Новите сгради задължително с паркинг за велосипеди

Освен достатъчно зарядни станции за електрически автомобили, във всички публични и жилищни сгради трябва да се предвидят и места за паркиране на велосипеди, гласят нови изисквания от Брюксел.

Европа планира постепенно премахване на жилищата с най-лоши енергийни характеристики

Зарядни станции за електрически автомобили трябва да има навсякъде и достатъчно, гласи нова Директива на ЕС

Покривите със слънчеви инсталации

Всички нови жилищни сгради трябва да имат зарядни станции за електрически автомобили и места за паркиране на велосипеди, а предварителното окабеляване ще е задължително за новите и санираните сгради, което ще улесни достъпа до зарядната инфраструктура. Това са само част от новите изисквания на преработената Директива (ЕС) 2024/1275 за енергийните характеристики на сградите, която е в сила от юни месец тази година и предстои да бъде транспонирана и в българското законодателство.

Всички нови сгради следва да бъдат с нулеви емисии до 2030 г., а съществуващите сгради следва да бъдат преобразувани в сгради с нулеви емисии до 2050 г., се казва в документа.

Според новия стандарт всички жилищни и нежилищни сгради трябва да са с нулеви емисии от изкопаеми горива. Срокът за публичните сгради е от 1 януари 2028 г. и от 1 януари 2030 г. за всички други нови сгради, с възможност за специфични изключения. Заложени са засилени изисквания за броя на зарядните точки както в жилищните, така и в нежилищните сгради.

Държавите членки ще трябва също така да премахнат пречките пред инсталирането на зарядни точки, за да гарантират, че “правото на включване” действително ще се осъществи. Като цяло зарядните точки ще трябва да позволяват интелигентно зареждане, а разпоредбите за места за паркиране на велосипеди, включват дори и товарните велосипеди.

Новите сгради трябва да са подготвени за слънчева енергия, което означава, че те трябва да бъдат годни за разполагане на покривни фотоволтаични или слънчеви топлинни инсталации. А монтажът на инсталации за слънчева енергия е посочен като норма за новите сгради. Нещо повече, с Директивата се изисква върху съществуващите обществени и нежилищни сгради постепенно да се монтират слънчеви инсталации, като се започне през 2027 г., когато това е технически, икономически и функционално осъществимо.

Планира се и въвеждане на минимални стандарти за енергийните характеристики, което следва да доведе до постепенно премахване на сградите с най-лоши характеристики и непрекъснато подобряване на националния сграден фонд, “което ще допринесе за дългосрочната цел за декарбонизиран сграден фонд до 2050 година”, пише в Директивата.

Новото строителство трябва да бъде подготвено за слънчеви инсталации - сградите трябва да са проектирани така, че да оптимизират потенциала за производство на енергия въз основа на слънчевото греене и да позволяват инсталирането на основани на слънчевата енергия технологии, но без необходимост от скъпоструващи конструктивни промени.

До 2030 година

Брюксел настоява да се удвои санирането

Около 35% от сградите в ЕС са на възраст над 50 години, а почти 75% от сградния фонд не са енергийно ефективни. В същото време средният годишен процент на енергийно саниране е едва около 1%.

 

Европейската Комисия си поставя за цел да удвои темповете на саниране до 2030 г. и да гарантира, че чрез санирането се постига по-висока енергийна ефективност и се използва повече енергия от възобновяеми източници.

До 31 декември 2029 година

 

Всеки дом с енергиен сертификат

 

Енергийните характеристики на сградите ще се определят по буквена скала от “А” до “G”.

Най-късно до 31 декември 2029 година държавите от ЕС трябва да са въвели сертификат за енергийните характеристики на всеки дом и публична сграда. В него ще се посочва класът на енергийните характеристики на жилищата и помещенията от “А” до “G”. Буква “А” съответства на сградите с нулеви емисии, а буква “G” съответства на сградите в националния сграден фонд, които са последните сред тези с най-лошите характеристики към момента на въвеждането на скалата. Енергийните сертификати в ЕС съществуват от 2002 година, но заради промените в тях отново трябва да се актуализират с новите изисквания.

Възможно е да има и клас на енергийните характеристики “A+“. Препоръките на Европейската комисия са свързани и с достъпността на получаването на енергиен сертификат от домакинствата, еднакви стандарти за издаването му. Планирано е срокът на енергийните сертификати да е максимум 10 години.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България