Нашето море не е подходящо за така наречените "перки", най-вече от гледна точка на екологията. Те ще объркат тотално миграционните потоци на рибите, на които рибарите разчитат. А перките преди всичко няма да докарат пасажите по-близо до брега, заяви в Бургас Любен Дилов-син.
"Има един нелеп довод, който английските защитници на офшорния вятър привеждат: че там, където се изграждат на дълбочина между 70 и 100 метра фундаментите за тези перки, се създавал изкуствен риф и би било полезно за рибите... Но параклисът на „Света Анастасия“ е много по-добър риф, отколкото една перка. Ако искаме да създаваме изкуствено рифове, които да привлекат рибите по-близо до брега, има много други начини“, коментира още бургаският депутат от ГЕРБ-СДС текстовете, заложени в новия закон за енергията от възобновяеми източници, в които се предвижда изграждане на вятърни централи в Черно море.
„Това е един изцяло лобистки напън, защото, ако някой иска да прави проучвания, кои места са подходящи, какви са условията, ние имаме прекрасен Институт по океанология, който спокойно може да ги направи. Може спокойно да сложи малки перчици на различни места в морето и да прави замервания, да направи картографиране. Всъщност, тук идеята е: една компания иска на базата на този закон, ако мине, тя да вземе едни пари от Плана за възстановяване и устойчивост. Това, което не се каза по време на дебата, е че всъщност връзката към брега е големият проблем. Не става дума само за вибрации и за шум, които гонят рибите. Връзката към брега е компрометираща, за самите перки е ясно, но кабелите, които свързват с преносната мрежа...", предупреди Дилов.
Слага се малко каруцата пред коня – дай сега да имаме законодателство, че видиш ли, когато един ден започне това да става икономически изгодно, ние да сме подготвени. Не хвърлям съчки в някакъв огън, със сигурност рибарството ще пострада, със сигурност няма да почне идеята до 2030 година. Още повече, че е икономически неизгодно. Фирмата, която бута цялата история, е регистрирана в Англия с капитал от 100 паунда, тя е заявила, че иска да произведе 2300 мегавата, а 1 мегават струва 1 млн. паунда. Как ще излезе сметката? Абсурдно", обясни още Любен Дилов- син.
Той каза още, че на първо четене минават много неща, които или не влизат за второ четене, или изглеждат по съвсем различен начин.
"Рибарите в Холандия и Дания протестират постоянно, както и екозащитниците. Освен че има вибрации, които плашат рибите и им променят пътищата, абсолютно не е и доказано как перките ще се отразят и на Виа Понтика /един от главните маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка/. Факт е, че тези в Добрич се отразиха. Намаляха миграционните потоци на птиците от там. Със сигурност рибарството ни ще пострада, коментира бургаският депутат.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш