Мицотакис: Гърция вижда „прозорец на възможност“ за разграничаване на морските зони с Турция (ВИДЕО)

Кириакос Мицотакис

Решение с две държави не може и няма да бъде прието; това просто не е решение за Кипър

Гърция вижда „прозорец на възможност“ за разграничаване на морските зони с Турция. Това каза премиерът Кириакос Мицотакис в реч пред Общото събрание на ООН. Той обаче изрази песимизъм относно перспективите за разрешаване на разделението на Кипър, съобщава електронното издание на в. Kathimerini.

„Гърция е готова да работи за разрешаването на единствения голям нерешен проблем, който имаме с нашия съсед: делимитацията на континенталния шелф и изключителната икономическа зона в Егейско море и Източното Средиземноморие. Не успяхме да се справим ефективно с тази разлика повече от 40 години, но това не означава, че е обречено да остане неразрешена“, каза още Мицотакис.

„Силно вярвам, че днес имаме прозорец на възможност и трябва да сме достатъчно смели и достатъчно мъдри, за да се възползваме от този шанс“, заяви Мицотакис, добавяйки, че е доволен да чуе турския президент Реджеп Тайип Ердоган да подчертава, че делимитацията на морските зони, в съответствие с международното право е в общ интерес на целия регион на Източното Средиземноморие.

В сряда гръцкото външно министерство обяви, че Гърция и Турция ще проучат дали могат да започнат преговори за разграничаване на техните морски зони.

Гръцкият премиер обаче беше по-малко оптимистично настроен за постигането на дългоочаквано споразумение за Кипър въз основа на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН. Средиземноморският остров е разделен по етнически линии след нахлуването на Турция през 1974 г.

„Потвърждавам тук днес нашия ангажимент към суверенитета и териториалната цялост на Кипър и към решение на базата на двузонална федерация с две общности. С единен суверенитет, единно гражданство и единна международна правосубектност, в съответствие със съответните резолюции на Съвета за сигурност на ООН“, коментира Мицотакис.

През последните години Анкара обяви, че единственият начин за разрешаване на десетилетен спор за Кипър е създаването на две държави на острова.

„Решение с две държави не може и няма да бъде прието; това просто не е решение“, каза Мицотакис.

Той повтори, че Атина подкрепя усилията за възобновяване на мирните преговори в рамките, определени от ООН.

„Призоваваме Турция и турско-кипърската общност да седнат на масата за преговори, поне да установят взаимно доверие и да участват в откровена и честна дискусия в търсене на взаимно приемливо, справедливо и жизнеспособно решение“, добави Мицотакис. „Можете ли да си представите колко мощно послание за световната общност би изпратило, за всички онези, които търсят мир в привидно неразрешими конфликти по света, ако успеем да намерим трайно, жизнеспособно и справедливо решение на кипърския въпрос?“

В шестото си обръщение към Общото събрание на ООН като министър-председател на Гърция Кириакос Мицотакис подчерта предстоящата роля на страната като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН за 2025-26 г. Той очерта три ръководни принципа за мандата на Гърция: диалог, дипломация и демокрация, с шест основни приоритета, включително мирно разрешаване на спорове, климатична сигурност и морска сигурност.

Мицотакис изрази загриженост относно нарастващата глобална нестабилност, причинена от конфликти, геополитическо напрежение, климатичната криза, масовата миграция и неконтролираното нарастване на изкуствения интелект (AI). Той призова за реформа на Съвета за сигурност на ООН, за да отразява по-добре настоящите геополитически реалности и подчерта необходимостта от по-голямо международно сътрудничество, особено по отношение на Украйна и Кипър.

Подкрепяйки правото на Израел на самоотбрана, той призова за незабавно прекратяване на огъня в Газа. Той също така потвърди застъпничеството си за решение за две държави между Израел и Палестина и осъди продължаващата агресия на Русия в Украйна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа