Мисия откривател - естествената храна пробужда вкусовете

Вкусовите рецептори могат да бъдат тренирани

Да покажем на децата, че природата е най-добрият им приятел

Специално за “Труд” д-р Людмила Емилова представя своята поредица на дълголетието. Тя е лекар с три специалности - вътрешни болести, кардиология и ревматология и здравен мениджмънт. След като изпитва системата за лечение с плодове, чай и мед върху себе си и успява да се спаси от много тежки болести, решава, че ще се довери на природосъобразната медицина. Насърчава я създателката на метода Лидия Ковачева. През 1993 г. д-р Емилова открива медицинския си център за безлекарствено лечение, през който са преминали над 47 000 пациенти от цял свят. Мнозина са се спасили от шаблонно дефинираните от официалната медицина като нелечими заболявания и като бонус са стопили килограми, при това с траен ефект. През 1997 г. д-р Емилова става единственият български член на Лекарската асоциация към Обществото за натурална хигиена на САЩ.

Красотата на природата откриваме по най-вълнуващ начин чрез нейното невероятно разнообразие. Състоянието на постоянна изменчивост на средата съпътства всеки организъм в неговия жизнен цикъл. Не случайно мъдростта в поговорката “Два пъти в една и съща вода не можеш да нагазиш” съдържа толкова неоспорима дълбочина.

Когато този факт бива съотнесен към човешкото поведение по отношение на храненето, ще забележим, че нашият организъм е настроен към постоянно търсене на нови и нови вкусове и аромати. В крайна сметка точно чрез вкусовите и обонятелните рецептори мозъкът ни се ориентира за отношение към качествата на хранителните продукти, превръщайки ги в част от хранителния режим.

А това е свързано и с един от големите проблеми в съвременното общество. В привидното изобилие зад цветните опаковки на силно преработените и често с невероятно дълъг срок на годност храни, нашият организъм напълно грешно разпознава изобилие, често обуславяно от ограничен брой силно преработени суровини и безброй синтетични аромати, вкусове и неестествени цветове. Това е и причината за много хора старият, познат и банален продукт да се превърне в силно привлекателен, в момента в който видим на опаковката му надпис, гласящ “нов вкус”. Забелязвате ли парадокса? Същият добре познат продукт с бедно съдържание става неустоим, щом усетим, че ще предизвика нов танц на рецепторите.

Любимият ни и блестящ анализатор в областта на природонаучната медицина д-р Майкъл Грегър споделя в трудовете си за много адекватни научни изследвания, доказващи убедително, че хората бързо се “изморяват” от еднотипни вкусове и търсят нещо ново. Доказано е, че десетата хапка шоколад далеч не е толкова привлекателна, колкото е била първата. Изследванията стигат и по-далеч. Когато различните вкусове се редуват по време на едно хранене, особено когато се редуват сладки и солени храни и напитки, хората имат склонност да изяждат много по- големи количества, отколкото ако вкусовете са били еднотипни. Това е и причината повечето заведения за бързо хранене да предлагат подсладени напитки в комбинация с доста солените им блюда.

А колко често сте чували израза “Давай десерта, че нещо много засолих”? Как, независимо че отдавна сме преяли и се чувстваме препълнени, винаги намираме още малко място за десерт?! Звучи отчайващо, но в случая има и добра новина. Вкусовите рецептори могат да бъдат тренирани. Този факт е наблюдаван десетки хиляди пъти в нашия медицински център. Когато оставим рецепторите си “на мира”, те възвръщат своята чувствителност, тоест сравнително бързо се адаптират към настъпилата промяна във външната среда. След двадесет дни на плодове чай и мед например, картофът на пара без никакво допълнително овкусяване се превръща в кулинарно преживяване, будещо невероятен танц на вкусовите ни рецептори. Ще си позволя да ви върна няколко десетилетия назад. Вие, тогавашни съвременници, сигурно помните вкуса на първата лятна краставица след почти година чакане? Сигурно ви е трудно да опишете ефекта от свежия аромат, хрупкава консистенция и нежен вкус.

Не забравяйте, че ние - по- възрастните, сме просто пораснали деца. Не се различаваме много от тях, особено що се отнася до хранителните ни преференции. Нещо повече. Децата се раждат откриватели. За тях всичко ново е невероятно интересно. Събудете тяхното любопитство за произхода на продуктите и пътя им до кухнята. Разнообразните вкусове, цветове и форми са винаги неустоимо интересни. Включете малчуганите в приготвяне на ястията. Вярно, изисква доста търпение и на моменти не е лесно, но с подобен подход неусетно те започват да дават шанс на храни, които иначе биха подминали.

Важно е да подчертаем - разнообразието винаги ще остане основен приоритет на нашия организъм, що се отнася до изборите, които правим за присъствието на различни храни на трапезата. Съветът ми е - недейте да се стремите към нови и нови опаковки на едни и същи банални силно преработени храни. Осигурете си изобилие и разнообразие от плодове, зеленчуци, пълнозърнести и бобови храни, от ядки и семена. Пробвайте нови рецепти, в които се съдържат. Тези, които се хранят с максимално разнообразни непреработени растителни храни, обикновено изяждат и по-голямо количество от тях. Така остава по-малко място или даже никакво за така наречените храни-боклуци. Изхвърлете запасите от евтини опаковани имитации на истинска храна. Заредете добре домакинството с трайни продукти като ядки, семена, зърна, сушени или замразени плодове и зеленчуци. При всяка възможност приемайте предимно свежи продукти, в сезона на добива им от чисти градини. Наблюдавайте как чудесата се случват, без това да изисква нетрадиционни сложни практики и странни от научна гледна точка диети.

Рецепта на консултант сътрудник Веселин Станков

Пъстра сезонна салата с ядкова ръсеница

Продукти за 4 порции:

2 бр. едри домати, 4-5 бр. корнишони, 1 бр. червена чушка, 1 бр. зелена чушка, 1/2 глава червен (може и воден) лук, 100 г. орехови ядки кимион, хранителна мая и самардала /на вкус/

Приготовление:

Нарязваме зеленчуците и ги разпределяме в чиниите, с които ще сервираме. С помощта на чопър или блендер смиламе ореховите ядки заедно с подправките. С получената смес обилно поръсваме оформените порции.

Съавтор на статията на д-р Емилова е Веселин Станков

Той е завършил Биологическия факултет на СУ “Кл. Охридски”, специалност екология и следдипломен курс нутрициология пак там. Работил в Асоциацията на био търговците, Дружеството за защита на птиците и други екологични проекти. Един от създателите на първия изцяло веган ресторант в София. Повече от шест години е лектор-консултант в екипа на д-р Емилова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл