Лидерите на ЕС се срещат в Будапеща с наболял въпрос: Как да се справим с Тръмп?

Голяма група от европейски лидери, включително повечето членове на Европейския съюз, се спуснаха в Будапеща за среща на високо ниво, която ще бъде доминирана от един наболял въпрос: Как да се справим с Доналд Тръмп?

От Брюксел до Варшава, столиците все още преосмислят изненадващо силната победа на републиканеца и се чудят какво може да означава второто му президентство в САЩ за близкото бъдеще на континента, който вече е под натиск от множество предизвикателства у дома.

Сред предизборните си обещания Тръмп предложи план за налагане на всеобхватни мита върху всички чуждестранни продукти, идващи в Съединените щати, който, ако бъде приет, може да причини неописуем хаос на европейската икономика, зависима от износа. Неговата твърдолинейна политика срещу Китай може да принуди Пекин да пренасочи търговските си потоци към континента и да доведе до нов поток от евтини стоки, които допълнително подкопават пазарната конкуренция.

Освен това се очаква милиардерът да насърчи вътрешните индустрии за изкопаеми горива, да се оттегли (отново) от Парижкото споразумение и да попречи на глобалните усилия за смекчаване на изменението на климата.

Но за европейските лидери Украйна и НАТО ще бъдат на първо място.

Тръмп открито заплаши да преразгледа или дори да прекрати финансовата и военната помощ на Вашингтон за разкъсаната от война страна и се похвали, че ще "насърчи" Русия да прави "каквото, по дяволите, искат" с членовете на НАТО, които не успяват да постигнат целите за военни разходи. Обещанието му да сключи сделка за прекратяване на войната за "24 часа" подклажда опасенията, че може да наложи болезнени териториални отстъпки на Киев в полза на Москва.

По време на първия си мандат Тръмп възприе подчертано транзакционен подход към външната политика, третирайки дипломацията като преговори, основани на възвръщаемост на инвестициите, а не на отдавна лелеяни принципи. Подходът се оказа особено проблематичен за ЕС - наднационално образувание, което разчита в голяма степен на базираната на правила многостранна система, за да прокарва своите интереси. Крахът на спора за уреждане на Световната търговска организация свидетелства за неговото прекъсване.

„Подготвени сме за всякакви неравности, които могат да се появят, това не е първото ни родео“, каза високопоставен дипломат, пожелал анонимност. „Ние ще направим това, както винаги сме правили с Америка, в духа на диалог, но и на сила".

В очакване на изборите в САЩ Европейската комисия създаде специална работна група, която да се подготви за възможни сценарии, отразяващи колко високи са станали залозите за блока. И все пак присъщата непредсказуемост на Тръмп затруднява, да не кажем прави невъзможно, за всяка страна или институция да планира предварително.

ЕС е "готов да се изправи пред предизвикателствата на света и да защити ценностите си, с всички свои партньори и съюзници. И това остава, какъвто и да е резултатът от изборите тук или там", настоя друг дипломат.

Изненадващият гост на Орбан?

Всички тези трудни въпроси, заедно с управлението на миграцията, икономиката и сигурността, ще бъдат обсъдени подробно на няколко срещи, които ще започнат в четвъртък сутринта в Будапеща и ще продължат до петък следобед.

Първо ще бъде двугодишната Европейска политическа общност (EPC) - разширен формат, създаден след нахлуването на Русия в Украйна, който събира лидери от целия континент, включително Украйна, Молдова, Обединеното кралство, Турция и Западните Балкани.

Не е ясно колко правителствени и държавни ръководители ще се появят. Предишните издания на EPC групираха малко над 40 лидери. Сред отсъстващите ще бъде испанският премиер Педро Санчес, който избра да остане у дома, за да координира реакцията на опустошителните внезапни наводнения в района на Валенсия.

Не се очаква да участват и Ирландия, Словения и Исландия.

Междувременно Володимир Зеленски вероятно ще присъства и ще моли съюзниците за повече оръжия и финансова помощ, за да придвижи своя „План за победа“. Искането може да придобие особена спешност след победата на Тръмп, дори ако домакинът на срещата, унгарският премиер Виктор Орбан, отхвърли тази военна помощ като „провоенна програма“.

След EPC Орбан ще бъде домакин на вечеря за лидерите на ЕС, присъстващи в Будапеща, която ще се фокусира върху бъдещето на отношенията между ЕС и САЩ и ситуацията в Грузия.

Орбан не крие възхищението си от Тръмп и вярва, че политическото му завръщане може да помогне да се оправдае често антагонистичната позиция на Унгария в Брюксел.

„Ние вярвахме, че до края на годината в западния свят онези, които са за мира, са мнозинство и че ще победим тези, които са за войната“, каза Орбан във видеообръщение, публикувано малко след победата на Тръмп ясно. „Има огромен шанс сега, и ако това се случи по този начин, икономиката да бъде възстановена и унгарско-американските отношения да се върнат към златния си век.“

Длъжностни лица признават риска Орбан да покани Тръмп да се присъедини към вечерята чрез дистанционна връзка, изненада в последния момент, която може да предизвика бурна реакция в залата. Въпреки че някои лидери с варово мислене, като словакът Роберт Фицо или италианката Джорджия Мелони може да се радват на шанса да поздравят 47-ия президент на Америка.

В петък лидерите на ЕС ще се съберат за неформална среща на върха, която ще доведе до „Нова европейска сделка за конкурентоспособност“ въз основа на препоръките, дадени от Марио Драги в неговия забележителен доклад. Драги, заедно с президента на Европейската централна банка Кристин Лагард, ще участват в срещата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа