостига му?
- Недостигът на витамин B12 в началото може да е бесимптомен, след което бавно започват да се проявяват оплаквания като лесна умора и раздразнителност, мравучкания по кожата, сухота в устата с поява на язви по ъглите й, загуба на апетит, косопад и особен вид анемия, наречена „мегалобластна“. Тези оплаквания не са типични, поради което ако се подозира липсата на този витамин, е необходимо да се направи изследване на кръвта. Нивото на активните форми на витамина обаче не винаги е достатъчно за точна преценка на дефицита. Понякога е нужно да се изследват показатели като хомоцистеин и метилмалонова киселина, които да се интерпретират от специалист.
- Кои са нашите естествени източници на витамин В12?
- Като най-богати източници на витамин B12 традиционно се изтъкват животинските храни като месо, черен дроб и др. вътрешни органи, риба, морски продукти, както и различни млека и сирена. Всеки стремеж за прекаляване с животинска храна обаче, заради богатото ѝ съдържание на кобаламин би бил грешка, защото така в организма ще се натрупват и голямо количество вредни за здравето вещества. Растенията не се нуждаят от кобаламини, така че само в някои от тях витаминът може да се открие в минимално количество и това прави чистото веганско хранене рисково по отношение на дефицита. Добрата новина в случая е, че организмът е развил способността да складира постъпилия витамин B12 в черния дроб за много дълъг период от време. Понякога е нужно да минат години, в които да не го поемаме изобщо, за да започне да се проявява неговата липса.
В повечето случаи хората с добре балансиран вегетариански режим и здрава храносмилателна система, които не са крайни в избора си на храна, не трябва да се опасяват от липса на B12. Добре е да обърнат внимание и да се изследват обаче тези, избрали веганството или суровоядството като начин на живот. Ако състоянието го налага, те могат да включат добавка кобаламин като изборът е голям. Витамин B12 се предлага под формата на капсули, капки, дъвчащи таблетки, спрейове, а за остро нуждаещите се – в ампули за инжекции.
Проблемът с витамин B12 не би трябвало да влияе върху избора на здравословна диета. Природосъобразното хранене, включващо разумно, дори и минимално количество животински продукти е напълно достатъчно за да няма риск от дефицит. Ако обаче трайно се придържаме към изцяло растителна диета, е важно периодично да следим нивото на витамин B12 и при необходимост да го приемаме като добавка.
- Има ли опасност от предозиране на добавката?
- Когато витаминът се приема през устата, е желателно това да става на гладно, в първата половина на деня. Тъй като той е водорастворим, на практика няма опасност от предозиране, ако се спазват указанията. За пренасищане с B12 трябва да се внимава само когато той се прилага инжекционно.
Рецепта
Сладка царевична супа
продукти: замразена готова царевица или три кочана прясна млечна царевица
2-3 картофа, най-добре червени
корени за супа - морков и пащърнак или сушена подправка
пресен чесън
пресен лук
морска сол
бадемово мляко
подправки: сминдух, чубрица, самардала, мадраско къри - каквото изберете.
Сварявате царевицата и отделяте зърната.
В тенджера сварете нарязаните картофи, чесъна, корените за супа, подправките. 10-тина минути преди да се сварят, прибавяте зърната. След като свалите от котлона, подправете с масло (може кокосово) и пасирайте, като добавите малко бадемово мляко за консистенция. Украсете със ситно нарязани пера от лук и магданоз. Поднесете с крутони от ръжен хляб с квас. Може да поръсите и с хранителна мая.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш