Молдова предлага на Приднестровието газ от хъб "Балкан"

Тираспольтрансгаз

Сепаратисткият регион има запаси от синьо гориво за 10 дни и от въглища за своята електроцентрала за 50 дни

Молдова предлага на властите в проруския сепаратистки регион на страната - Приднестровие, съдействие за закупуването на природен газ чрез европейски платформи за търговия, след като регионът се оказа без доставки на руски газ от 1 януари. 

Приднестровието се оказа най-засегнато от замразяването на доставките, наложено на Молдова от руската "Газпром". Газоснабдяването и парното бяха спрени за много домакинства в региона на Нова година. Болници, социални заведения, магазини и сгради през следващите дни трябва да бъдат снабдявани от съществуващите резерви, обяви местното ръководство в Тираспол.

"Молдовагаз", съвместно с "Энергоком", е готова да помогне, включително с техническа и търговска подкрепа, на "Тираспольтрансгаз" в организирането на закупуване на природен газ от всяка европейска газова платформа при пазарни условия, за да осигури на жителите на левия бряг на Днестър енергийни ресурси в създалата се критична ситуация“, съобщи в Телеграм ръководителят на компанията "Молдовагаз" Вадим Чебан.

Молдовската страна е изпратила съответното официално писмо до властите в Тираспол. В писмото се отбелязва, че газът може да се доставя до границата с Молдова по всички възможни алтернативни маршрути въз основа на агентско споразумение с "Тираспольтрансгаз".

Чебан припомня, че на 31 декември 2024 г. в тестов режим за "Молдовагаз" закупи успешно 240 мегаватчаса природен газ в България, чрез платформата "Газов Хъб Балкан" (Balkan Gas Hub). След това синьото гориво е транспортирано до междусистемната точка Каушени, на границата на Молдова, по Трансбалканския коридор през България, Румъния и Украйна.

"Газпром" обяви на 1 януари, че доставките на руски газ за транзит през Украйна са приключили след изтичането на договора с Киев. Във връзка с това бяха спрени и доставките за Приднестровието през Молдова.

Купувачът на газ от "Газпром" беше дъщерното му дружество "Молдовагаз", което изпращаше целия обем закупено гориво в Приднестровието, припомня агенция Интерфакс.  "Газпром" притежава 50% от "Молдовагаз". Приднестровието контролира около 13 на сто, а молдовското правителство - 35,6%. Самата Молдова вече няколко години купува газ за вътрешни нужди от европейски доставчици. 

Кризата обаче е само косвено свързана с решението на Украйна да спре транзита на руски газ. "Газпром" твърди, че Молдова дължи 709 млн. долара за минали доставки - сума, която Кишинев оспорва, следствие на което руският енергиен гигант спря доставките за страната. Молдовското правителство твърди, че оставащият му дълг към руския енергиен гигант е само 9 милиона долара.

Подозренията са, че Москва използва синьото гориво като средство за оказване на натиск върху проевропейското ръководство на страната, коментира ДПА.

Лидерът на непризнатата Приднестровска молдовска република Вадим Красноселски, коментирайки ситуацията каза, че тя остава трудна, но контролируема.

"В Приднестровието годината започна със сериозно изпитание - енергийна криза, провокирана от неблагоприятна комбинация от външни фактори. Какво имаме в момента? Жилищни сгради на приднестровци без отопление. Топлоснабдяването беше спряно в 130 училища, същия брой административни сгради, 147 детски градини преустановиха дейността си“, написа той в канала си в Телеграм.

Красноселски подчерта, че „можем да се оплакваме колкото си искаме от обстоятелства извън нашия контрол, но това е безсмислено и безполезно“. По думите му, Приднестровието има резерв от газ за 10 дни.

Също сутринта на 1 януари Молдовската ГЕЦ, най-голямата електроцентрала в Приднестровието, която се намира край границата с Украйна, премина на въглища, но запасите й ще са достатъчни за 50 дни, припомня Интерфакс. Молдова също купуваше електрическа енергия от тази централа, която сега ще се опита да компенсира с помощта на Румъния

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика