Нов удар с газа - поскъпна с още 20% (обзор)

Председателят на КЕВР Иван Иванов

Цената стана 69,40 лв./MWh от 1 септември 

КЕВР призна, че може да има увеличение на тока и парното от началото на следващата година

Ръстът на международните пазари продължава 

Нов удар по бизнеса и потребителите от 1 септември - природният газ поскъпна с още над 20%, реши днес окончателно Комисията за енергийно и водно регулиране на закрито заседание. Очаквано, първоначалното искане на „Булгаргаз“ цената да се вдигне с близо 17 на сто беше коригирано нагоре в последния ден. Така от 1 септември цената става 69,40 лв./MWh  (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Това е поредното увеличение на цените на газа у нас, след като през август тя беше увеличена с 15 на сто спрямо юли и се продаваше по 57,60 лв. за мегаватчас без такси и ДДС.

От КЕВР оправдават увеличената цена от септември с тенденцията за продължаващо нарастване на цените на синьото гориво на международните газови пазари. На последното обсъждане на цените изпълнителният директор на „Булгаргаз“ ЕАД Николай Павлов  поясни, че след внасянето на заявлението на 10 август цените на тези пазари продължават да се повишават и прогнозните за доставка през септември достигат 42,6 евро/MWh.

Той подчерта, че въпреки увеличението цената на природния газ за българския пазар остава с близо 20% по-ниска от усреднените цени на европейските газови борси. По направените изчисления от „Булгаргаз“ ЕАД, благодарение на по-ниските цени за българския пазар, за периода от началото на 2021 г. досега за българските битови потребители и за бизнеса било осигурено ценово предимство в размер на 100 млн. лв. 

Засега новата цена на газа няма да доведе до поскъпване на тока и парното. Причината е, че КЕВР има право да променя топлинната и електрическата енергия веднъж на 6 месеца и то при значително увеличение на цените на газа. Председателят на регулатора Иван Иванов обаче призна, че от 1 януари 2022 г. най-вероятно ще има преразглеждане на цените на парното и тока и те ще бъдат повишени, ако продължи поскъпването на синьото гориво. 

Недостиг 

30% от тока се изнася 

Една трета от тока, произвеждан у нас, в момента се изнася за съседни страни, каза изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Валентин Николов. За да се намали рискът от поскъпване на електроенергията за индустрията, са натоварени допълнителни мощности, обясни Николов.

„В момента износът е 1 950 мегавата, образно казано - АЕЦ „Козлодуй” работи изцяло за износ. Това показва, че има дефицит в региона, не в Българи, и че този дефицит се запълва най-вече от българската енергетика. ТЕЦ „Марица изток 2” работи с 6 блока. Другите два са в планов ремонт”, обясни директорът на БЕХ.

„Така че ние правим всичко възможно да задоволим този дефицит, защото в противен случай цените на Българската енергийна борса ще отидат високо и разбира се най-много ще страда индустрията от това нещо”, посочи още Николов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари