Неврологът д-р Нейко Нейков: През последните години все по-млади хора страдат от безсъние

Снимки: УМБАЛ Токуда и Pixabay

Сънищата са защитен механизъм, за да осмисляме информацията, която мозъкът ни е обработвал

В Антарктика се спи много по-дълбоко 

Сънят е важен за всеки един от нас. Благодарение на него организмът е отпочинал и има сили за новия ден. 

Мнозина обаче имат проблем със съня и това оказва влияние върху ежедневието им. 

При пътуване или на екскурзия хората с нарушен сън се притесняват как ще нощуват или с кого ще се паднат в една стая, като това истински ги тревожи.

Инсомнията (загубата на съня) не е лесен проблем за решаване, но не и невъзможен.

За нарушенията, които водят до трудно заспиване, за заболяването сънна апнея и за възможните методи на лечение, пред „Труд news”, говори д-р Нейко Нейков, невролог, специалист по медицина на съня, Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.

- Д-р Нейков, кога може да говорим за нарушение на съня?

- То е дефинирано, тогава, когато има три до четири нощи ежеседмично безсъние в рамките на един месец. Тогава имаме безсъние. Иначе не е, може да се касае за стрес. Има и остра инсомния (безсъние), която е в рамките на 10 до 14 дни, като реакция на тежък стрес, като загуба на близък човек, тежко физическо въздействие, като катастрофа или някакъв инцидент, като измръзване и т.н. 

- В коя възрастова група пациентите страдат от бeзсъние най-често?

- Основно два са контингентите. Единият е на хората със сънна апнея, които са по-често мъже на средна възраст между 55 г. и 65 г. Тези пациенти с безсъние стават все по-млади. Основният контингент на безсънието, при мен, е между 25 г. и 45-годишна възраст, като ми прави впечатление, че през последните три години то се е удвоило при хората между 25 г. и 35 г.

- Започна новата учебна година. Затова нека да обърнем внимание на най-малките. Притеснението при тях може ли да доведе до безсъние?

- Естествено. Най-малките деца имат специфични нарушения на съня, като нощни кошмари. Това може да продължи до 11-годишна възраст, като обикновено се преодолява, но е Синдром на тревожно разстройство при деца. 

- Това означава ли, че се е случило нещо неприятно?

- Да, нещо е станало, детските психолози могат да бъдат много голям извор на данни. Дори чрез рисунките на децата те биха могли да кажат много неща. От значение е детето, какво рисува. Например, ако едно дете се нарисува без ръце, това значи, че има много сериозен проблем.

- Когато възрастни хора идват при Вас, като специалист, обикновено са изпробвали няколко медикамента за сън. Това опасно ли е и има ли универсално лекарство?

- Може да бъде опасно. Както сънят и човекът са индивидуални, така се изисква и индивидуален подход. Няма панацея или една билка и норма. Най-доказани са психологическите методики след дълга продължителност. 

- Какво представлява когнитивно-поведенческата терапия?

- От 6 до 8 месеца се изисква редовно посещение при психолог. Тази терапия е по-силна от медикаментозното лечение. Посещението при психолог изисква финанси и то при добър психолог, с когото да се работи.

- Сънната апнея е пряко свързана със съня. Какви са симптомите при това заболяване?

- Това е едно от най-честите нарушения на съня след инсомнията. То е нарушение на дишането по време на сън. Тук има известно количество наследственост, както и факторите на средата, като пушене на цигари, а също и затлъстяването. Това, което води до апнея, е прекаленото отпускане на горните дихателни пътища и тяхното колабиране – от устата до белия дроб въздух не може да тече при нормалното налягане на устната кухина. Затова на човек започва да му се прекъсва дишането и да се опитва да вдигне налягането си в устната кухина. Така той започва да прави хъркания със спиране на дишането за няколко секунди. Това е сънна апнея. 

- Как се установява, че човек има сънна апнея?

- Има специфични полиграфи. Сходни апарати използват полицаите, като детектори на лъжата. Той се самоприкрепя към самия пациент. В рамките на една нощ следим пациента – неговата сатурация, двигатели усилия на гърдите и корема, пулс, по възможност и кръвно налягане. Пациентът остава за една нощ в болнично заведение, за да се сложи апарата и пациентът да спи с него едно денонощие.

- Когато пациент започне да използва такъв апарат, докато спи, това завинаги ли остава по този начин?

- Не винаги. Прави се проследяване през времето. Има значение, каква е причината за сънната апнея – доколко е генетична или пък колко е вследствие на затлъстяване или другите психосоматични телесни фактори. Един пациент, който е с тежко затлъстяване и това е довело до апнея, той започва да спи с апарата. В един момент може апаратът може вече да не му трябва. Прави се ежегодно проследяване, като самите апарати имат карти-четци и може да следим, какво се случва. По този начин се проследява пациентът. 

- Когато обаче пациентът използва апарата и му предстои почивка за повече дни, фатално ли е, ако не го носи със себе си и за тези нощи не го ползва?

- Това е като диабетик и инсулин. Може да се пропусне евентуално една доза инсулин, ако много внимава, какво яде. Ако един апнейк не си вземе апарата – ще изпита апнея. Една нощ с апнея не е толкова лоша, но когато са повече или месец, не е добре. Тези апарати поддържат качеството на живот. Тук мога да кажа, че дори при трансатлантическите полети има специални места за хора със сънна апнея, където няма средна седалка и има място за апарат.  

- Часовниците с проследяване на съня какво показват?

- Те са устройства за диагностика, но не и за лечение. 

- Как може да се направи профилактика на съня?

- Нека човек първо се запита спи ли достатъчно добре и дали се чувства отпочинал. Нека да не започва самолечение. Не е хубаво да се самолекуваме. 

- Д-р Нейков, преди две години правите проучване - изследване на съня чак в Антарктида. Какво включваше престоят Ви там?

- През 2022 г. заминах с юбилейната 30-а експедиция, като правих научен проект, който беше одобрен от Министерството на науките. Темата беше за изследване на съня в екстремните условия на Ледения континент. Това, което се открива е, че в Антарктика се спи много по-дълбоко и има много повече от най-дъблокия стадий на съня. Този феномен, който се наблюдава там, е точно, когато е минал стресът. Ежедневният сън в Антарктида е този, който ние изпитваме, когато са минали проблемите ни. Мога да го сравня със съня, след като сме си взели изпита или пък след като сме направили ремонт и т.н.

- Добър показател ли е, когато сънуваме?

- Нашите сънища са жертва на нашето събуждащо се създание 15 минути преди да се събуди. За да мога да извадя някаква клинична достоверност от едно съновидение, трябва да имам психологическия профил на пациента, да знам, какво му се е случило в близките един до три месеца и да съм наясно с някои от неговите телесни показатели, за да мога да изведа някаква психиатрична компонента от там. Сънят е нещо много индивидуално и зависи от информацията, която е минала през този мозък в близко бъдеще.

- Защо забравяме толкова бързо съня си?

- Защото не би трябвало да го помним. Сънищата са защитен механизъм, за да осмисляме информацията, която мозъкът ни е обработвал. Мястото на сънищата са за съня.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта