Отношенията между Скопие и Брюксел са двупосочна улица, но ЕС трябва да покаже, че е готов да обсъди трайно и окончателно решение за европейската интеграция на Македония, тогава македонското правителство ще бъде готово.
Това заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски и подчерта, че докато той е на поста, няма да има подобни промени в конституцията на страната, с които българите да бъдат вписани в нея като отделно малцинство.
„Очаквам македонското досие най-после да излезе на светло в Брюксел и очаквам да седнем заедно с хората в Брюксел да обсъдим и да направим план и сценарий докрай, а не само за първото. едно или две препятствия. Искам да видя план, в който да участваме активно, за да стигнем до самия край. Разбира се, никой не може да ни гарантира, че ще дойдем в определен период от време, но може да ни гарантира, че няма да имаме повече проблеми по двустранни въпроси. Защото за тези 20 години не сме мръднали и милиметър, поради двустранни проблеми. Не че сме брилянтни у дома, но има много страни членки, които не са брилянтни веднага след като са станали страни членки. За да бъда по-директен, не винаги става дума за клъстери и глави, но има и политическа воля и решение. Очевидно за македонското досие нямаше такава политическа воля и решение през последните 20 години. Това е двупосочна улица, ние сме готови да караме нашата посока, но наистина ли Брюксел е готов да кара своята посока – не декларативно, не потупване по рамото, не изпращане на съобщения, нека седнем и да направим ясен план. Това очаквам от Брюксел“, каза Мицкоски.
На въпрос, че Брюксел настоява за промени в конституцията за продължаване на европейския път и изказването на председателя македонския парламент Африм Гаши, че това изисква политическата воля на най-голямата управляваща партия, Мицкоски потвърди, че докато той ръководи правителството и оглавява ВМРО няма да има промени в Конституцията без гаранции, получени от ЕС.
"Да, няма да има политическа воля, докато ръководя правителството и докато съм президент на ВМРО-ДПМНЕ, а без ВМРО-ДПМНЕ няма да има конституционни промени, това трябва да е ясно на всички", каза той.
Когато някой в Брюксел е готов да говори с мен за края на процеса, тогава ще съм готов, каза Мицкоски.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш