Новиков е златен за България!

Владимир Памуков

пратеник на Труд news в Париж

Семен Новиков е олимпийски шампион по борба за България в Париж! Натурализираният украинец спечели титлата в категория до 87 кг на класическия стил, след като надви със 7:0 иранеца Алиреза Момадипиани на финала и завърши фантастичното си представяне на най-голямото спортно събитие.

Новиков е и първият ни златен борец от 24 години насам, когато отново „вносен“ шампион стана господар на тепиха – знаменитият Армен Назарян. Семен е и първият българин с олимпийско злато при мъжете след щангиста Милен Добрев в Атина през 2004 г.

Шанс да се присъедини към него утре ще има Магомед Рамазанов, който е на финал в категория до 86 кг на свободния стил. На полуфинала дагестанецът с български паспорт надви с 4:3 американеца Аарън Брукс с решаваща атака в последните секунди и утре ще мери сили Хасан Язданичарати, който пък има амбицията да стане първият иранец с две олимпийски титли след триумфа си от Рио 2016, тъй като в Токио преди 3 години остана със сребро.