Огнището на шарка по дребни преживни животни в обект в крумовградското село Полковник Желязово е унищожено. Евтаназирани и загробени са 156 овце и агнета. Остават санитарните мерки, които ще се прилагат през следващите два месеца, с цел да бъде ограничено разпространението на заразата.
Унищожаването на цялото стадо от 156 овце и агнета и истинска трагедия за собственика - 67-годишният Юзеир Хасан. През целия си живот се е занимавал с животновъдство. Заварваме го пред празните кошари.
Не знам от къде дойде болестта, гледам животните вътре…", каза Юзеир Ахмед пред БНТ.
Основното препитание на Юзеир са животните. Вложил е всичките си спестявания. При отглеждането им му помага единствено неговата сестра. Близките му са в Турция.
"500 лева пенсия получавам, цял живот съм гледал животни, преди работех в кравеферма, сега овцете… накрая какво стана…", допълни Юзеир Ахмед.
Въпреки голямата мъка, животновъдът сам сигнализирал, че има болни животни.
"Човекът и приел в рамките на закона да се вземат необходимите мерки, за да не се разпространи болестта, но е питал дали ще бъде обезщетен", каза Абидин Хаджимехмед - заместник-кмет на община Крумовград.
Юзеир разчита на обезщетение от държавата. Готов е да закупи нови животни: "Не знам какво ще дадат… лошо, много лошо."
В Община Крумовград, на чиято територия е засегнатото от заразата стопанство, спазват всички мерки, разпоредени от Областната дирекция по безопасност на храните.
"Тези животни не трябва да бъдат пускани на свободна паша, не трябва да се движат свободно, клането трябва да се извършва в кланици, попадащи на територията на засегнатите общини", каза още Абидин Хаджимехмед.
Икономически загуби ще претърпят стопаните, попадащи в 10-километровата зона за наблюдение. Те няма да могат да продават и да консумират добитото мляко от техните ферми, което също трябва да унищожават. От ОДБХ са категорични, че са действали на време, благодарение и на бързата реакция на честния ветеринарен лекар в община Крумовград, както и на собственика на заразеното стадо.
"Вече вземаме кръв от всички обекти в 3-километровата зона, надяваме се да няма положителни", каза Д-р Георги Грозев - директор на ОДБХ - Кърджали.
Ветеринарните власти остават нащрек. В следващите два месеца ще бъдат прилагани всички необходими мерки, за да не бъде допуснато разпространение на болестта.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш