Мицкоски: Посланиците не трябва да се месят във вътрешните работи на държавата

Посланиците не трябва да се месят във вътрешните работи на държавата. Това каза премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски по повод думите на посланика на ЕС Дейвид Гиър, че "разпускането на Съдебния съвет и Съвета на прокурорите е намеса в съдебната система", и на посланика на САЩ Анжела Агелер, според която "разделението на властите не трябва да се нарушава", съобщава „Слободен печат“.

„Някак стана практика посланиците да се месят във вътрешните работи на държавата. Но добре, както и да е, 600 000 граждани гласуваха за тази коалиция. Очевидно за тях това не означава нищо, както за политиката, така и за програмата на това правителство. В същото време всички казват, че положението с върховенството на закона е катастрофално, казват в докладите си, че престъпността и корупцията процъфтяват, доверието в съдебния съвет и в съвета на прокурорите е 2-3 процента. сред гражданите. Очевидно е, че нещата не се получават. Логично е като човек, който е рационален и градивен, когато видиш проблем, да търсиш решение на този проблем. Тук сме предложили решение. Добре, не са важни 600 000 гласа за посланиците, не е важна програмата на правителството, ако знаят по-добро решение, нека дойдат да го кажат. Готов съм да обсъждам същото и ако това е решението, по-добре да го приема веднага и да го приложа веднъж завинаги, за да върна доверието на гражданите в съдебните и прокуратурата, защото това явно не е както трябва да бъде. Вижте кои са новите членове на Съдебния съвет и всичко ви е ясно”, каза Мицкоски от Гевгели.

От Министерството на правосъдието пък съобщиха, че имат изготвен проект на Закона за съдебния съвет, за който ЕНЕР вече е уведомен за процеса на подготовка на закона.

"След като бъде финализиран от експертната група, текстът на закона ще бъде приложен в ЕНЕР, където всички заинтересовани страни ще имат възможност да дадат своите становища и бележки. След това министърът на правосъдието Игор Филков планира да отвори широка и обществен дебат, в който ще бъдат изслушани мненията на експертната общественост, за да се стигне до най-доброто взаимно приемливо решение, след приключване на целия процес, текстът на закона ще бъде представен за становище на Европейската комисия и Венецианската комисия“, съобщиха за „Слободен печат“ от Министерството на правосъдието.

Разпускането на Съдебния съвет и на Съвета на прокурорите в Република Северна Македония, за да бъде възстановено доверието на гражданите в съдебната система, е едно от предизборните обещания на правителството на Християн Мицкоски, а на конференция за напредъка в изпълнението на препоръките на мисията за оценка на ЕС от Съдебния съвет посланикът на САЩ Анджела Агелер отправи предупреждение, че има стъпки за истинско преструктуриране на Съдебния съвет, които не са направени.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа