Какво можете да постигнете с нея: да изглеждате по-млади и да бъдете по-здрави. Кога и как се прилага тази вълшебна терапия, която вече е част от програмите в Клиника “Д-р Емилова”
Упражненията, физическата рехабилитация и мануалните манипулации успешно допълват лечебните ефекти
Какво е озон? Това е молекула, състояща се от три кислородни атома. Названието озон на гръцки означава “миришещ”. Всеки, който е вдишал въздуха след силна гръмотевична буря, познава мириса на този газ - озон. Той се образува в атмосферата на земята над 25 км височина под действие на слънчевата радиация и наличието на кислород. Това е така нареченият озонов слой, който ни предпазва от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи. Озонът има положителен ефект върху здравето на човека - още в края на 19 век се появяват такива научни заключения. В началото на 20 век д-р Алберт Волф и д-р Ото Варбург започват да изследват потенциалните медицински приложения на озона. По време на Първата световна война озонът се използва за лечение на рани, усложнени с гангрена. След войната заради откриването на антибиотиците интересът към озонотерапията донякъде намалява, но към средата на 20-ти век някои изследователи отново насочват вниманието към терапевтичните ползи от този газ, особено след като получават доказателства за ефективността му при лечение на хронични автоимунни заболявания и рак. Благодарение на това озонотерапията се превръща в общопризнат метод в алтернативната медицина, практикуван по целия свят, особено в Европа и Латинска Америка. Днес озонът се използва за лечение на редица състояния, вариращи от сърдечно-съдови заболявания до вирусни инфекции, въпреки че начините за прилагането му се различават в отделните медицински школи.
Озонът е силно реактивен поради допълнителния си кислороден атом. Когато бъде въведен в тялото, той убива бактериите и вирусите, като разрушава клетъчните им мембрани. Притежава противовъзпалителни свойства, защото потиска производството на възпалителни цитокини. Стимулира имунната система, което я прави по-ефективна в борбата с инфекциите и болестите. Озонът регенерира, помага да се възстановят тъканите на тялото чрез увеличаване оксигенацията и клетъчния метаболизъм. Терапията с озон помага да се облекчи болката и отока, защото увеличава притока на кръв и потиска възпалението. Тя ускорява отделянето на отпадните продукти от тялото чрез подобрена лимфна циркулация.
Озонотерапията може да се прилага по различни начини:
1. Интравенозно приложение: Този метод е ефективен при системни заболявания, при които трябва да се лекува цялото тяло.
2. Локално приложение: Газообразен озон или наситена с него течност може да се прилага локално за лечение на кожни инфекции, екземи, псориазис и други кожни заболявания.
3. Озонова клизма: Използва се за лечение на възпалителни заболявания на червата като болест на Крон и язвен колит. Понякога се съчетава с процедурата хидроколонотерапия.
4. Вагинална инсуфлация: Използва при влагалищни инфекции като кандидоза. При този метод се въвежда газообразен озон през катетър поставен във влагалището.
5. Вдишване: Прилага се чрез пулверизатор или маска - за лечение на дихателни заболявания като астма и бронхит.
6. Чрез инжектиране в ставите и около тях. При артрит малки количества озон се инжектират директно в засегнатите стави, което намалява болката и възпалението.
7. Вътрешен прием: Поемането на течности и добавки, обогатени с озон през устата може да бъде ефективно решение на някои проблеми с храносмилателната система.
Озонотерапията има широк спектър на приложение и се използва за лечение на различни състояния, например: хронични инфекции - хепатит С или лаймска болест и автоимунни заболявания като множествена склероза и ревматоиден артрит. Прилага се и при нарушения на кръвообращението, включително заболяване на периферните съдове и нерви (диабетна полиневропатия). Благоприятен ефект оказва при хронични възпаления и болков синдром, дължащ се на състояния като фибромиалгия. Озонотерапията помага при синдрома на хроничната умора, интоксикации с тежки метали и кожни проблеми.
Има и състояния, при които не бива да се прилага озонотерапия. Няма достатъчно доказателства, потвърждаващи безопасността на озонотерапията по време на бременност и при малки деца. При тежка анемия озонът може допълнително да намали броя на червените кръвни клетки. При остри инфекциозни заболявания той може да потисне имунните реакции, необходими в борбата с възпалението. Склонността към кръвоизливи и нарушенията в кръвосъсирването са също противопоказания, тъй като озонът разрежда кръвта и увеличава риска от кървене. Процедурата не се прилага и при пациенти с дисбаланс във функцията на щитовидната жлеза, както и при злокачествени заболявания в напреднал стадий. С повишено внимание трябва да се подхожда и при епилепсия, тъй като насищането на кръвта с озон може да отключи гърч.
Озонотерапията често е по-ефективна, когато се комбинира с други холистични и натурални терапевтични методи като физиотерапия и кинезитерапия. Упражненията, физическата рехабилитация и мануалните манипулации успешно допълват лечебните ефекти на озона. Някои билки подобряват резултата от озонотерапията. Здравословното хранене с богата на антиоксиданти пълноценна храна стимулира процесите на детоксикация и засилва ефектите на озона, особено при състояния като артрит или незарастващи рани.
Озонотерапията подпомага очистителния и противовъзпалителен ефект на лечебното гладуване със свойството си да убива патогени и може да доведе до по-бързи и осезаеми резултати още при първия гладолечебен курс. Затова в нашата клиника включихме тази терапия, която ще се извършва от опитен лекар и след подробни изследвания и консултации. Пациентите ще усетят с озонотерапията, не само че енергията им се е увеличила и болката е отшумяла, но и ще изглеждат и ще се чувстват по-млади. Особено ако съчетаят лечебното гладуване и озонотерапията с движение на чист въздух, гимнастика, разходки, терапия с минерална вода - все активности, които клиниката предлага в условията на черноморския ни курорт “Свети Константин и Елена”.
Визитка
Д-р Красимир Милев е роден през 1971 г. Завършва медицина през 1996 г. във Варна и решава да продължи развитието си в областта на холистичната медицина. През 1998 г. започва работа в клиниката (тогава Център за лечение с плодове на д-р Емилова). От 2002 г. е главен лекар на клиниката, наблюдавал е и активно участвал в лечението на голяма част от десетките хиляди пациенти, преминали през лечебното заведение. Д-р Милев има докторска степен по алтернативна медицина към университета в Калкута, завършил е курсове по ароматерапия и е член на международното общество по холистична медицина. Автор е на множество публикации на тема природосъобразно хранене и здравословен начин на живот.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш