НЗОК пуска пътека за преболедували

Кандидатите за лечение по новата пътека трябва да са преминали през болнична помощ в рамките на предходните 3 месеца.

Пациентите трябва да са карали COVID в болница

13 санаториума ще приемат хора за рехабилитация

Лечението е до 10 дни

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще плаща за последващо лечение на COVID-19. Това предвиждат промени в Наредба №9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на касата.

От здравното министерство предлагат създаване на нова клинична пътека No 267 - Физикална терапия, рехабилитация и специализирани грижи след лечение от COVID-19.

В проекта, предложен за обществено обсъждане няма остойностяване на новата пътека. Здравният министър Костадин Ангелов коментира пред журналисти преди месец, че дневно най-вероятно ще има по 85 лв., а лечението на пациенти с постковид симптоми ще е най-много 10 дни.

“Труд” научи, че НЗОК ще трябва да плаща и за новата пътека от бюджета си за 2021 г., в който средства за постковид лечение не са предвидени. Засега няма осигурени допълнителни средства за амбициозните намерения на здравно министерство.

Клиничната пътека включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени лица с отрицателен PCR тест и остатъчни проблеми за здравето след проведено активно болнично лечение от COVID-19. Това е записано в новите текстове на Наредбата.

Има и ограничения за пациентите, които могат да се възползват от лечение на последици от COVID - те трябва да са преминали през болнична помощ в рамките на предходните 3 месеца, т. е. за преболедували миналата година пътеката не работи.

Новата клиничната пътека е с доста широк обхват. По нея се предлагат индивидуални рехабилитационни програми, програми за грижи, обучение на близките за осигуряване на грижи в домашна среда. Пациентите, които могат да се възползват от лечение след COVID трябва да имат следните остатъчни явления - кардиоваскуларни, белодробни, невромускулни, неврологични нарушения; ограничение във функционалния капацитет, пише в документа.

Хората с усложнения след Ковид ще могат да се лекуват в 13 санаториума, коментираха от здравно министерство.

Здравният министър Костадин Ангелов в Бургас:

Ще бъде създаден съвет за родилки с COVID 19

Мария Кехайова
ТРУД Бургас

“Имаме родилка в спешно състояние, която се е лекувала 10 дни вкъщи преди да постъпи в болница. Тя е консултирана с главния координатор по анестезиология, но се тревожим за изхода”. Това заяви в Бургас здравният министър Костадин Ангелов. Той каза, че ще бъде създаден съвет към министъра на здравеопазване за родилки с COVID-19. 63 на сто от българите искат да се ваксинират, подчерта министърът. Той пристигна в морския град, след налагането на пълен локдаун заради големия брой заразени с коронавирус. “Бургас ще се справи. Организацията е направена на най- високо ниво на готовност”, каза още министърът и обясни, че има готовност за командироване на специалисти от други РЗИ в страната при нужда. Ще бъдат доставени допълнителни количества ремдесивир и ваксини. “Наблюдаваме подмладяване на пациенти с коронавирус”, коментира проф. Ангелов.

Проф. Борис Богов, шеф на “Александровска”:

Записваме за месец юли

В “Александровска” от първите дни на февруари правим безплатни прегледи на хора, които са преболедували COVID. Около 30% от преболедувалите се нуждаят от престой в болница за лечение на допълнително възникнали усложнения, вследствие на COVID инфекцията. Желаещите да бъдат прегледани са много, сега записваме хора за юли.

Специалисти от “Александровска” по пулмология, кардиология, нефрология, неврология, имунология и психиатрия преглеждат и консултират всеки пациент, който си е записал час за безплатна консултация.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения