Мустафа Карадайъ към младите в Разград: ДПС е семейство. Ние сме най-стабилната партия, защото имаме корени, ценности и дисциплина

Какво означава „възродителен процес” в България? С този въпрос лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се обърна към младежите в Разград, с които се срещна по време на предизборната си обиколка.

Това не е възраждане към наука, изкуство, култура, образование, традиции, а е опит за насилствена асимилация на малцинствата, цинично наречен „възродителен процес“, заяви Карадайъ. И разказа на младите хора историята на ДПС.
Трябва да знаем историята, за да си извлечем поуките и уроците от нея, за да можем да градим бъдещето си. Ако не можем да си извлечем уроците от историята, в коя среда ще градим бъдещето си? Какво бъдеще ще градим, за бъдещите поколения, продължи с въпросите Карадайъ.

Той разказа за последния цикъл от опитите за насилствена асимилация у нас. Той започва през 1964 г. и продължава до 1989 г. Лидерът на ДПС акцентира на въстанието в Рибново и обясни как тогавашната комунистическа власт е спряла временно насилствената асимилация. Но не защото я е осъдила като насилствен, нечовешки акт, а защото упрекнала местната власт, че не е достатъчно подготвена, за да я извърши докрай.

През 64-та година жертвите бяха в Гоце Делчевския регион, основно Рибново, 72-а година жертвите бяха в Барутин, 73-та - в Бунцево, Корница, Лъжница, Брезница, през 1989 година жертвите бяха в Каолиново, Тодор Икономово, Климен, Кус, каза Карадайъ.

През януари 1985 г. днешният ни почетен председател д-р Ахмед Доган създава нелегална организация с мотото „борба без оръжие“, припомни Мустафа Карадайъ. През юли 86-а година политическите лидери на нелегалната организация са разкрити и вкарани в затворите. Но д-р Доган продължава борбата от затвора.

89-та година със стартирането на мирните майски протести властта беше изненадана и пак изкара танковете и калашниците срещу нас, продължи лидерът на ДПС.

Минахме през насилствено отнемане на имената ни, дадохме свидни жертви, посочи Карадайъ. Той припомни и експулсацията на над 360 000 български граждани, прогонени за 2 месеца и половина от страната ни.
Тези процеси ускориха падането на комунистическия режим. През декември 1989 г. политзатворниците бяха освободени. Вече имаше кръгла маса за преминаване от комунизъм към демокрация, продължи лидерът на ДПС.

Службите в цял свят очакваха междуетнически конфликт в България, когато 89-а година не допускат на кръглата маса нашите политически ръководители, за да поставят въпроса за връщането на имената, за изповядването на религията, за свободното говорене на езика ни, за културата и традициите ни. Но д-р Доган каза: НЕ на реваншизма. И на 4 януари 1990 г. създават днешното ДПС, каза Мустафа Карадайъ.

В цял свят е познат българският етнически модел за решаване на междуетнически конфликти. Единственият конвертируем политически продукт на държавата е българският етнически модел, чийто архитект е д-р Ахмед Доган, категориен бе Карадайъ.

Ние сме различна партия. Останалите парти възникват на основата на омразата и конфронтацията - основно срещу нас. Влизат на терена на политиката, стигат  до властта, но слязат ли от нея, изчезват от политическия терен. ДПС е единствената стабилна партия вече 33 години, защото има своя ценностно-идеологическа база и основа. И това е философията на толерантността и заедността, подчерта Карадайъ.

Най-лесната среда е конформиската и клиентелистката. Но ние сме различни. Ние, ДПС, сме едно семейство с дълбоки, изстрадани корени. Нашата сила идва от ценностите ни, от  моженето и от дисциплината. Имаме ясни правила и ги спазваме, посочи лидерът на ДПС.

Той се обърна с призив към младите хора: „Ние се учим, трябва да бъдем най-образованите,  най-подготвените, да сме винаги една крачка пред останалите”.

На срещата присъстваха и зам.-председателят на ДПС Ахмед Ахмедов,  народният представител Ихсан Хаккъ и председателят на Младежко ДПС и народен представител Сезгин Мехмед.

Следете Trud News вече и в Telegram
Избори 2023. Платено съдържание. Купуването и продаването на гласове е престъпление.

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика