Настъпи сезонът на ягодите

Избирайте ягоди с наситен цвят и с блясък, за да траят по-дълго.

Рецепти за разтоварване

Плодовете са по-полезни свежи или замразени, отколкото на сладко

В миналото са ги давали на младоженци като афродизиак

Ягодите са един от любимите плодове, които са във „вихъра“ си през май и юни. Сега, когато са събрали най-много слънце, е моментът да ги консумирате свежи и да си замразите за зимата. Оказва се, че замразените плодове не губят почти нищо от полезните си свойства, за разлика от варените на сладко или конфитюр. За да замразите ягоди, ги сложете във фризера на един ред върху чинийка. След като замръзнат, ги прехвърлете в пликче. Могат да траят 3 до 6 месеца. Но сега е моментът да ги ядете пресни - като десерт, сок, салата.

С какво са полезни? На първо място ягодите са богати на витамин С, който укрепва имунитета и подобрява състоянието на кожата. Имат и много витамин В9 (фолиева киселина), която е важна за развитието на плода, особено в ранния етап на бременността, и понижава риска от някои вродени дефекти. Ягодите са богати на флавоноиди – растителни съединения, които защитават сърцето.

Антиоксидантите в плодовете забавят промяната в когнитивните функции, свързана с възрастта. Специално при мъжете те защитават клетките, произвеждащи тестостерон. Подобряват кръвообращението, което е важно за сексуалната функция. Заради фолиевата киселина, която се използва от тялото за производството на сперматозоиди, ягодите с право се смятат за източник на мъжка сила.

В домашни условия при стайна температура плодовете могат да останат свежи около ден. За по-дълго съхранение (до 4-5 дни) поставете съда с немити ягоди в хладилника. Не ги мийте и не премахвайте зелените листенца, докато не сте готови да ги ядете.

Ягодова лимонада

Необходими продукти:
450 г ягоди и още по 1 плод на чаша за украса
1,5 каф. ч. захар на пясък
2 каф. ч. прясно изцеден лимонов сок
лед
резени лимон за украса

Начин на приготвяне:
Нарежете ягодите на четвъртинки. Поставете ги в голяма купа. Добавете захарта и 1/2 каф. ч. лимонов сок. Оставете да престои, покрито, 30 минути. Пюрирайте ягодовата смес в блендер до хомогенност. Прецедете през фина цедка. В голяма кана смесете ягодовото пюре с останалия лимонов сок и 4 ч. ч. вода. Ако сместа е твърде сладка или гъста, добавете още вода на вкус. Разбъркайте и добавете кубчета лед преди сервиране. Гарнирайте с резен лимон и цяла ягода на ръба на чашата.

Кростини с ягоди и козе сирене

Необходими продукти:
1 ч. ч. ягоди
1,5 ч. л. захар
1 багета
2 с. л. зехтин
100 г козе сирене
12 листа от мента

Начин на приготвяне:
Нарежете ягодите на кубчетата или филийки, багетата – на тънки филийки. Загрейте фурната на 200 градуса. Смесете ягодите и захарта в средна купа и оставете настрана. Поставете филийките хляб върху лист за печене и ги намажете със зехтин. Печете до леко покафеняване, 5 до 7 минути. Оставете хляба леко да се охлади. Поръсете кростините с козе сирене и отгоре с ягоди. Гарнирайте с мента.

Бърз ягодов пай

Необходими продукти:
1 опаковка готово тесто
1,5 ч. ч. пресни ягоди
3/4 ч. ч. захар на пясък
1 ч. л. екстракт от ванилия
3 с.л. царевично нишесте
бита сметана за сервиране

Начин на приготвяне:
Изпечете тестото, което ще послужи за основа, според указанията на опаковката. Оставете да изстине напълно. В малка купа намачкайте 1 ч. ч. ягоди с вилица. В средно голяма тенджера на среден огън смесете пюрето от ягоди (може да добавите и други горски плодове) със захарта, ванилията и 1/4 ч. ч. вода. Оставете да къкри на слаб огън, като разбърквате и пасирате често. Гответе още около 5 минути. През това време разбийте царевичното нишесте и 1/2 ч. ч. вода. Разбъркайте ги в ягодовата смес и оставете да заври на средно силен огън. Намалете топлината до средно ниска и оставете да къкри, докато се сгъсти, около 3 минути, като разбърквате често. Свалете от огъня и добавете останалите пресни ягоди, нарязани на половинки. Веднага изсипете ягодовата смес върху кората за пай. Оставете да се охлади около 15 минути, след което сложете в хладилника до пълно охлаждане, около 4 часа.

Плодова салата с ягоди

Необходими продукти:
За дресинга
1/2 ч. ч. захар
кора и сок от 1 розов или червен грейпфрут
1/2 шушулка ванилия
За салатата
3 розови или червени грейпфрута
1 ч. ч. ягоди, разполовени
4 ч. ч. червено грозде, разполовено
1 с. л. малини
1/4 ч. ч. ситно нарязана прясна мента
синьо сирене (по желание)

Начин на приготвяне:
За сиропа смесете захар, 1/2 ч. ч. вода, кората и сока от грейпфрут и ванилията в малка тенджера на среден огън и разбъркайте. Оставете да заври, като разбърквате, докато захарта се разтвори, след това намалете котлона и оставете да къкри 6-8 минути, докато леко се сгъсти. Оставете настрана да се охлади. Отрежете краищата на грейпфрутите. Обелете грейпфрутите, като отстраните и бялата ципа. Нарежете филийките, като оставите кожата, и ги поставете в голяма купа. Добавете ягодите и гроздето. Извадете шушулката ванилия от сиропа, след това го изсипете върху плодовете и разбъркайте. Охладете в хладилник. Непосредствено преди сервиране добавете малините и ментата към салатата и разбъркайте внимателно. По желание можете да добавите кубчета синьо сирене и други плодове, като киви и банан.

Хит на седмицата

Шоколадови ягоди

Необходими продукти:
200 г шоколад по избор (черен, бял, млечен)
24 ягоди с листенца и дръжки
кокосови стърготини, счукани лешници или бисквити

Начин на приготвяне:
Ягодите се измиват и подсушават добре, защото, ако са мокри, шоколадът няма да полепне по тях. Шоколадът се разтопява на водна баня или в микровълнова печка (на 50% мощност за 1-2 минути). Ако на ягодите липсват листенца, се забожда клечка за зъби вместо дръжка. Плодовете се потапят в шоколада и се поставят върху хартия за печене. Поръсват се с кокосови стърготини, счукани лешници или бисквити или друго по желание. Може и без поръска. Оставят се да се охладят, докато стегне шоколадът, но имайте предвид, че ако стоят прекалено дълго в хладилник, шоколадът може да побелее.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме