Невидимият Джо Байдън изчезна от кампанията на Камала Харис за президент

Джо Байдън и Камала Харис на дебат миналото лято, когато двамата още бяха претенденти за номинацията на демократите.

В последната част от президентската надпревара през 2024 г. един човек изглежда значително отсъства от кампанията на вицепрезидента Камала Харис: президентът Джо Байдън.

Откакто прекрати кандидатурата си за преизбиране през юли, Байдън до голяма степен не участва в предизборната кампания, оставяйки Харис да си проправи пътя сама и да се съсредоточи върху това да се разграничи от досегашния президент.

Тя премахна всички препратки към „байдъномика“ от предизборните си речи, термин, който тя и администрацията на Байдън използваха, за да обозначат своя дневен ред за инвестиране в местно производство, инфраструктура и чиста енергия.

Вместо това Харис се обърна към това, което тя нарича „икономика на възможностите“ - нейният план за отглеждане на средната класа чрез намаляване на данъците, данъчен кредит от 6000 долара за деца за нови родители, помощ за купувачи на жилище за първи път и данъчни облекчения за нов малък бизнес стартъпи, наред с други планове.

Политическите експерти смятат, че това стратегическо разстояние е необходимо. Костас Панагопулос, професор по политически науки в Североизточния университет, каза пред Newsweek, че присъствието на Байдън може да засенчи Харис и да се превърне в пасив за нейната кампания.

„Байдън свързва Харис с миналото и тя изгради кампания с поглед напред в бъдещето. Представянето на Байдън на видно място прави това трудно“, каза Панагопулос.

Той също така отбеляза, че Харис успешно е използвал други икони на Демократическата партия, като Барак и Мишел Обама и Бил Клинтън, докато самият Байдън е бил зает с множество вътрешни и международни кризи, включително ураганите Хелън и Милтън, което го прави „деликатен балансиращ акт“ за Харис кампания.

Крисчън Гроуз, професор по политически науки в Университета на Южна Калифорния, повтори това мнение, като каза пред Newsweek, че непопулярността на Байдън не помага на Харис.

Въпреки лекия ръст в броя на одобрението на Байдън от юли насам, Гроуз каза, че Байдън е „леко нетно отрицателен“ за кампанията на Харис, което предполага, че за нея е по-разумно да използва сурогати като Клинтън и Обама, които са по-популярни сред избирателите.

Агрегаторът на анкети FiveThirtyEight в момента дава на Байдън средна нетна благосклонност от -13,9 точки. Според този тракер средната му непопулярност е достигнала връх през юли при -18,6.

В неделя NBC съобщи, че множество неназовани представители на кампанията на Харис и Белия дом са потвъррдили, че няма планове Байдън да се появи заедно с Харис преди деня на изборите.

Вместо това той частно ще използва политическите си връзки, особено сред работническите лидери, и ще продължи да изпълнява официални задължения в Белия дом, за да говори за постиженията на своята администрация.

Намаляването на ролята на Байдън беше пресметнато решение между неговия екип и екипите на Харис, като служител на Белия дом каза пред NBC, че „най-важната роля на Байдън е да върши работата си като президент“, отбелязвайки, че „е ясно, че избирателите искат нещо ново“.

Необходимостта на Харис да се дистанцира от Байдън е от първостепенно значение, тъй като тя цели да се позиционира като „агент на промяната“.

Тя положи многократни усилия да достигне до тази точка, включително като каза пред Fox News в скорошно интервю: „Нека бъда много ясена: моето президентство няма да бъде продължение на президентството на Джо Байдън“.

Промяната на съобщенията имаше ефект. През август проучване, проведено от Financial Times и Ross School of Business на Мичиганския университет, установи, че 42% от гласоподавателите са казали, че вярват повече на Харис, за да се справи с икономиката, в сравнение с 41%, които са казали, че вярват на бившия президент Доналд Тръмп .

Докато числата на Тръмп бяха непроменени спрямо анкетата от юли, позицията на Харис бе подобрение със 7% пункта в сравнение с числата на Байдън през юли.

Миналата седмица Байдън каза, че Харис ще „отсече собствения си път“ като президент по време на кампанията на Харис във Филаделфия. Той заяви, че Харис също е била лоялен вицепрезидент и прогнозира, че тя ще предложи „свежа и нова“ перспектива на офиса, ако победи Тръмп, който според него е „напълно нечестен“ и прокарва „стара и неуспешна“ перспектива

Харис предприе и други стъпки, за да разграничи своята платформа от Байдън, като предлага политики, които говорят директно за тревогите на избирателите, особено в области, където администрацията на Байдън не е действала.

Например Харис предложи Medicare да покрие грижите по домовете, политика, насочена към гласоподавателите от поколението X и тези, които се грижат за възрастни родители.

Гроуз отбеляза, че тази политика се откроява като такава, която Харис може да претендира за своя и не прилича на нищо, предложено от администрацията на Байдън.

Въпреки това, въпреки отсъствието на Байдън от значими предизборни събития, неговото влияние зад кулисите остава.

Президентът работи в подкрепа на Харис, като се свърза с работническите лидери в ключови щати на бойното поле и мобилизира демократичната база на места като родния си град Скрантън, град в Пенсилвания, който вероятно ще бъде основният щат при решаването на изхода от избори.

Физическото отсъствие на Байдън от кампанията също е практично.

„Кампанията е напрегната“, отбеляза Гроуз, добавяйки, че като се има предвид възрастта на Байдън и изискванията на управлението, за него е по-разумно да се съсредоточи върху задълженията си, вместо да води кампания за Харис.

Динамиката между Камала Харис и Джо Байдън има известна прилика с минали президентски кампании, по-специално тези, включващи Бил Клинтън и Джордж У. Буш, въпреки че ситуациите се различават по ключови начини.

През 2000 г. Бил Клинтън все още беше популярен сред американската общественост по политически въпроси, но лично беше затънал в скандали, което накара Ал Гор да се дистанцира от Клинтън по време на кандидатурата му за президент. Политиките на Клинтън бяха широко одобрени и мнозина вярваха, че той би могъл да спечели преизбирането, ако не бяха ограниченията на мандатите. Въпреки това стратегията на Гор да омаловажава ролята на Клинтън вероятно е допринесла за малката му загуба.

За разлика от това, кампанията от 2008 г. видя, че Джон Маккейн се дистанцира от Джордж У. Буш, чийто рейтинг на одобрение се срина поради войната в Ирак и финансовата криза от 2008 г. Дълбоката непопулярност на Буш направи присъствието му пасив, принуждавайки Маккейн внимателно да балансира собствените си послания, докато се опитва да привлече избирателите, търсещи промяна.

Гроуз каза, че Харис доказва, че е по-силен активист от Байдън.

„Байдън беше почти сигурно да загуби, докато Харис – независимо дали тя в крайна сметка спечели – очевидно беше по-силен участник в кампанията и направи надпреварата за президент много конкурентна“, каза той. „Ако Харис спечели, едно от най-големите наследства на Байдън ще бъде изборът да не се кандидатира предвид неговата непопулярност.“

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Америка