Обещанието на Тръмп да сложи край на войната в Украйна среща опозиция както от Русия, така и от Украйна

Никой, може би дори самият Доналд Тръмп, не знае точно как новоизбраният президент на САЩ планира да изпълни обещанието си да сложи край на войната в Украйна в рамките на един ден след встъпването си в длъжност.

И все пак, изключвайки вероятен драматичен обрат от страна на Тръмп след срещата му с президента Байдън в Овалния кабинет в сряда, политиката на Вашингтон по отношение на конфликта се доближава до фундаментална промяна, чиито последици все още не са ясни.

Тръмп заложи външнополитическата си репутация за бързото прекратяване на войната, но далеч не е сигурно, че той ще успее да принуди президента Путин или президента Зеленски да „сключат сделка“.

Пречките пред мира са многобройни. През 2022 г. Зеленски подписа указ, който забранява на Украйна да води преговори с Русия, докато Путин е на поста. Той също така каза, че Киев може формално да отстъпи територия на Русия само ако подобен ход бъде одобрен на национален референдум, нещо, което социологическите проучвания показват, че е малко вероятно.

Въпреки това Вашингтон предостави по-голямата част от военната помощ за Украйна и Тръмп предположи, че ще спре помощта на САЩ, ако Зеленски откаже да преговаря за прекратяване на огъня с Кремъл. Подобен ход почти сигурно ще доведе до края на широкомащабната украинска съпротива на бойното поле.

Тръмп нарече Зеленски „най-великия търговец на земята“ заради способността му да осигури десетки милиарди долари американска помощ за Киев, като същевременно предположи, че украинският президент е виновен за инвазията на Русия. За разлика от това Тръмп похвали Путин като силен лидер и заяви, че има „много добри отношения“ с диктатора от Кремъл. Той също така обеща да измъкне Вашингтон от войната.

Въпреки всичко това, някои служители в Киев са в основата на това Тръмп да спечели изборите миналата седмица. Мнозина бяха открито разочаровани от неуспеха на администрацията на Байдън да достави оръжия в достатъчни количества и навреме, което доведе до допълнителни украински смъртни случаи на бойното поле. Никой не говори за капитулация пред Русия, но има съзнание, че нещо трябва да се промени.

„Много украински длъжностни лица лично подкрепяха победата на Тръмп“, пише Тимофий Милованов, ръководител на Киевското училище по икономика и бивш украински министър на икономиката, на X. „Не знам дали са прави, но едно е ясно – Тръмп ще прокара решение за Киев, независимо дали им харесва или не."

Въпреки че Тръмп ще има повече влияние върху Зеленски, не е ясно какви стимули би могъл да предложи на Путин, за да го накара да отмени инвазията си. Въпреки огромните жертви, руските сили бързо напредват на бойното поле в Източна Украйна.

Повече от 10 000 севернокорейски войници също са готови да се присъединят към контраофанзивата на Кремъл в района на Курск в Западна Украйна, който Украйна частично окупира от август. Парламентът на Северна Корея ратифицира в понеделник пакт за взаимна отбрана с Москва, който може да доведе до разполагането на допълнителни сили от Пхенян в Украйна. Режимът на Ким Чен Ун описва войната на Русия в Украйна като „свещена борба“.

Путин каза, че мирът е възможен само ако Украйна предаде четири региона в южната и източната част на страната, както и Крим. Той също така поиска Киев официално да се откаже от всякакви планове за присъединяване към НАТО. Той не е дал индикации след изборната победа на Тръмп, че е готов да смекчи исканията си или да приеме прозападно правителство в Киев.

„Нито един западен лидер – включително Тръмп – няма план за прекратяване на войната, който би бил малко приемлив за Путин“, пише Татяна Становая, руски политически анализатор, в статия за мозъчния тръст Carnegie.

Новоизбраният президент на САЩ по-рано каза, че ще увеличи масово доставките на оръжия за Украйна, ако Путин отхвърли мирните му планове. Той може също да даде разрешение на Украйна да използва западни ракети с голям обсег, за да поразява цели дълбоко в Русия, нещо, което администрацията на Байдън досега е отказвала да санкционира. Русия предупреди, че нарастващото участие на Запада във войната може да предизвика ядрена война.

„Тръмп може да промени подхода си към подкрепата на Украйна и позицията му по отношение на Русия“, каза Ед Арнолд, анализатор по европейска сигурност в мозъчния тръст Royal United Services Institute в Лондон. „Зеленски каза, че няма да преговаря лично с Путин, но ако е подложен на достатъчно натиск, той може да промени тази политика. Но като се има предвид къде се намират Русия и Украйна, има много малко неща, за които те биха могли да преговарят."

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения