Летни рецепти: Зеленчуците са „под ножа“

Приготвят се бавно, но от тях стават вкусни манджи

Колкото повече вода съдържат, толкова по-малко време им е нужно

“Зеленчуци, който не яде...” Припомняме си тази песничка редовно в сезона на изобилието. Пресните зеленчуци са не само полезни, но от тях стават едни от най-вкусните ястия, типични за нашата кухня.

В интерес на истината, зеленчуковите манджи са доста трудоемки и се приготвят бавно, на няколко етапа. Чушките и патладжаните обикновено първо се изпичат и обелват, всичко се реже, което изисква време. Самото готвене също се извършва в определена последователност, защото зеленчуците имат различно време за сваряване. Неслучайно в рецептите се подчертава, че първо се слага лукът, после морковите, след тях чушките и т. н. Доматите винаги са накрая, защото “стягат” останалите зеленчуци и им пречат да уврат. Ястието обикновено се оставя да къкри на слаб огън, за да се смесят добре вкусовете. Всичко това, разбира се, изисква време и търпение.

За да бъде най-малка загубата на хранителни вещества и витамини, е необходимо да се спазват някои правила при готвенето на зеленчуци. Сваряването да става, като те се поставят във вряща, а не в студена вода и в съд, покрит с капак. Слага се сол. Без сол се варят само зеленият грах и цвеклото. Водата трябва напълно да покрива зеленчуците.

Съдържащите много вода продукти се задушават подсолени в мазнина и в собствения си сос. Самото задушаване не бива да продължава дълго. Колкото повече водно съдържание имат зеленчуците, толкова по-малко време за обработка им е необходимо.

Бързото пържене, което използват китайците, е най-добрият начин за запазване на вида и вкусовите качества на пресните зеленчуци. Високата температура принуждава стените им да омекнат, без да повехнат и загубят цвета си.

При печене във фурна зеленчуците се овкусяват предварително и се поръсват със зехтин. Правилото е 1 с. л. зехтин, 1 ч. л. сол и 1/4 ч. л. черен пипер на 500 г. продукти. Печете на висока температура. Ако е ниска, те само ще омекнат. За да станат хрупкави, температурата трябва да бъде 220 градуса. Ако ги печете в йенска тенджера с капак, ги сложете в затоплена на 200 градуса фурна и след това я намалете на 180.

Пълнени патладжани с кайма

Необходими продукти:
5-6 патладжана
500 г. кайма
1 ч. ч. ориз
1 вр. магданоз
5-6 скилидки чесън
2 глави лук
2 домата
1 ч. ч. олио
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Патладжаните се обелват на ивици, отрязва им се капаче и се издълбават. Може да се разрежат на две по дължина и да се издълбаят като лодки. Посоляват се (също и вътрешността им) и се оставят за 2 часа. Измиват се, подсушават се и леко се изпържват от двете страни. Подреждат се в тавичка. В същото олио задушаваме лука на ситно, изстисканата вътрешност от патладжана, ориза, каймата. Слага се червен пипер, добавят се чесънът и магданозът на ситно, малко настъргани домати и вода. Готви се, докато оризът набъбне. Пълним патладжаните с тази смес, поливаме ги с останалите домати и вода и печем около 40 минути.

Пържени пиперки с доматен сос

Необходими продукти:
6-8 зелени пиперки “Сиврия”
6-8 домата
1 ч. л. захар
5 скилидки чесън
сол, черен пипер, магданоз
олио

Начин на приготвяне:
Сгорещете олиото в голям тиган и изпържете целите пиперки до златисто. Подредете ги в чиния. В същото олио сипете настърганите домати, захарта, счукания чесън и поръсете с черен пипер. Сосът се кипва и се оставя да къкри на тих огън до сгъстяване, като от време на време се разбърква. Изпържените пиперки се заливат с готовия доматен сос и се поръсват със ситно нарязан магданоз. Рецептата може да се приготви и с печени червени или зелени чушки, които се белят, овалват в брашно и изпържват.

Миш-маш

Необходими продукти:
1 кг чушки (червени и зелени)
500 г. домати
1 глава лук
3 скилидки чесън
4 яйца
150 г. сирене
1 ч. л. червен пипер
магданоз
олио

Начин на приготвяне:
Нарежете чушките на парченца, лука на ситно, доматите настържете. Запържете лука за кратко, добавете чушките и пържете, докато поомекнат. Сипете внимателно доматите и намалете котлона, защото започват да пръскат. Разбърквайте от време на време. След като течността изври, поръсете червен пипер. Разбъркайте и добавете разбитите яйца. Накрая сложете натрошеното сирене. Снемете от огъня, когато яйцата са се изпържили. При сервирането поръсете с магданоз. Още по-вкусно става, ако вместо сурови, се ползват печени чушки.

Имамбаялдъ

Необходими продукти:
4-5 патладжана
1 кг печени чушки
1 кг домати
1 вр. магданоз
1 глава чесън
3 глави лук
3 моркова
1 ч. ч. олио
сол

Начин на приготвяне:
Патладжаните се обелват на ивици и се разрязват на две половини по дължина. Издълбават се, поръсват се със сол (вътрешността също) и се оставят 1 час. Измиват се, подсушават се и се изпържват леко от двете страни. Нареждат се в тавичка. В същото олио се задушават нарязаният лук, настърганите моркови, обелените и нарязани на парчета чушки, изстисканата вътрешност на патладжаните. Слагат се магданоз и чесън на ситно. Всичко се задушава до омекване. С тази плънка се пълнят патладжаните. Заливат се с обелените и настъргани домати. Пече се 1 час в умерена фурна. Готовото ястие се поръсва обилно с магданоз. Поднася се студено.

Хит на седмицата

Патладжани, чушки и тиквички на фурна 

Необходими продукти:
3-4 патладжана
2 тиквички
5-6 печени белени чушки
2 глави лук
3-4 домата
1 глава чесън
1 вр. магданоз
1 ч. ч. олио
1 каф. ч. вино
1 каф. ч. вода
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Патладжанът се обелва (по желание), нарязва на по-големи парчета, посолява и се оставя да си пусне горчивата вода. Измива се и се задушава в олиото. Изважда се. В същото олио последователно се задушават тиквичките на кубчета, печените чушки на парчета, накрая лукът. Всичко се обърква в тавичка с черен пипер, чесън и магданоз. Отгоре се нареждат нарязаните на колелца домати. Сипват се виното и водата. Запича се в силна фурна за 20 минути.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме