Огнян Дъскарев, журналист и международен анализатор, пред „Труд news“: Ако Тръмп стане президент, Путин може да бъде много кротък, дори и да победи в Украйна

Благодарение на президента Тръмп в НАТО влязоха 140 милиарда долара

Байдън се грижи повече за Украйна, отколкото за собствената си страна

Отминаха предварителните избори за кандидат-президент на двете партии в 15 щата, в т.нар. супер вторник. Президентът Байдън произнесе традиционната президентска реч „За състоянието на съюза“, която мнозина определиха като старт на предизборната му кампания за изборите на 5 ноември. В речта си Байдън нападна 11 пъти предшественика си Доналд Тръмп, без да го спомене нито веднъж по име. Дали всичко, с което се похвали Джо Байдън в речта си е вярно, особено в икономиката? Анализ на речта и други актуални теми в САЩ правим с колегата журналист и международен анализатор Огнян Дъскарев.

- Гледах речта на президента Байдън „За състоянието на съюза“, господин Дъскарев. Както и на мен, така и на много други наблюдатели е направило впечатление, че той говори час и половина, без да чете, боравейки от центове до трилиони, което не е никак характерно за един 81-годишен политик?
- Беше напомпан и мисля, че гледаше от телепромптер, монтиран на микрофона му. Това едно. И второ, бяха му сложили доста инжекции със стимуланти. Но действително нямаше вид на много отпаднал. Винаги на такива речи действащият президент се хвали със своите постижения пред двете камари на Конгреса, висшите военни, върховните съдии. Но и винаги половината зала стои с каменни физиономии, а другата ръкопляска и става на крака през една-две минути.

- Може ли да смятаме, че с тази реч Байдън сложи началото на предизборната си кампания за изборите на 5 ноември?  
- Да, в много отношения „За състоянието на съюза“ беше предизборна реч, много огнена, енергично произнесена. Спомена и нападна предшественика си Доналд Тръмп 11 пъти, без да произнесе името му.

- Още Байдън не бе излязъл от Белия дом и CNN обяви, че той няма да назовава Тръмп с името му, а ще каза само „моят предшественик, президентът-републиканец“...  Байдън директно го обвини, че помага на Путин чрез републиканското мнозинство в долната камара, която блокира военната помощ за Украйна в размер на 60 милиарда долара и предупреди руския президент, когото познава от дълго време, че „Ние няма да се оттеглим. Няма да се огънем. Аз няма да се преклоня в буквалния смисъл на думата“...
- Трябва да се знае предисторията за това блокиране. В началото имаше един законопроект, който беше направен за сигурността по южната граница на САЩ с Мексико. В този законопроект демократите прибавиха и 60 милиарда помощ за Украйна, 14.6 милиарда за Израел, както и за Тайван. Самият законопроект бе изключително дефектен. Най-лошото в него бе, че ако влязат повече от 5 хиляди незаконни мигранти на ден, границата автоматически се затваря. Т.е. няма никакъв проблем да влизат 5 хиляди на ден! Този законопроект беше рекламиран като двупартиен. Но основното, заради което Тръмп и републиканците реагираха,  беше,   че за Украйна бяха предвидени 60 милиарда, а за южната граница 20 милиарда. 

- Да припомним какво каза Джо Байдън: "Отвъд океана руският президент Путин е в поход, нахлу в Украйна и вся хаос в цяла Европа и извън нея. Ако някой в тази зала си мисли, че Путин ще се спре на Украйна, уверявам ви, че няма да го направи. Но Украйна може да спре Путин, ако застанем на нейна страна и ѝ предоставим оръжията, от които се нуждае, за да се защити. Това е всичко, което Украйна иска. Ако Съединените щати се оттеглят, ще изложим Украйна на риск. Европа е изложена на риск. Свободният свят ще бъде изложен на риск, окуражавайки други, които искат да ни навредят“.
- При положение, че имаш 10 милиона нелегални мигранти да дадеш три пъти по-голяма помощ за чужда държава не е нормално.  Оказа се, че Байдън се грижи повече за Украйна, отколкото за собствената си страна. При което Тръмп се беше обадил на няколко сенатори от Републиканската партия, след което заяви – обвинете ме мен, аз обаче съм против това. Тогава се видя голямото влияние на Тръмп и подкрепата на законопроекта от републиканците се изпари, с изключение само на един сенатор от Оклахома, който беше вносител.  Тогава Чък Шумър, който е шеф на Сената от левицата, предложи да се премахнат клаузите за южната граница и законопроектът да бъде само за Украйна,  Израел и Тайван. Това бе гласувано в Сената, включително и от десетина сенатори републиканци. Но трябва да се гласува и в долната камара, където републиканците имат много малко мнозинство от 6 души. И там заседна.  Майк Джонсън, председателят на долната камара, който е човек на Тръмп, отказа да подложи на гласуване законопроекта, докато не се оправи положението на южната граница, защото „за нас е по-важна нашата държава, отколкото Украйна“. Джонсън има право да не го подложи на гласуване. 

- И Украйна да губи на бойното поле...
- Да, за съжаление, нямат снаряди. Но ако е опряла работата толкова до тия 60 милиарда, да им ги намери Европейския съюз. Разбира се, на украинците трябва да се помага, защото ако победят руснаците, последиците ще бъдат непредсказуеми. 

- Байдън каза, че няма да си тръгнат...
- При Тръмп Путин не нападна никого и ако отново стане президент, което не се знае, разбира се, Путин може да бъде много кротък, дори и да победи в Украйна. Това е най-голямата външнополитическа трудност пред Тръмп – как ще съумее да организира спирането на огъня. Предполагам, че първо ще поиска и ще натисне двете страни да спрат огъня, поне да не се избиват – това може настоятелно да им предложи -  и после  ще говорим какво да правим. 

- И как ще стане това, след като Тръмп обяви, че ще насърчи Путин да направи „каквото си поиска“ срещу държави от НАТО, които не плащат за отбрана и ако Русия нападне такава държава, той те би я защитил?
- Това наистина бе много непремерено изказване. Но разполагам с една снимка и документ  от 14 ноември 2019 г., на която генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберт е в Белия дом и разговаря с президента Тръмп. А в текста се казва, че „господин Столтенберг подчерта увеличаващите се инвестиции в защитата на европейските съюзници и Канада,  която сега възлиза на повече от 100 милиарда долара“. Става дума за голямата заслуга на Тръмп, който ги накара доста страни да си плащат два процента от брутния вътрешен продукт и да ги влагат в собствената си отбрана. По този начин Тръмп искаше да отслаби тежестта върху американските данъкоплатци. Така че всички приказки, че Тръмп бил близък с Путин се обезсилват от този официален документ на НАТО. Следващата 2020 година тази сума стана 140 милиарда. Нека това хубаво да се запомни – благодарение на Тръмп в НАТО влязоха 140 милиарда долара. Е, така ли Тръмп се кланя на Путин? Не гледайте какво говори един човек, а какво прави, особено ако е политик и ако е президент на САЩ! А Тръмп има много голяма уста и в много случаи работи против себе си. 

- През цялото време на речта на Байдън Тръмп го коментираше в социалната си мрежа Truth Social...
- Да, нарече го измамник. Байдън  се похвали с икономиката, но да видим дали е така. Каза, че са създадени нови 15 милиона работни места, но това са фантазии. Това са работни места, които са били закрити заради пандемията и сега хората се връщат след нейния край. Пред мен са най-новите социологически данни от последните две седмици на десетте най-големи социологически агенции на САЩ. Средната цифра за одобрение на икономиката на Байдън е минус 16.9 процента. Това е от три години, той е на червено в икономиката. Байдън каза, че инфлацията е намаляла и сега е 3 процента. Това е вярно, но най-важното е, че инфлацията с натрупване, откакто той е на власт, като цяло е 17 процента. Тя си стои тази инфлация, тя не е изчезнала! Това значи, че всичко се е качило със 17 процента – храни, стоки, услуги, бензин.  Това обяснява сериозните оплаквания на американците от качването на цените. Лечението, което прилагат всички правителства, е да се качат заплатите и пенсиите. Според статистиката те са се качили с около 14 процента, но това увеличение се изяжда от инфлацията. Седемнадесетте процента си стоят, а тези 14 са средна цифра. Голямата хвалба на Байдън е, че икономиката е ОК, но това не е вярно. И мои близки, които живеят там от години, и мои приятели американци казват, че животът  им никак не е лесен.

- Президентът засегна и чувствителната тема за абортите?
- Да, този въпрос е силата на левицата и може да повлияе на изборите. Това бе и причината на междинните избори през 2022 година десницата да не спечели убедително, защото през лятото на тази година Върховният съд отмени прочутия федерален закон от 1973-та, с който се забраняват абортите. ВС го отмени, но не забрани абортите, а  предостави на всеки щат самостоятелно да реши какво да прави. И тук Байдън малко изкриви нещата. Но това е коз за левицата, защото повечето леви американци подкрепят абортите. Байдън нападна завоалирано Върховния съд, чийто членове с тогите седяха срещу него на първия ред  и ги заплаши във връзка с премахването на федералния закон против абортите. Байдън каза: „С цялото ми уважение, съдии, жените не са без избирателни и политически права. Вие скоро ще разберете колко са прави за това“. Това направи впечатление не само на мен, а на повечето десни наблюдатели. Една от причините Байдън да е против премахването на този закон е, че президентът е много сърдит на Върховния съд, защото преди няколко дни съдиите върнаха Тръмп отново на бюлетините за предварителните избори с пълно единодушие – 9:0 гласа! Това е уникална, страхотна победа на Тръмп. Още един коз на Байдън, който не е за пренебрегване, е  намерението му за забрана на автоматичните нападателни оръжия, които сеят много смърт в Америка. По тези две неща Тръмп трябва да помисли.

- Демократическата партия е партията на Франклин Рузвелт, на Джон Кенеди. Толкова ли няма в нея млади политици, та ще издигнат човек, който е на 81 години, ако бъде избран, ще встъпи в длъжност на 82 и живот и здраве, ще завърши мандата си, когато е на 86...
- Да е жив и здрав, но то и Тръмп не е в първа младост...

- Сега той е на 77, ако бъде избран, ще се върне в Белия дом на 78, а ще приключи мандата на 82. Той е връстник между другото на Клинтън и Буш-младши, които отдавна са вече в историята. Борбата Байдън-Тръмп ми прилича на филмите „Сърдити старчета“ и „Още по-сърдити старчета“ с големите актьори Джак Лемън и Уолтър Матау...
Изглежда така. Това е добър въпрос, защото мнозинството от американците е против това тези двамата отново да се състезават. Но все пак трябва да кажа, че Тръмп е много по-активен и в много по-добра физическа форма от Байдън. Тръмп правеше по 2-3 митинга на ден по време на предишната кампания пред десетки хиляди души, докато Байдън си стоеше в мазето тогава и говореше пред 20-30 души.  Той наскоро отказа когнитивен тест. Но е вярно – човек се пита няма ли в тази огромна страна млади хора.

- Защото нещата заприличаха на съветското политбюро от 80-те години. Сега става много важно кои ще бъдат кандидатите за вицепрезидент на Байдън и на Тръмп?
- Мисля, че най-големи шансове за кандидат за вицепрезидент на Тръмп има сенаторът от Южна Каролина Тим Скот, който му е много верен и е чернокож, това е предимство, защото никой не може вече да обвини Тръмп в расизъм, каквито глупости се говореха. Бе споменат и Грег Абът, но той е повече нужен като губернатор на Тексас. При демократите засега кандидат си остава сегашната вицепрезидентка Камала Харис, въпреки че е крайно непопулярна. Преди месец се говореше упорито, че Байдън може да не се кандидатира и на 19 август в Чикаго, когато започва конгреса на демократите, Байдън ще хвърли бомба и ще се откаже примерно в полза на Мишел Обама. Тези гласове се засилиха особено след доклада на специалния прокурор Робърт Хър, който съвсем официално представи Байдън като „добронамерен стар човек, но със слаба памет“.  Но тези гласове замлъкнаха, а Байдън отказа да даде прокурора под съд. Това означава, че кандидатът на демократите ще бъде Байдън. А Тръмп няма съперници, трябва да се състезава със себе си, да спечели гласовете за Ники Хейли и най-важното – да убеди републиканските избиратели да гласуват и по пощата, както направиха демократите през 2020 г.

- А с Робърт Кенеди – младши как стоят нещата?
- Той вървеше много нагоре, но кампанията му взе да издиша. Той вече запада, социологическите проучвания показват, че Тръмп води с 6-7 процента пред Байдън, а Кенеди е много, много по-назад, ако се кандидатира. Но мисля, че няма.

Нашият гост
Огнян Дъскарев е роден в София през 1954 г. Завършва Английската гимназия в столицата и английска филология във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Работил е като преводач от английски в “Техноекспортстрой” в Нигерия и в Южен Йемен. Пътувал е много из Африка, която познава добре. Превел е от английски редица книги между които “Смърт край Нил” от Агата Кристи и “Ние, живите” от Айн Ранд. Журналист и международен анализатор, живее в България и САЩ, с двойно гражданство. Автор на книгата с разкази, есета и публицистика “От другата страна. Избрано” (2020). А наскоро излезе и втората му книга с разкази “Марс и Манхатън”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта