Най-интересните пещери в България 

Лятото е идеалното време за разходка из планините и опознаване на родината. Едно от скритите богатства на България са пещерите. 

Вижте най-любопитните пещери в България!

 

1. Дяволското гърло 

Пещерата Дяволското гърло се намира в Родопите, близо до село Триград. Тя не впечатлява своите туристи с обичайните за пещерите специфични образувания, но пренася всеки в едно истинско подземно царство. Входът на пещерата прилича на дяволска глава, в чието гърло пада огромен водопад.

Според легендата Орфей се спуснал през Дяволското гърло, за да стигне до подземното царство на Хадес и да върне любимата си.

Всъщност грохотните води са на Триградската река и образуват най-високия подземен водопад на Балканския полуостров като падат от 42 метра височина. Приблизително на 400 м от входа, водите на реката се губят в сифон. Зловещ, но и интересен факт е, че нищо пуснато във водите на тази пещера не излиза от изхода ѝ, а изчезва безследно.

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Alex ♉ (@alexandrinana)

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от MARIYA STANCHEVA (@marriyast)

 

2. Деветашка пещера 

Деветашката пещера също е нестандартна - отличителни за нея са големите отвори на тавана. Те са седем на брой, имат различен размер и пропускат слънчевите лъчи в централната зала на пещерата и в част от двата ѝ клона. Комбинацията от земя, скали, влага и слънчева светлина благоприятства за многообразието от обитатели – 12 вида защитени земноводни.

Според проучванията Деветашката пещера е била обитавана с известни прекъсвания през почти всички исторически епохи. А в близкото минало пещерата е била засекретен военен обект и до началото на 90-те е използвана за съхранение на петрол. Към днешна дата мястото е с международно и национално значение за всеки любител на природата.

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Images of Bulgaria (@imagesofbulgaria)

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Опознай.bg (@opoznai_bg)

 

3. Пещера Проходна 

Тази пещера е известна най-вече с „Божите очи“, който наблюдават през скалния феномен. При по-внимателно вглеждане в скалите се откроява и лице, гледащо надолу и плачещо, щом времето се влоши. Тя е част от прекрасната екопътека „Искър-Златна Панега“. Намира се в близост до град Луковит и е леснодостъпна. Също така Проходна е атракция и за любителите на екстремни преживявания. Редовно се организират скокове с бънджи от тавана на височина 42 метра.

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Mosoni István (@istvan.mosoni)

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Simona Petrova (@simona85petrova)

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от @plami_a

 

4. Магурата

Магурата е една от най-големите пещери в България и се намира във Видинска област. Популярна е със своите рисунки от палеолита - от първобитните хора и с многобройните си прилепи. Рисунките наброяват над 700 броя и са от различни периоди. В залите ѝ са открити останки от домашни животни, основи на жилища, пещи, каменни сечива, керамика и др. Предполага се, че в подземието е имало малко селище.

Природата около пещерата е удивително красива, а Рабишкото езеро в края ѝ също е повод за възхищение.

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Stay in Bulgaria (@stayinbg)

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от БНР РАДИО ВИДИН (@radio.vidin)

 

5. Венеца 

Отново в близост до Видин можете да посетите и пещера Венеца край Орешец. В пещерата има многобройни и разнообразни образувания. Могат да се видят ледени кристали, сталактити, сталагмити, арагонитни кристали, гроздовиден сталактит, калцитни образувания и др. По целия под са разпръснати кристали в различни цветове, резултат от кристализацията на водата и минералите в заобикалящите ги скали. Въпреки че е малка, тя е изумително красива. Някои от най-прелестните форми вътре са наречени колонии от корали. 

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Ангел Павлов (@angelpavlov6369)

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от 100 Places Bulgaria (@100placesbg)

 
 
 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Ekaterina Angelova (@esamissy)

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура