Макрон бетонира Вучич начело на Сърбия

В четвъртък миналата седмица в Белград бе договорена продажба на 12 бойни самолета „Рафал“ на Сърбия.

Президентът на съседите си купи благоразположението на Запада с 2,7 млрд. евро

Сделката за 12 изтребителя „Рафал“ запуши устата на опозицията край Сава и Дунав

Дипломацията на Белград накара Париж да забрави отсвирването на санкциите срещу Русия

Договорената в четвъртък вечерта в Белград продажба на дванадесет бойни самолета „Рафал“ от Франция на Сърбия ще помогне на тази ключова балканска страна да се „закотви“ в Европейския съюз. Според влиятелния френски всекидневник „Льо Фигаро“ това бил основният геостратегически интерес на Париж, който Еманюел Макрон бил очертал недвусмислено при сключването на споразумението в присъствието на сръбския си колега Александър Вучич. „Мястото на Сърбия е в Европа“ - настоял президентът на Френската република. „Изборът на Сърбия за самолета „Рафал“ е ясният избор на дългосрочен съюз между нашите две страни в рамките на една по-силна и по-суверенна Европа!“ – заявил още Макрон.

Документът с цифрата за плащане 2,7 млрд. евро е подписан от изпълнителния директор на концерна „Дасо Авиасион“ Ерик Трапие.

Документът с цифрата за плащане 2,7 млрд. евро, подписан от изпълнителния директор на концерна „Дасо Авиасион“ Ерик Трапие и сръбския министър на отбраната Братислав Гашич, демонстрирал според мениджъра на оръжейния колос „силната политическа воля на Франция да играе активна роля в Балканския регион“. „Зеленият семафор“ от френските власти за доставката до 2028-2029 г. на Белград на дванадесет нови самолета от свръхмодерния вариант „F4.1“ - подчерта в събота „Льо Фигаро“, - „светна“ след обсъждане на проблема на най-високо ниво, тъй като се знае, че Сърбия е много близка с Русия и Китай“. „По-специално, - припомни парижкият всекидневник, - Белград отказва да приложи западните санкции срещу Москва, купува бойни вертолети и батареи за ПВО от нея и Пекин, Сърбия е и страната, която е най-ангажираната в Европа в стратегическо партньорство с Пекин - китайският президент Си Дзинпин отиде в Белград миналия май след посещението си в Париж“. „От какво да не сме доволни, когато партньорството на Сърбия с Франция е фантастично? “ – попитал обаче Еманюел Макрон на пресконференцията в четвъртък вечерта в Белград, сякаш в отговор на изредените „терзания“.

Повтаряйки риторичния въпрос на французина, Александър Вучич уверил: „Ние не сме шпиони на Русия, що се отнася до трансфера на технологии. Ние плащаме този договор с парите на сръбските данъкоплатци.“ После държавният глава на съседите от запад добавил: „Гордея се със сръбската външна политика. Знам, че Еманюел  би искал да бъдат наложени санкции на Русия…. Но ние не го направихме и не се срамуваме от това!“ Последвало веднага голямо „евала“ от Макрон, който заявил, че Франция наблюдава с интерес „балансирането“ на сръбския му колега между неговите партньори и на Изток, и на Запад.

„Сърбия е голяма страна, която трябва да защитава своя суверенитет и която се стреми да диверсифицира своите партньорства.“ – допълнил президента си военният министър на Париж Себастиен Льокорню. – „Това не е първият път, когато нации, които отказват напълно да се присъединят към отбранителни блокове, избират Франция. В този смисъл Сърбия е още по-значима, тъй като е славянска страна, исторически близка до Русия. Днешното решение показва, че сръбските лидери искат да се обвържат с Европа и това също е в интерес на нашата обща сигурност.“ – натъртил войник №1 на Париж.

Въобще договорът за покупката от Сърбия на 12-те многоцелеви изтребителя „Рафал“  бе бодро приветстван от „Льо Фигаро“, но по обясними причини – вестникът е собственост на производителя на самолетите - авиационния концерн „Дасо“. И в редакционна статия всекидневникът одобри с плам сделката, въпреки опасенията за кражба на свръхмодерни западни военни технологии от Китай и Русия. Защото техните мощни разузнавателни резидентури в Белград според някои специалисти най-малкото щели да проумеят как да настроят противовъздушната отбрана на страните си и техните партньори да се цели точно и безотказно в летящите крепости „Рафал“. А някак между другото определено десният всекидневник написа, че договорът щял да бъде изпълнен независимо от някои „демократични прегрешения“ на Вучич и въобще на управляващите в Сърбия, що се отнася до върховенството на закона. Като започнеш с произведените преди осем месеца общи избори, „помрачени според Европейския парламент от очебийни нередности“ и стигнеш до „опитите да бъде задушен бунтът на опозицията край Сава и Дунав срещу несъобразената със защитата на природната среда експлоатация на богатите залежи в държавата на литий“.

За разлика от стопанисвания от „Дасо“ и ръкопляскащ в. „Льо Фигаро“,  особено критичен към сключената в четвъртък в Белград сделка бе другият парижки „печатен гранд“ – минаващият за центристки „Льо Монд“.  „Никой няма да оспори ползата за Франция и за Европа от оборудването на сръбската авиация с френски, а не с руски – или дори с американски – самолети“. – писа влиятелният всекидневник. Но в същото време той намекна в коментар, че чрез сделката президентът Еманюел Макрон на практика бетонириал колегата си начело на Сърбия, позволявайки му да се сдобие с благоразположението на Запада срещу 2,7 млрд. евро. Но така да се каже, без да го заслужава, защото „национализмът и автократичното управление на страната са характерни за Александър Вучич, който заглушава медиите, малтретира опонентите си и подхранва безредиците в Косово, чиято независимост отказва да признае“.

„И накрая, най-мощният двигател на интеграцията на Сърбия в Европа не се намира под пилотската кабина на „Рафал“, колкото и ефикасен да е този самолет“ – подчерта „Льо Монд“, добавяйки, че кандидатът за членство в Европейския съюз – Сърбия, била постигнала много малък напредък в процеса на присъединяване, „най-вече заради блокирането на Косово, чиято независимост не признава“. „За съжаление президентът Макрон не каза нито дума за всичко това в четвъртък в Белград“ – изтъкна парижкият „печатен гранд“.

Накрая „Льо Монд“ подхвърля, че на съвместната пресконференция на Макрон и Вучич в четвъртък вечерта, президентът на Сърбия бил взел на майтап госта си. Защото мотивирал закупуването на 12-те изтребителя „Рафал“ с... невъзможността да си купи такива самолети от Русия или Китай, тъй като бил ограден от всякъде от страни-членки на НАТО и нямало как да му бъдат доставени!

А за финал на определено критичния си коментар авторитетният всекидневник използва описание на картинка – тази на огромното пано покрай пресичащата Белград магистрала към Европа, на което руското и сръбското знаме били преплетени като две стиснати ръце и се четял надпис „Заедно завинаги“.  Та според „Льо Монд“ по време посещението на Макрон паното било скрит от разветите навсякъде из Белград национални трикольори на Франция. Но след като на 30 август президентът ѝ отлетял, знамената на Хексагона били набързо скатани и паното „Заедно“ лъснало отново в цялото си величие.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи