Огнени езици от Европа застигат България

Термометрите ще показват над 40 градуса, затова съветите са да не стоим на открито в обедните часове и да пием повече вода.

За температури до 43 градуса и екстремален индекс за пожари у нас предупреждават метеоролозите

Спасение по морето

Огнените езици на топлата вълна в Европа достигнаха и до България. За днес - събота, НИМХ обяви жълт и оранжев код за опасно топло време в цялата страна. До 43 градуса жега ни очакват през уикенда в някои части на страната, прогнозира пред “Труд” метеорологът Петър Янков. По думите му вече минаваме през горещниците, които традиционно са към края на юли, но сухото и горещо време ще продължи и в началото на август.

Горещата вълна, обхващаща части от Европа, се е придвижила на изток, принуждавайки някои страни да издадат предупреждения от най-високото - “червено” ниво за опасно високи температури, докато пожарникарите се борят с горските пожари из целия континент, предаде Ройтерс. В съседна Гърция също обявиха опасно топло време (виж карето долу), а у нас освен предупрежденията за високи температури, от НИМХ дават и информация, че индексът на пожароопасност в страната за събота и неделя в Дунавската равнина и Южна България е екстремален. Това означава, че са възможни бързо разпространяващи се много силни пожари с въвличане на дървесните корони, които са трудни за овладяване и се гасят само по фланговете.

“Ние в момента преминаваме през горещниците, усещаме жегите от Европа. Ако за нас поне два пъти температурите стигат до 42-43 градуса, за Западна Европа това е изключение. Визирам Лондон и Париж, където по това време на годината от климатичните справки средните дневни температури са 24 градуса. Представете си при тях бяха регистрирани 39-40 градуса”, допълни той.

По думите му тази гореща вълна е доста широка. “Нейни езици бяха обхванали западните части на континента. При нас от юг-югозапад нахлува упорито по-топъл и сух въздух и чувствително се повишават температурите. През почивните дни традиционно най-топлите места - крайните южни райони, Дунавската равнина, ще има до 42-43 градуса. В София температурите ще се движат в рамките на 37-38 градуса”, съобщи Петър Янков.

Той отбеляза, че спасение може да се намери по морето, където се очакват 29-31 градуса през почивните дни, а в неделя ще има летни разхладителни валежи с гръмотевици в Западна България. В района на Видин и Монтана има условия и за градушки.
В понеделник топлото време ще продължава, въпреки че малко ще се понижат температурите - в рамките от 31 до 38 градуса. В сряда и четвъртък се очакват по-съществени валежи, като на 28 юли дъждове краткотрайни ще има и по Черноморието, но температурите след тези валежи ще се задържат в рамките на 31-37 градуса, нормални за края на юли.
След това отново започва продължителен сух период в началото на август. “С едно повишение чувствително около 4-5 август, когато отново се очакват температури до 42-43 градуса. Така че сухото и горещо време остава”, посочи Янков.

Рязката смяна на времето властва на Балканите

Метеорологът Петър Янков обясни, че горещините са далече от рекордите, но все пак времето остава опасно топло.
След последното климатично захлаждане, което завършва през 1750 г., оттогава насам започва едно постепенно повишение на температурите, тоест има климатично затопляне, уточни Петър Янков. По думите му да се нарича глобално не е точно, но това затопляне се отразява и при нас, не толкова в температурно отношение, колкото в рязката смяна на топли и студени въздушни маси, и неприятните явления като проливни валежи, гръмотевични бури на Балканите.

“Това е проявлението на затоплянето на нашите ширини и тези явления създават проблеми с целия обществен живот. Трябва да се направи генерална стратегия за климатичните промени у нас”, посочи той.

Д-р Каролина Златева, общопрактикуващ лекар, пред “Труд”:
Хронично болните да излизат само при нужда

Съветвам страдащите от хронични заболявания да излизат навън само при нужда, защото дори и на сянка при високи температури бързо настъпва дехидратация. Жегите са опасни и за здравите хора, които при възможност трябва да избягват излагането на слънце в най-горещите часове, да пият повече течности, да носят шапки. Решилите да трупат тен на плажа, да го правят рано сутрин или след 16 ч. И всички да спазват наложените от РЗИ мерки и да носят маски в здравните заведения, аптеките и лекарските кабинети, защото в момента циркулират и COVID-19, и чревни вируси. Не смятам, че маски на открито са нужни, особено в жегите, но като превенция това може да се прави на места, където има струпване на много хора.

Туристите в Гърция да не стоят на плаж по обед

Гръцките власти предупредиха туристите да не стоят по цял ден на плажа, а да търсят сянка и климатик в обедните часове.

Бойка Атанасова, наш кореспондент в Атина

Гърция вече е в плен на горещата вълнѕ, която ще продължи доста дни, а през следващите два ще бъде пикът, като термометърът в много райони ще удари над 42 градуса по Целзий.

Гражданска защита и лекарите приканват хората да не пътуват в топлите часове на деня. За туристите на плажа се препоръчва да не стоят на слънце в обедните часове.

Във всички общини на страната има осигурени климатизирани зали за хората, които нямат възможност да ползват климатици в дома си, както и за бездомни такива.

Извършват се масови проверки на компаниите дали спазват предписанията за предпазване на работниците от високите температури. Над 41 градуса е забранена работа навън. В резултат на това предимно строителните фирми промениха работното време навън, а голяма част от тях дадоха няколко почивни дни на работниците до края на топлата вълна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България