Меглена Кунева: Първолаците няма да учат буквите по реда в азбуката

Меглена Кунева

Изучаването на буквите в първи клас по-друг ред е с цел децата по-бързо по-бързо да започнат да четат на срички, каза просветният министър Меглена Кунева пред БНР.

"Изучаването на буквите в първи клас по-друг ред е с цел децата по-бързо да започнат да четат на срички, за букварите – подредбата на буквите е различна, за да може децата по-бързо да започнат да сричкуват. Със стария буквар, който няма да се сменя в средата на годината, ще започнат да учат тазгодишните първокласници. Ние имаме методика, с която са започнати учителите в първи кла, която има разрешават да направят необходимото, за да може децата накрая, през месец февруари да получат това, което в образованието се нарича компетентност и да могат да четат. От февруари нататък вече започва читанката. За общо успокоение мога да кажа, че от буквата "ч" нататък може да се използва и стария буквар. Но уверявам ви, след стотици срещи, които направихме сред учителите в първи и в пети клас, притеснения сред учителите за това няма. Много от нашите слушатели ще си спомнят, че е имало такава система за изучаване на буквите. Тя се оказва според психолози, педагози по-успешна и затова сега се въвежда по този начин. Така че, да, ще бъде със старите буквари, нова методика, децата да могат да четат ни увериха всички учители на първокласници, те знаят как се прави това", обясни Кунева.

"Няколко думи за математиката – там имам няколко нови урочни единици, за които подготвяме приложение. Става въпрос за смятането по десетици, оттам на практика материалът е същият", добави още министърът на образованието.

По отношение на това, че децата във втори-трети клас вече няма да повтарят годината, Кунева обясни: 

"Втори и трети клас учениците вече да не повтарят класа. Първо нека да ви кажа какво може да направи министерството и какво не можа да направи. Министерството не може самоволно нито да отива против закона, нито да го изменя, макар и по някои текстове да има много въпроси. Това е такъв текст. Аз сега ще ви обясня аргументите на законодателя. Най-напред нека да си дадем сметка, че една голяма част от децата, които повтарят или децата, които биха повтаряли, са деца, за които българският език не е майчин. Какво се случва ако такова дете се остави да повтаря първи и втори клас?  Безспорно отблъскване от процеса, изоставане от своя випуск и негативно отношение към училището. Разбира се, не можем да оставим учителите да се справят сами в тази сложна ситуация. Ето какво предлагаме – първо, не забравяйте, че този закон включва и предучилищното образование. Т.е. през предучилищното образование ние компенсираме затруднения, с които в други години децата влизат в първи клас. Второ, има много допълнителни часове, които могат да се вземат както през учебната година, така и през ваканцията."

За липсата на количествени оценки при малките ученици министърът поясни, че все пак ще има оценки.

"Оценки има, но те не са така както сме свикнали, а "отлично се справяш", "малко не ти достига", "има незначителни пропуски". Отново искам, да подчертая, че това го каква законът, а не е нещо, което министерството етап така е решило, но отново постепенно ще въведем това, което законът изисква. От една страна това ще даде повече информация на родителите, от друга пък ще накара и учителите внимателно да подберат думите, с които да опишат прецизно какво не достига на детето", поясни тя.

Кунева посочи и защо в учебната година на дата в първи клас вече ще бъде по-дълга:

"Това е въпрос на обем на програмата. В много страни, и в европейските страни и извън Европа, удължаването на учебната година се счита за много правилна, много положителна стъпка. Ако попитате родителите, всъщност това и за тях е добро решение. Но това не е за сметка на натовареност на децата, а точно обратното - за да може да има повече часове а спорт повече асове за извънкласни занимания. По-добре е през дните да са с по-малка натовареност, отколкото да учат една седмица по-малко."

Меглена Кунева съобщи и за началото на  нова програма, насочена към студентите:

"Една друга програма. свързана с образованието – "Студентски практики", тръгва от днес. Имаме интернет-базирана платформа, на която работодателите могат да заявяват къде имат нужда от студентски практики и да срещнем работодателите със студентите. Съвсем скоро и "Ученически практики" ще бъде на разположение."

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование