Последните проучвания показват, че Кралската кобра има четири вида, а не един, както се смяташе, съобщи IFL Science. Кралските кобри (Ophiophagus hannah) живеят в голяма част от Азия, от Индия и Китай до Филипините и Зондските острови. Те са най-дългите отровни змии в света – достигат до 5,6 метра дължина. Технически погледнато, те не са истински кобри, тъй като принадлежат към рода Ophiophagus, а не към рода Naia.
Индикациите, че те може да са различни видове, идват от широк спектър от разлики във външния вид между популациите в споменатите страни. Въпреки това, кралската кобра е класифицирана като един вид, макар и много разнообразен, от 1836 г.
През 2021 г. изследователите откриха, че има генетична вариация в четири различни популации на кралски кобри. Сега ново проучване разкри разлики както във физическия външен вид, така и в моделите на мащаба. Извършени са морфологични и генетични анализи на 153 екземпляра, включително пет скелетни.
Четирите вида са: северната кралска кобра (Ophiophagus hannah), зундската кралска кобра (Ophiophagus bungarus), кралската кобра на Западните Гати (Ophiophagus kaalinga) – в Западните Гати на Индийския полуостров – и кралската кобра на Лузон (Ophiophagus salvatan ), на остров Лузон в северната част на Филипините.
Името на рода Ophiophagus се отнася до канибалската природа на кралските кобри, които основно ядат други змии, както и дребни бозайници. Името е съставено от гръцките ophis (змия) и phagos (храня). Преди това родът се е наричал Hamadryas, но това е официално променено през 1945 г.
Последствията от новите имена също са важни. С новите имена и местообитания за всеки от четирите вида, еколозите трябва да бъдат особено внимателни, когато се занимават с промени в тези райони.
„Надяваме се, че техният статут на уникални регионални представители на известния род ще насърчи хората да се гордеят с тях, както вече се случва в някои райони (напр. в индийския щат Карнатака), вместо да се отвращават и страхуват от тях“, казват изследователите. Тези видове обаче могат да бъдат застрашени поради изменение на климата, унищожаване на околната среда или природни бедствия.
Тази и бъдещите таксономични ревизии са особено важни за опазването на тези най-големи отровни змии в света. Признаването на биологичното разнообразие е предпоставка за мерки за опазване и избягване на застрашаване или изчезване поради пренебрегване.
Ревизиите също са значителни по отношение на антидотите. В момента има само един антидот за отровата на кралските кобри, но изследователите предполагат, че могат да бъдат разработени още три за по-добра защита срещу вариациите в отровата при всеки вид.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш