Трудно се преодоляват напластените лъжи, защото много интереси се преплитат в тях - сръбски, гръцки, румънски, руски
Кирил само преработва глаголицата, за да я легализира, тъй като Ватиканът и Константинопол я приемат за еретическа писменост
Руският президент Владимир Путин каза: „Писмеността е дошла при нас от македонската земя.“ Това си е безспорен исторически факт. Но в думите му някакви антируски нахъсани умници съзряха обиден за България подтекст. „Труд“ своевременно отбеляза, че казаното в имперска стилистика е признание за скъпата ни татковина като рождена люлка на славянската писменост.
Признание от самия държавен глава на Русия и затова струващо много. При това за втори път. През 2003 г. при посещението му у нас придружаващият го Климент, архиепископ Калужки и Боровски, сподели за „Монитор“: „Преди столетия България помагаше на новосъздадената руска държава, от вас ние приехме вярата си и културата, писмеността.“ Чак до ХІХ век под названието „болгарский роспев“ се запазва дори пренесената в Киев през IX в. българска духовна музика, коренно различна от гръцката!
Много преди това почти същите думи изрича руският филолог и културолог академик Дмитрий Лихачов, чиито проучвания обхващат византийската и старобългарската литература и изкуство, делото на Кирил и Методий, Търновската книжовна школа и нейното влияние върху руската литература. И друго е казал големият учен: „Много неща са отминали, древният Рим и древна Гърция, Византия, но България е тук - късче от най-древната култура между всички европейски страни.“
Путин обаче не споменава България, а „македонската земя“ като територия, от която руснаците са възприели кирилската писменост. Не само дежурните по сатанизирането му се възмутиха, немалко са недоволните от този факт и сред родолюбивите българи. България за Русия винаги е била на заден план, писахме неотдавна в „Труд“, а векторът на руската геополитика към Балканите сочи все още към Белград и Атина, а не към София. Такава е логиката на руската империя от векове, България и българщината винаги са били кост в гърлото на управниците й.
Естествено и историята на нашата държава. Лъжите за това кои сме и откъде идваме ни се натрапват от детството, казва изкуствоведът проф. Асен Чилингиров, посветил над 60 години от живота си и отделил много време покрай чисто научната си дейност на разобличаването на огромните фалшификации на нашата история. Трудно се преодоляват напластените лъжи, защото много интереси се преплитат в тях - сръбски, гръцки, румънски и др.
Особен интерес има и в Русия. Имперската й доктрина не е изживяна, дълъг път предстои. Тя се основава върху приетото без доказателства изходно положение, според което русите са приели християнството от Византия. Русия още от средните векове претендира да е Третият Рим, пряка наследница на Византийската империя, огромна е съпротивата да се приеме истината, че православието е отишло там от Симеонова България. Манипулациите за „неблагодарните братушки“ българите неслучайно и днес се предъвкват в руски медии и в коментари.
Фалшификациите обаче започват още през XII в., когато почти два века след внасянето от българите на „вярата и културата, писмеността в Киев“, както потвърди и Калужкият архиепископ при посещението на Путин през 2003 г., там пристига гръцкият митрополит Никифор. Тогава се появяват хулите против „проклятых болгар“ и започва замазването на българо-руската история със славянски шарки, но с гръцка вар.
През 1769 г. Екатерина Велика великодържавно вкарва в употреба понятието славяни. В манифеста й се съдържат основните панславистки постулати: „Християните в Молдова, Валахия, Мунтания, България, Босна, Херцеговина, Албания и други области... ще приемат нашата всемилостива грижа за тях... затова са наречени славяни.“ Дори и в Русия преобладаващото население тогава, че и сега, не е славянско. В понятието очевидно липсва етническо, верско и културно съдържание, касае се за чиста имперска политика.
При която изчезват включително и руснаците! Няма ги и днес, вече са „россияне“, след като по комунистическо време бяха „съветски народ“. Славянството се оказа пагубно дори за Русия. Панславизмът лиши великата страна от историческа перспектива, другата месианска идеология - комунизмът - я досъсипа. Върху лъжи и измислици не може да се построи държава с трайно присъствие в историята. Затова поне пет пъти тя се е сгромолясвала и с огромни жертви и загуби е възкръсвала.
Дядо Вазов пише: „... и ний сме дали нещо на светът / и на вси словени книги да четат“, като възхвалява и първите Паисиеви последователи братя Миладинови, посветили живота си на България. Не „славяни“, а „словени“! В Римската империя славяните са „склави“, т.е. слуги, роби, много по-късно по ясни причини руски автори го свързват със „славни“. Названието „словени“ обаче произлиза от думата „слово“ и очевидно е свързано с писмо и писменост.
Включително и руски писмени извори още от ХІ век го свързват с писмеността, която този народ е притежавал още през ранната античност, противопоставяйки го на съседните им безписмени народи „немците“. На няколко места дори в руските манипулирани писмени източници до ХV в. основното население в Северното и Северозападното Причерноморие се споменава под названието „словени“. Елините са наричали тази земя Велика Скития, а народа - скити. В земите на днешни Украйна и Русия са открити множество находки, които там упорито определят като скитски...
Този народ е в основата на българите, а те - в основата на България. Сред това население още през I в. е внесено и се разпространява християнството, през IV в. Улфила създава глаголицата и на нея са преведени Евангелието и други свещени книги. И по наше време руски историци и публицисти не казват истината. Неотдавна пробутаха и малоумната теза, че Кирил и Методий са създали не само букви, ами съвсем нов език. Ами иначе ще трябва да признаят, че руският език произлиза директно от българския.
Всъщност кирилицата е създадена от Константин-Кирил Философ и именно затова се нарича така. Той само преработва глаголицата, за да я легализира, тъй като Ватикана и Константинопол я приемат за еретическа писменост. Княз Борис-Михаил не покръства българите, а променя съществуващата сред народа християнска вяра с оглед признаването й от Рим и Цариград. Само така можело тогава, така са го сторили. Синът му - Симеон Велики - в писмо до император Роман Лакапин през 896 г. определя българското християнство като независимо, вътрешно неподвластно на чужди шапки. А българите като коренно население на Балканите, а не като пришълци, каквито нарича именно гърците.
Че населението на нашите земи от най-дълбока древност и през цялото средновековие е едно и също, че говори един и същ език с главните особености на своята фонетика и граматика, свидетелстват най-важните за историографията антични и средновековни автори като Херодот, Страбон, Овидий, Прокопий Йордан. Пак от тези източници се знае, че като Македония в древността е сочена Източна Тракия, където днес е Александруполис, наречен на Александър Македонски, където е Филипополис, наречен на баща му.
Там е и Солун, наречен на името на дъщеря му Тесалоники. Откъдето са и солунските двама братя, за които българите пеем днес. Ами прав е в този контекст Владимир Путин, от македонската земя е дошла кирилицата! Не може той да промени изцяло имперската историческа линия, да каже едномоментно всичките истини. По негово време обаче в руските медии все по-често да се споменава Волжка Булгария, за татарите, чувашите, башкуртите и други „россияне“ да се говори като за потомци на волжките булгари.
„И чуждите завоеватели не можаха да победят тази държава на духа, защото в защита на българския народ в плътен строй стояха езикът, писмеността, литературата. За да бъде българската култура не само късче от старината, но и първата частица на бъдещето. Духовното богатство на България, създавано с векове, трябва да пребъде“, сподели преди време акад. Дмитрий Лихачов. Съгласните ще стават все повече, писа проф. Асен Чилингиров, трудно, бавно, но истината ще се наложи.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш