НАСА се натъкна на тайна база в Гренландия (обзор)

Сканиращите устройства открили мрежа от тунели и подземни зали

Вместо дъното на леда се появила Камп Сентюри

През април 2024 г. учени от НАСА откриха изненадващи данни, докато провеждаха проучване над арктическия лед в Гренландия. Радарният инструмент на борда на самолета Gulfstream III на НАСА засича истински "град дълбоко под леда". Сканиращите устройства откриват мрежа от тунели и подземни зали, които изненадват учените, предава Futurism.

Впоследствие се оказва, че "откритието" е изоставена секретна военна база на САЩ.

Отдалеченият пост, известен като Камп Сентюри (Camp Century), включва обширна мрежа от тунели, изкопани в едни от най-отдалечените части във вътрешността на Гренландия. Обектът функционира между 1959 и 1967 г. и е обвит в дълбока секретност. Той е използван за изследване на възможността за изстрелване на ядрени ракети от Арктика.

Радарните данни от последния полет показват множество структури, заровени под 30-метров слой лед и сняг.

"Търсехме дъното на леда и внезапно се появи Камп Сентюри," каза Алекс Гарднър, криосферен учен от Лабораторията за реактивно движение на НАСА, в изявление. "Първоначално не знаехме какво е."

Данните са събрани от радарната система UAVSAR (Uninhabited Aerial Vehicle Synthetic Aperture Radar), монтирана под корпуса на самолета Gulfstream III.

"В новите данни индивидуалните структури в тайния град са видими по начин, който никога преди не сме виждали," каза Чад Грийн, учен от НАСА, който е бил на борда по време на проучването.

Учените използват тези карти, за да изчислят кога базата може да бъде отново изложена на повърхността заради топенето на ледниците - процес, който се ускорява от климатичните промени.

Експерти вече са предполагали, че до края на века обектът може да започне да се разкрива, което може да доведе до нежелани последици, включително излагане на радиоактивни отпадъци и замърсяване на околната среда с химикали.

Откритието на Камп Сентюри е било напълно неочаквано за екипа, чиято основна цел е била да изучава ефектите от климатичните промени в Арктика.

"Нашата цел беше да калибрираме, валидираме и разберем възможностите и ограниченията на UAVSAR за картографиране на вътрешните слоеве на ледника и интерфейса лед-дъно," обясни Грийн.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии