Невиждани протести след свалянето на Чаушеску (ОБЗОР)

Romanian riot police clash with protesters during a demonstration against controversial decrees to pardon corrupt politicians and decriminalize other offenses in front of the government headquarters in Bucharest, on February 1, 2017. At least 200,000 people hit the streets across Romania on February 1, 2017 for anti-government protests, the largest since communism fell in 1989, media reports said. / AFP PHOTO / DANIEL MIHAILESCU

Румънското ляво правителство е изправено пред безпрецедентен натиск у дома и от чужбина на фона на най-мащабните протести в страната след свалянето на комунистическия режим на Николае Чаушеску през 1989 г., които приключиха със сблъсъци с полицията, предаде АФП.

Между 200 000 и 300 000 души излязоха по улиците в сряда вечерта в Букурещ и в поне 50 други градове, скандирайки “Оставка!”, след като ден по-рано кабинетът прие указ за декриминализиране на случаи на корупция, нанесли щети за по-малко от 44 000 евро. Реформата влиза в сила на 11 февруари, без да е нужно одобрение от парламента или президента. Тя се отнася и за започнати разследвания, както и за вече заведени дела.

21-11

Недоволството избухна, тъй като мнозина румънци виждат в промените опит за оневиняване на десетки политици, включително на лидера на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Драгня, който има условна присъда за изборни злоупотреби.

В столицата около 300 футболни хулигани, както съобщиха властите, хвърляха бутилки и бомбички по полицията, която отговори със сълзотворен газ. Извършени бяха поне 20 ареста след сблъсъците, при които пострадаха петима души, включително двама полицаи. Президентът Клаус Йоханис, който е категорично против указа с реформи, разкритикува вътрешното министерство, че допуснало насилие на мирния митинг, тъй като органите на реда имали информация за готвени провокации. Той сезира конституционния съд за “незаконните” промени в Наказателиня кодекс.

Премиерът Сорин Гриндяну, който е на власт едва от месец, настоя, че правителството е жертва на “невиждани манипулации”. Но единството на управляващите се пропука, след като министърът на бизнеса и търговията Флорин Жиану подаде оставка “по съвест” и призова кабинета да поправи грешката си.

Ситуацията в Румъния влезе като спешна точка и в дневния ред на Европарламента. На дебатите в Брюксел зам.-председателят на Еврокомисията Франс Тимерманс предупреди Букурещ, че еврофондовете за страната може да бъдат прекратени заради приетите промени.

Шест западни държави, сред които Германия и САЩ, предупредиха в съвместно изявление, че действията на румънските власти подкопават репутацията им в ЕС и НАТО.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа