Военнопленниците работели при нечовешки условия в заводите на корпорациите
Когато купуваме продукти или подкрепяме марки, рядко се замисляме за тяхното историческо минало, особено за ролята, която играят по време на хаотични периоди като Втората световна война. Истината е, че някои от днешните добре познати компании имат минало, преплетено с нацисткия режим, което може да притесни много съвременни потребители. Днес известни със своите иновации и глобално присъствие, тези компании някога са играели различна роля, като са си сътрудничили с нацистка Германия или са били принудени да подкрепят нейните военни усилия.
Hugo Boss
Миналото на Hugo Boss ще изненада мнозина. Основателят на компанията Хуго Фердинанд Бос е роден в Германия през 1885 г. Ранното му бизнес начинание, основано през 1924 г., първоначално е свързано с производството на различни текстилни продукти. Посоката на компанията обаче се променя през 30-те години, когато започва да шие униформи за нацистите.
По времето на Втората световна война, Hugo Boss се превръща в доставчик на униформи за нацисткия режим, включително SA, SS и Хитлерюгенд. Сътрудничеството на компанията с нацистите не е просто бизнес стратегия. Хуго Бос е член на нацистката партия и това му осигурява печеливши договори, включително използването на принудителен труд.
След войната Хуго е наказан за дейността на фирмата си. Въпреки че е глобен и са наложени ограничения върху гражданските му права и бизнеса, самата компания оцелява. След смъртта на Бос през 1948 г. предприятието постепенно измества фокуса си от униформи, към мъжки костюми. Признанието на фирмата за нейното нацистко минало идва чак след десетилетия. През 1999 г. тя публикува изявление, в което съжалява за военните си действия.
Фолксваген
Основаването на Volkswagen, което на немски означава „народна кола“, е ключова част от визията на Адолф Хитлер да направи притежанието на автомобил достъпно за всяко германско семейство. Компанията е основана през 30-те години на миналия век, когато Хитлер възлага на автомобилния инженер Фердинанд Порше да разработи достъпна кола за хората. Резултатът е Volkswagen Beetle, който е проектиран като автомобил за всяко немско семейство.
Въпреки това, с избухването на Втората световна война, Volkswagen пренасочва фокуса си от цивилно към военно производство, подкрепяйки нацистката военна машина. По време на войната производствените мощности на Volkswagen, включително главният завод във Волфсбург, са предназначени за подкрепа на военните усилия. Подобно на много други германски компании от онова време, Volkswagen използва принудителен труд, включително военнопленници и затворници от концентрационни лагери, работещи в ужасни условия.
В края на войната, под контрола на британските военни Volkswagen започва да произвежда автомобили за окупационните сили. Популярността на Beetle нараства в следвоенната ера, превръщайки се в символ на икономическото чудо на Западна Германия и световна автомобилна икона. Днес Volkswagen AG е най-големият производител на автомобили в света – през 2021 г. в 114 завода са направени 8,2 милиона коли.
BMW
По време на войната производството на BMW се измества предимно към военно оборудване.
Преди и по време на Втората световна война, BMW, тогава многообещаващ индустриален гигант, участва в дейности, които са ключови за нацистките военни усилия, работейки в тясно сътрудничество с режима. Първоначално компанията е основана като производител на авиационни двигатели. Въпреки това разширява гамата си, като включва мотоциклети и автомобили. По време на войната производството на BMW се измества значително към военно оборудване, особено самолетни двигатели, които са жизненоважни за нацистките военновъздушни сили.
BMW управлява няколко производствени съоръжения, където военнопленници, както и затворници от концентрационни лагери, работят в нечовешки условия. Те са неразделна част от операциите на BMW, като допринасят значително за неговата производителност по време на войната.
След военния период компанията се изправя пред трудната задача да се възстанови в свят, който е фундаментално променен от конфликти и разкрития за Холокоста.
Siеmens
По време на войната Siemens използва принудителен труд в своите фабрики, много от които са разположени близо до концентрационни лагери. Компанията наема хиляди затворници, включително евреи и военнопленници, които са подложени на брутални условия на работа.
Принудителният труд играе ключова роля във военните операции на Siemens, като допринася за производството в области като телекомуникациите и електротехниката, които са жизненоважни за нацистките военни усилия. Условията в тези фабрики са ужасяващи, а работниците са подлагани на изключителна експлоатация, недохранване и малтретиране.
Bayer и IG Farben
Bayer е добре познато име във фармацевтиката. Освен това има исторически връзки с IG Farben, конгломерат, известен с ролята си във Втората световна война и Холокоста. Компанията играе значителна роля в нацисткия режим, като улеснява производството на химикали и други материали, важни за военните усилия. Участието на IG Farben в Холокоста е добре документирано, особено производството на Zyklon B – химикал, използван в газовите камери на нацистките лагери за унищожение.
След войната IG Farben е разпусната и Bayer отново става независима компания. Процесът на денацификация е насочен към елиминиране на участието на германски компании в нацисткия режим, но наследството от връзката на Bayer с IG Farben остава.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш