Моряците от „Царевна“: Евакуираха ни руски армейци

Снимки: Авторът
Вторият помощник-капитан Веселин Славчев и колегите му благодариха на правителството и на военните, които са ги евакуирали.

15 души от кораба се прибраха у дома с правителствения самолет

България не е водила преговори с Донецка народна република, каза министър Генчовска

На “Рожен” има провизии за 3 месеца

Четиринадесет български моряци и един украински студент във ВВМУ, които са част от екипажа на кораб “Царевна”, се прибраха у дома след 54 дни блокада в сринатия от военни действия Мариупол. За транспорта им от Сочи бе изпратен правителственият самолет. Групата кацна в 13,30 ч на летище Варна и бе посрещната от семействата и от премиера Кирил Петков и външния министър Теодора Генчовска.

“Благодарим на правителството и на войниците, които ни евакуираха. Държаха се с нас изключително добре, ескортираха ни, пазиха ни и ни осигуриха подслон и храна”, каза вторият помощник-капитан Веселин Славчев.

Той и колегите му разказаха, че вероятно това са били части на ДНР или руски армейци. Обясниха, че дълги дни край кораба е имало бомбардировки, които са нанесли поражения на “Царевна”. “Има над 10 попадения от осколки. Криехме се кой където свари, не беше весело”, поясни третият механик Стефан Янев, който има над 30 г. стаж на море и преди драмата в Мариупол е преживял дълъг арест на борда на търговски кораб край Нигерия.

Доайенът на “Царевна” - Стефан Янев, разказа, че военните са ги посрещнали топло и да им осигурили храна, подслон и охрана.

Докато екипажът на “Царевна” чакал сраженията да утихнат, на борда за два дни били приютени сирийски моряци, които направили опит да се евакуират, но попаднали под обстрел. Други чужден­ци на кораба не са се качвали, нито сме били под пряка атака от воюващите страни, категорични бяха моряците.

Те разказаха, че на 13 април сами са слезли от “Царевна”. Един от тях първи стигнал до портала, където войници му казали, че ще има безопасен коридор. Тогава с бяло знаме, направено с подръчни материали, го последвали и останалите. Военните ги качили на автобус, превозили ги до хотел в Донецк. Оттам с охрана били транспортирани до Ростов на Дон и Сочи.

“Предполагаме, че бяха от ДНР или руснаци, благодарни сме им”, казаха спасените моряци.

Преди евакуацията на пристанището в Мариупол не е имало български спецчасти или екипи на военното разузнаване, но операцията бе изцяло организирана от правителството в тясна връзка с премиера, заяви Теодора Генчовска. Тя посочи, че от 13 март по сателитен телефон с капитана на “Царевна” е имало ежедневна връзка. Такава поддържал и премиерът. “Според обстановката всеки ден имахме готовност да преговаряме и с руската, и с украинската страна. С т. нар. Донецка народна република не е имало по никакъв начин комуникация”, добави Генчовска.

Тя и Кирил Петков не пожелаха да кажат чии точно военни са ескортирали екипажа до Донецк. “От кораба до първия портал моряците са слезли сами, но после координацията на евакуацията е станала през нашите служби. На два пъти преди това имахме готовност да посрещнем хората от другата страна на оградата, но преценката на капитана бе, че е прекалено опасно да преминат тези 260 метра. Единственото, за което се грижехме, беше здравето и живота на хората. Бяхме готови във всеки момент да организираме евакуацията, независимо дали с украинската или с руската страна. Благодаря на МВнР и всички институции, които изпълниха тази задача. Фокусът ни вече е върху спасяването на кораб “Рожен” в Черноморск”, каза Кирил Петков и изрази надежда скоро всички български моряци от двата плавателни съда да се върнат в родината.

На борда на “Царевна” в Мариупол останаха трима българи и двама украинци - капитанът, старши помощник капитанът, главният механик, електроинженерът и фитерът. “Положението там вече е спокойно. Поддържаме връзка с всички корабособственици на блокирани в Мариупол кораби. Разговори има и с руската, и с украинската страна, и с Турция като посредник в преговорите. Направили сме заедно постъпки да се реши въпросът с т. нар. син коридор за безопасно извеждане на корабите. Въпреки пораженията “Царевна” може да плава и се надяваме ще стигне до България, когато това е възможно”, съобщи директорът на компанията оператор и офицер по сигурността Даниел Стефанов. Той добави, че до дни на пристанището ще влязат и екипи на Червения кръст. Провизиите на борда са достатъчно, а за прехода обратно ще бъде изпратен нов екипаж. “Ако някой от моряците пожелае, веднага ще задвижим процедура по евакуация, но в момента трудно бихме изпратили смяна. Гордея се с кап. Павел Павлов”, добави Стефанов.

На другия кораб с българи - “Рожен”, провизии има за 3 месеца. В началото на конфликта оттам бяха евакуирани по тяхно писмено желание 6 членове на екипажа. “Засега нямаме информация за други желаещи. В Черноморск ситуацията е по-малко динамична, но поддържаме ежедневна връзка и с двата кораба”, обясни Теодора Генчовска.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България