„Мъдри истории от стари времена“ е книга за силата на българския дух и българщината. Тя се появи на книжния пазар в края на миналата година и бързо се нареди сред най-продаваните книги. Авторът й Илонка Денчева предложи на пазара един чудесен коледен и новогодишен подарък за цялото семейство.
,,Мъдри истории от стари времена“, споделя Илонка е книга, която ще ви върне в света на миналото на традициите и исконните български добродетели. Ще ви припомни силата на прошката, светостта на вярата, магията на любовта, поуката от греха и движещата сила на живота. Кратките разкази в книгата са подходящи за всяка възраст. Това са притчи, легенди и житейски истории изтъкани с мъдри слова и послания, завещани ни от дедите ни, в които митология и история битуват заедно, пренасяйки читателя през житейската мъдрост на предците продължава разказа си Илонка.
Къде се крие магията на ,,Мъдри истории от стари времена“? В това,че тя е книга за българщината, в която всеки ще открие топлотата в разказите за отминали времена, споделени от старите хора от Троянския край. Това са истории споделени от нейния баща, легенди и предания от Троянския балкан и с. Черни Осъм. Във вълнуващите разкази изконните български ценности и пъстротата на многоликото човешко битие са вплетени по магичен и увлекателен начин.
Това е една вълшебна книга, написана на познат, но позабравен език, която увлича и омайва с разказите си за миналото.
Книгата едновременно със посвествованието си грабва, стопля душата и сърцето и те пренася в старите каменни къщи, които нашепват и разказват историите от миналото на село Черни Осъм, сгушило се до Троянския манастир.
Не случайно литературните критици определят творчеството на Илонка Денчева като летописец на вълнуващи истории от с.Черни Осъм, предавани от уста на уста и от поколение на поколение през годинитев годините. За да се помнят, знаят и предават. „Това са легенди за заровено имане, за древни тракийски гробници; за змеици, самодиви и русалки; за мъдреци и свещеници; истории за археологически открития и странни гостувания; разкази за невъзможната любов, за нагласените едновремешни женитби; древни предания, стари поверия и поличби; истории, позоваващи се на библейски притчи: цяла една наративна вселена събира в себе си „Мъдри истории от стари времена”, за да ги разкаже на младите поколения. И всичко това-изконните български ценности, житейската мъдрост на предците и пъстротата на многоликото човешко битие се вплитат по магичен и увлекателен начин в повествованието“, казва Надежда Герзилова, редактор на книгата.
Илонка Денчева е малко позната на българския читател. Тя бивш преподавател по музика, журналист, работил в редица регионални медии в Плевен. До момента има издадени две стихосбирки –– с любовна лирика и с поезия за деца. Живеее и твори в родното си село Черни Осъм. Затова и не случайно тя избра премиерата на книгата си да направи в Троянската света обител „Успение Богородично“-едно свято място за всеки жители на региона, за всеки българин. И то не кога да е, а точно в Денят на християнското семейство, в зала „Архимандрит Хаджи Макарий“ в манастира. И посочи, че „домът на Бога е най-подходящото място за представяне на книгата, защото присъствието на Господ, който напътства и помага на героите в нея, е постоянно.“
„Мъдри истории от стари времена“ е моята книга за силата на българския дух и българщината, каза в първите дни на Новата 2025 г.Денчева. Харесва ми да се пренасям в далечни времена, сред древни племена и народи. Прозата ме превзе изцяло, с желанието да поднеса на читателя букет от разнотемие, обединено от историческото ни минало. Има нещо много мило в отминалите времена. Всъщност поучително. Човек трябва да познава миналото, за да се учи да върви по житейската пътека в правилната посока и да възприема най-доброто от него. Интерес за мен представляват легендите и народните песни. Сред тях има разтърсващи и трогателни истории, сътворени неслучайно. Фантастичното, на пръв поглед, води до реална житейска ситуация и навежда на размисъл. Внушава значението и посланието. Повечето от разказите ми са по действителни случки от живота на старите балканджии. Разказваше ми ги моят баща, с усмивка, като анекдоти. Дадох си сметка, че ценностната система на предците е оня як стожер, който им е помагал да преодолявам мъчнотиите и грешките, и да живеят достойно и задружно, въпреки бедността и недоимъка. Целта на историите, които разказвам, е читателят да улови невидимата нишка, по която старите времена водят по пътя към бъдещето. В тях ще открие грях и възмездие, грешка и прошка, обич и добронамереност, жертвоготовност и отплата. Ще открие цялатам палитра на исконните български добродетели, благодарение на които родът български е жив и ще пребъде. Не съм вярвала, че прозаичното ми перо ще надделее над поетичното, но е факт. Ще се радвам, ако всеки читател намери своя разказ на страниците на книгата“ казва в свое интервю пред журналиста Екатерина Никодинова авторката. И допълва какъв е нейният свят извън писането:
„Обикновен и еднообразен. Готвя в едно заведение „Манастирска воденици“ в непосредствена близост до Троянския манастир. И всеки ден си повтарям, че храната е като поезията. Трябва вкус, вид, аромат и талант, за да превземе сетивата. Тя също храни душата. Извън работата е писането. Там светът е различен, особено когато има вдъхновение. Всяка нова история ме потапя в нов свят и държи буден ума ми до последната точка. Тогава се чувствам пълноценна и удоволетворена“ казва Илонка Денчева.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш