Нов закон за подслушването спасява политиците в Италия от съдбата на Берлускони

Опозицията в Италия разкритикува Силвио Берлускони, че открито заема страната на Русия.

Някои от сексистките коментари, направени от покойния Силвио Берлускони, бяха направени по време на телефонните му разговори с мъжа, който му осигуряваше момичета за нощта.  Без да знае, че Джанпаоло Тарантини е бил подслушван от магистрати, разследващи го за сводничество, Берлускони, който беше италиански премиер по това време, беше уловен да казва: „Котенцето трябва да се разхожда“.

Не по-малко запомнящо се беше описанието му на германския канцлер Ангела Меркел.

Но благодарение на новия закон, приет тази седмица от италианското правителство, който ограничава публикуването на подслушвания, бъдещите италиански премиери могат да въздъхнат с облекчение, тъй като пикантни разговори като тези на Берлускони никога няма да видят бял свят.

Законът, одобрен в сряда, забранява публикуването на подслушвани телефони, които включват хора, които не са разследвани, но говорят по телефона с предполагаеми мошеници, които са разследвани.

Десните политици са преследвани от спомените за техния герой Берлускони, който се появява в заглавията на вестниците по всички грешни причини. Пиетро Питалис, член на Forza Italia, партията, основана от Берлускони, каза: „Дължим това на паметта на нашия президент - Берлускони.“

Промяната в закона обаче не дойде навреме, за да спаси Паоло Синьорели, говорителят на италиански министър, който подаде оставка миналия месец, след като беше записан от полицията по телефона да обижда евреите и да възхвалява фашизма.

Синьорели не беше разследван за престъпление, но телефонните му разговори бяха записани и разпръснати по медиите, тъй като той е разговарял с известен наркодилър и футболен ултрас, чийто обаждания бяха подслушвани.

Законът може да помогне за намаляване на публикуването на записи, които гарантират, че италианските скандали са по-пикантни от повечето през последните години, докато правителството на Мелони твърди, че феноменът е извън контрол, тъй като прокурорите харчат до 200 милиона евро годишно за подслушване на телефоните на 110 000 заподозрени престъпници.

Новият закон също така принуждава подслушвателите да спрат да подслушват, когато заподозрените се обаждат на адвокатите си и е част от по-голям пакет от разпоредби, които отменят антикорупционния закон, насочен към кметовете, който според противниците е твърде неясен и ненужно влачи кметовете през безкрайни съдебни дела.

Умберто Рапето, експерт по киберпрестъпността и бивш генерал от италианската агенция за борба с финансовата престъпност, каза, че новите разпоредби отделят журналистите, но повдигат въпроси за това кой им е изпратил записите.

„Ще се изненадате, но често изтичането на записи идва от адвокатите, защитаващи заподозрените. Правят го, за да вдигнат скандал и да отвлекат вниманието от истинското престъпление, извършено от техния клиент", обяснява той.

Законът не е първата мярка, предприета от правителството на Мелони за намаляване на подслушването от страна на полицята, според Роберто Скарпинато, бивш магистрат, който сега е сенатор от опозиционната партия Пет звезди.

„Те вече са създали правило, според което подслушването може да се използва само като доказателство за преследване на престъплението, за което е било организирано, дори ако по време на подслушването се появят доказателства за друго, много по-сериозно престъпление“, казва той, цитиран от The Times.

Депутатите сега се опитват да прокарат закон, който ще ограничи използването на подслушване до 45 дни, освен при разследвания на мафията и тероризъм. „Това ще спре използването на подслушване в повечето разследвания, особено престъпления на бели якички, където 99 процента от доказателствата идват от подслушване и където усещането за омерта е по-голямо, отколкото в мафията“, каза Скарпинато.

Томазо Паломбо, ръководител на ILIIA, асоциация, която представлява компании, които извършват подслушване на магистрати, твърди, че разходите си заслужават.

„Правителственият фонд, съдържащ пари, иззети от мафията, в момента съдържа 5 милиарда евро – много повече от разходите за извършване на подслушване“, каза той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа