В Сърбия от понеделник сертификатите за заведенията след 20 часа стават задължителни. Повечето сърби обаче смятат, че мерките не са достатъчни. Над 56 процента от сърбите са ваксинирани, но броят на новозаразените е висок и болниците са пълни.
Преценили са, че панаирните палати на Белград ще са достатъчно просторни, за да поемат желаещите да се имунизират. В началото на делничния ден вали дъжд, а има достатъчно хора да запълнят всички кабинки, информира БНТ.
Но лекарите не са впечатлени. Свикнали са на големи опашки. Над 56 процента от сърбите имат ваксина, за някои от тях вече е време за трета доза. Въпреки това, последната ковид вълна за тях е много тежка.
"В момента ситуацията е критична и на моменти катастрофална. Което означава че понякога няма места където да се настанят пациенти. Вече месец и половина имаме над 6 хиляди новозаразени на седмична основа", заяви д-р Предраг Кон, главен епидемиолог, Кризисен щаб на Република Сърбия.
Петата вълна отново запълва капацитета на новата болница, построена само за ковид болни преди 11 месеца.
Лечебното заведение се намира в покрайнините на Белград, в страната са построени още две ковид болници. Но сега и трите са на ръба, вече се мисли кои от другите болници също да превключат на ковид режим. А инсталацията за кислород в двора на тази в Батайница работи на пълни обороти.
Сърбия е една от първите в Европа, която започна да ваксинира през февруари, получиха с предимство количества от "Пфайзер". Малко по-късно ваксинацията се подсили с руската "Спутник", китайската на "Синофарм" имат от от "Астра Зенека". Но въпреки доброто ваксинационно покритие, вирусът връща силата си.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш