Най-близо до нас е Унгария с 675 евро на месец
Най-много взимат в Люксембург
Минималната заплата в България изостава с над 220 евро от най-ниското възнаграждение в страна от еврозоната. В България минималната заплата е 933 лв., което прави 477,04 евро на месец, а в Латвия е 700 евро, показват данни на европейската статистическа служба Евростат. Минималната заплата в България е над два пъти по-малка отколкото в Полша и над четири пъти по-ниска отколкото в Германия.
В редица държави от Европейския съюз променят минималните заплати два пъти в годината - от 1 януари и от 1 юли. Полша е една от тези държави. От 1 юли 2024 г. минималната заплата в Полша е вдигната с 20 евро и вече е 997,91 евро, и то при положение, че храните там са по-евтини, отколкото в България. Същевременно минималната заплата в страната ни остава без промяна на ниво 477,04 евро. За сравнение, в Германия минималната заплата е 2054 евро, а във Франция е 1766,92 евро.
Минималната заплата в България в рамките на година е повишена с 19,6%. Но има държави, в които увеличението на най-ниските възнаграждения е още по-голямо, показват данните на Евростат, които обхващат и направените промени във възнагражденията от 1 юли 2024 г. В Полша и Румъния минималната заплата в рамките на година е нараснала с 23 на сто. И в двете държави най-ниските заплати бяха увеличени два пъти през настоящата година. В резултат в рамките на година минималната заплата в Полша нараства с близо 187 евро, а в Румъния със 139 евро. Същевременно минималната заплата в България е само със 78 евро по-висока отколкото през миналата година по това време. Така разликата между заплатите у нас и в тези страни продължава да нараства.
Хърватия също ни изпреварва по ръст на заплатите. За година минималната заплата там е нараснала с 20 на сто, или със 140 евро, като достига 840 евро.
Минималната заплата в България остава най-ниската сред страните от ЕС. Погледнато не в проценти, а в абсолютна сума, минималната заплата в 10 държави от ЕС е увеличена с повече отколкото при нас в рамките на година. Така реално вместо да доближаваме доходите в тези страни изоставаме още повече. Например в Ирландия увеличението на минималната заплата за година е над 236 евро, като достига 2146,30 евро. В Нидерландия минималната заплата за година е нараснала със 139 евро, а в Белгия със 115 евро. За хората е важно не само процента, с който са вдигнати заплатите, а и увеличението на абсолютната сума, която получават.
Най-висока е минималната заплата в Люксембург - 2570,93 евро, като за година тя е вдигната с 62,69 евро. На второ място по най-висока минимална заплата е Ирландия, а след това са Нидерландия с 2134 евро и Белгия с 2070 евро.
От страните от ЕС най-близо до нас по увеличение на минималните възнаграждения е Латвия. Там най-ниските заплати за година са вдигнати с 80 евро до 700 евро. Най-близо до нас по размер на минималната заплата сред страните от ЕС са Унгария с 675 евро, Латвия и Румъния с 743 евро на месец.
Минималните заплати в редица страни от Европа, които не са членки на ЕС, също са по-високи, отколкото в България. Например минималната заплата в Черна гора е 532 евро, в Сърбия е 544 евро, а в Турция е 568 евро.
Ако вземем предвид цените в страните от ЕС и покупателната способност на минималната заплата, България отново е на последно място. През юли минималната заплата в Люксембург е 5,4 пъти по-висока отколкото в България, показват данните на Евростат. Като отчетем нивото на цените и покупателната способност се оказва, че минималната заплата в Люксембург е 2,4 пъти по-висока, а в Германия е 2,3 пъти по-висока отколкото в България.
Данни за период от 10 години
В Литва ръстът е 634 евро
За период от 10 години разликата между минималната заплата у нас и икономически по-развитите страни нараства.
Минималната заплата в България за период от 10 години е нараснала с малко над 303 евро, показват данни на Евростат. През юли 2014 г. минималната заплата в страната ни е 340 лв., а сега е 933 лв. Но в почти всички страни от Европейския съюз увеличението е по-голямо.
Най-голям е ръстът на минималната заплата в Ирландия - с 684 евро за период от 10 години. На второ място е Люксембург с увеличение с 650 евро, а след това са Нидерландия с 639 евро и Литва с 634 евро. Във всяка от тези страни увеличението на възнагражденията като абсолютна сума е над два пъти по-голямо отколкото в България.
Значително по-голямо отколкото при нас е увеличението на минималните заплати в повечето страни от ЕС. Например за период от 10 години минималната заплата в Полша е нараснала с 594 евро, в Испания с 570 евро, в Белгия с 569 евро, а в Румъния с 538 евро. Единствено в Гърция, която преживя дългова криза, и в Малта увеличението на минималните заплати е по-малко, отколкото у нас.
В резултат разликата между най-ниските възнаграждения в България и в икономически по-развитите страни вместо да намалява, реално нараства.
Трудим се средно по 39 часа
Средното ниво за ЕС е 36 часа
България е сред страните с най-продължително седмично работно време.
Заплатите в България са най-ниски в сравнение с останалите държави от ЕС. Но работното време на българите е по-дълго отколкото на работниците в почти всички страни-членки, показват данни на Евростат.
Действителното седмично работно време за хората на възраст между 20 и 64 години средно за страните от ЕС е 36,1 часа, а в България е 39 часа. Само в три държави от ЕС работят по дълго време през седмицата - в Гърция (39,8 часа), Румъния (39,5 часа) и Полша (39,3 часа).
В Германия средната продължителност на работната седмица е 34 часа, което е с 5 часа по-малко, отколкото в България. Във Франция работят средно по 36 часа, което е с три часа по-малко от присъствието на работното място на българите. Най-кратка е работната седмица в Нидерландия - 32,2 часа, а след това е Австрия с 33,6 часа. Оказва се, че в икономически по-развитите страни хората могат да поддържат по-висок стандарт на живот като работят по-малко време.
От Евростат разпространиха и данни за ниво на удовлетворение на хората от личните си взаимоотношения. По скала от 0 (изобщо не съм доволен) до 10 (напълно удовлетворен) жителите на страните от ЕС оценяват удовлетворението от личните си взаимоотношения средно на 7,8. Най-високи оценки за удовлетвореност от личните взаимоотношения дават хората в Малта, Австрия и Словения - и трите с 8,6.
В България хората дават най-ниска оценка за личните взаимоотношения - само 6 по десетобалната система. Веднага пред нас са Хърватия (с оценка 7,2) и Гърция (7,3). От Евростат не правят анализ за връзката между взаимоотношенията на хората, продължителността на работния ден и нивото на заплатите. Но редица анализи показват, че хората търсят по-добър баланс между работата и личния живот.
Цените на алкохола ни са по-високи от тези във Франция
Цигарите са ни най-евтини
Храните в България са по-скъпи отколкото в Румъния и Полша, въпреки че заплатите там са по-високи.
Храната в България е по-скъпа отколкото в Полша и Румъния, въпреки че минималните заплати в тези страни са по-високи, показват данни на Евростат. В България цените на храните са 86,5% от средното ниво за страните от ЕС. Същевременно в Полша цените на храните са едва 75,8%, а в Румъния са 72,7% от средното ниво за държавите от ЕС, показват данните на Евростат.
Оказва се, че храните в България са с близо 19% по-скъпи отколкото в Румъния и с 14% по-скъпи отколкото в Полша. А минималната заплата в България е с 35% по-ниска отколкото в Румъния и с 52% под нивото в Полша. Това е причината хората с минимална заплата у нас да могат да купят значително по-малко храни, отколкото жителите на Полша и Румъния.
Любопитно е, че по отношение на някои конкретни храни цените в България са по-високи дори от средното ниво за страните от ЕС. Например безалкохолните в България са с 9,9% по-скъпи от средното ниво за ЕС, показват данните на Евростат. По-евтини отколкото у нас са безалкохолните в редица страни с по-висок стандарт на живот, като например Австрия, Франция и Германия. По цени на безалкохолните България е много близо до Люксембург.
При алкохолните напитки цените в България са много близо до средното ниво за ЕС - само с 0,8% под средните. Като и цените на алкохола в България са по-високи отколкото в Австрия, Франция и Германия.
Още по-фрапираща е ситуацията при млякото, сиренето и яйцата. Цените на тези хранителни продукти в България са с 26,9% по-високи от средното ниво за страните от ЕС и са едни от най-високите. От страните от ЕС само в Гърция и Малта тези храни са по-скъпи. Млякото, сиренето и яйцата в България са по-скъпи не само спрямо Австрия, Франция и Германия, а са по-скъпи дори от продаваните храни в Люксембург, където са най-високите заплати сред страните от ЕС.
Но цигарите в България са най-евтините в ЕС. Цените на цигарите в страната са над два пъти по-ниски от средното ниво за страните от Европейския съюз.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш
Ramadan Orlinov
За 10 години ще успеем ли да настигнем германците